Sari la conținut

Constructie Amplificator QUAD 405 - clona


Mircea Radulescu

Postări Recomandate

Desi au trecut ceva ani pana am testat o clona Quad405 luata de pe net si acolo prefinalii erau montati pe radiatorul finalilor. Ma refer la kitul asta:

https://www.ebay.com/itm/QUAD405-CLONE-HiFi-Stereo-Power-Amplifier-2-0-Channel-w-aluminum-angle-MJ15024/113104288954?epid=27020827772&_trkparms=ispr%3D1&hash=item1a558a7cba:g:YYUAAOSw9H5bMfUU&enc=AQAEAAACYIQvEcHUrT7nmUC3yY5qbPyaBN1nJEDYW8MyypsJPgXK0uRDA0YMQdidFRq0W%2F%2FEY%2BqYQO9DZnnO1BhINVxiXh2un7hluihB24ZuHs0IfNCBud3yg7sY3YtLJsS2iuWtWWcpG%2FAWgoQj%2BEjxkkrL5VJxaRtOTQhZ1OE3MuSi1Rc0e3G6oXKQLod8RB%2B1nzciDmcrbVrDAFj9hQMBU2TpGSddn2GhCaFQHDoH3MJfc4ZSh7Okrg0CxfCBmnSHKXjBnWVHf3ZwY6vpGlPg20wCr40ohOxd%2F0unltbHvJ3xzDMAFRFV%2FeUgHUho69Ljw95Ob1XOkldXekViax1XYo5qWtjEYlceKlVsm%2BTtkQjZZNypO5LFlhcdEcWnxk0lkPJLed%2FZQR9DiJj%2BJ4KqZ4KeRWZGmZGDa8aAC%2FbbzU0ZsLDbUjwbSe86BT9xmmJPD1W199RNssHBxrFpzHevHtTRycsyWTbQVEz3spTKyOCwCtErq7OJK0nq4nhU1tX1%2FWTuznGabd3QNiO%2BGdpwgSgEEFx%2B2eIuIYln1TvcOuVbkBX4gvF4vt9EiMMntRJPdcYcHg16nMj3VQqebzqtDTLdLGhSy7N7RgtoRoZM1whZfr6uUqCRn2%2BRdg4M1EzFkzuUqBORV2fAVfZKnkSupxjoRM0mGZEYHrDXaYYWigbjmlwJWOXeNfYMTIq%2BQl4SkIl6szJKI5xqCr0scxtjXNnh%2BNp3R6Wz1Hx8UMNZvb4wLps8ro8C0UQmPDW6KUGnPthrQf%2FRD4OnbzY1j7MoKx%2B686oP%2BqJ8hn75zOygoh5Wpg5D&checksum=1131042889544b7018e635b842a692e996a89a88acdf

Eu din ce am citit la vremea respectiva amplificatorul Quad405 este proiectat sa mearga cu prefinali destul de calduti, presupun, ca sa se obtina si un sunet aparte, tipic Quad405. Adica, nu am calculat, dar banui ca prefinali merg pur in clasa A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, vijelie02 a spus:

Cum ati reusit sa va dati seama domnule @gsabac ca nu oscileaza doar din poza de mai sus? Asta poate spune doar domnul Mircea.

Poate chiar o oscilatie produce acea incalzire excesiva a prefinalilor sau finalilor(ceea ce nu e cazul aici)

La 85-120 grade pe radiatorul ala mic dupa cateva minute de functionare e in lumea celor drepti(prefinalul). Solutia la aceasta problema a dat-o @leo_electro

Ceva masuratori cu un osciloscop in diverse situatii ar fi utile.

 

Realizarea este excepţională, mai ales ca este trecută prin firul gândirii proprii a userului @Mircea Radulescu.

Raspunsuri la intrebarile dvs. apreciate de @leo_electro sunt:

Din calitatea sunetului şi din curentul mic prin tranzistorii finali, nu se suprancălzesc caci altfel ne spunea autorul.

Pardon de "cateva minute de functionare e in lumea celor drepti(prefinalul)", chestia cu rezistenţa termică jonctiune-capsula (0,5 grade/W)

  si capsula-radiator circa 0,5 grade/W) ne spune automat ca jonctiunea se incalzeste la acest radiator mic doar cu cateva grade mai mult,

  adica mai putin de 5 grade, deci are 125 de grade, aceasta este tendinta moderna de realizare a aparaturilor electronice, mic si fierbinte.

Inca odata felicitari pentru autor si ii urez succes la modernizarea produsului experimental, dupa cel de proba.

@gsabac

  • Like 1
  • Sad 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar atat pot spune la adresa d-voastra domnule @gsabac : de putina vreme ati devenit mult prea ursuz. Scot din definitie termenul necomunicativ. Asta se observa si pe forumul vecin.
Incerc sa evit orice clinci, cu oricine, ma treceti la ignore la fel voi face si eu.

57 minutes ago, gsabac said:

Realizarea este excepţională, mai ales ca este trecută prin firul gândirii proprii a userului @Mircea Radulescu.

Cum ati ajuns la concluzia asta? Si daca era trecuta print-un alt cap nu era o realizare exceptionala? Ma dezamagiti cu ironia d-voastra.

In rest, multa sanatate.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua ! 

 

La o prima vedere, adaugarea prefinalilor pe acelasi radiator cu finalii, a rezolvat problema. De altfel, asa este si originalul.

Ideea este ca am fost multumit de rezultate si am decis sa continui. La indemnul @donpetru am ales varianta cu tranzistori complementari la iesire.

De asemenea cu ajutorul lui @mducu am tot vizualizat scheme dezvoltate pe acelasi subiect prezent si in cazul de fata: QUAD405.

In fine, nu este usor sa prezinti ceva original tinand cont ca acest subiect a fost foarte dezbatut/abordat de FOARTE multe persoane.

Varianta pe care lucrez acum imi creeaza probleme, de aceea am ales sa apelez la parerile dvs tehnice.

Dupa graphic par sa fie distorsiuni la racordare. 

Intrebarea este : Cum pot elimina problema?

 

 

Bulldog_XF.png

Grafic.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca schema nu prevede un element de reglaj pentru polarizarea tranz prefinali.  Eu as banui ca se poate inseria un semireglabil de 100 ohmi cu diodele D1 si D2, plecind de la valoarea minima (zero) a valorii in timpul reglajului, pana dispar distorsiunile de racordare. Dar sa nu se supraincalzeasaca tranzistoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfat. Din ce am citit eu, tipologia de "current dumping" prezenta in cazul QUAD poate functiona si cu 0mA prin finali la volum mic datorita felului in care este proiectata. Oricum, este doar o teorie. Asteptam urmatoarele pareri. 🙂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e sa transpui schema in practica si sa te convingi de acele distorsiuni de racordare pentru ca, din experienta, s-ar putea sa faci zeci de mii de simulari si una din ele sa fie chiar aia buna chiar daca programul de simulare nu arata asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Mircea Radulescu a spus:

Din ce am citit eu, tipologia de "current dumping" prezenta in cazul QUAD poate functiona si cu 0mA prin finali la volum mic datorita felului in care este proiectata.

Exact! Dar asta se aplica NUMAI la schema originala... Quad 405 nu are un etaj final clasa B clasic... Ultima schema prezentata, nu are nici in clin, nici in maneca cu Quad... din pacate... este o banala schema de amplificator in clasa AB, cu simetrie totala si operational la intrare.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tensiunea pe grupul de diode D1, D2 trebuie sa fie 0.6xnumar jonctiuni de polarizat.

6 hours ago, Mircea Radulescu said:

La o prima vedere, adaugarea prefinalilor pe acelasi radiator cu finalii, a rezolvat problema

Ma bucur ca nu a ramas varianta mic si fierbinte asa cum sugera un respectabil domn.

Editat de vijelie02
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock