Sari la conținut

Constructie Amplificator QUAD 405 - clona


Mircea Radulescu

Postări Recomandate

Buna seara !

 

In ultimul timp am citit cu interes istoria amplificatorului QUAD 405, un amplificator foarte popular in UK. De-a lungul timpului, datorita performantelor sale acest amplificator a fost folosit in studiouri de televiziune si radio, in studiouri de inregistrari, etc.

Intentia mea este sa construiesc o clona a acestui amplificator folosind schema originala pentru etajul final si atasand la aceasta o sursa buna de alimentare si o protectie pentru incinte acustice.

Am inceput sa proiectez cablajele pentru amplificator si sper ca acest subiect sa prezinte interes. Voi incerca sa va stau la dispozitie cu informatii referitoare la progresul personal in constructia mai sus mentionata.

Sper, ca in acelasi timp sa primesc sugestii referitoare la modul in care putem sa ducem la capat constructia acestui model de amplificator.

 

Atasez mai jos schema de baza.

 

quad_schematic_diagram.thumb.jpg.39dfae90ee66f8663504abfa2be1478e.jpg

 

 

Stima,

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema de mai sus nu este schema originala a lui Quad 405-1. Dupa cum se poate vedea, este o schema "maghiarizata", o replica publicata intr-o revista aparuta la Budapesta, cu unele modificari mai mult sau mai putin esentiale aduse schemei originale din service-manualul amplificatorului aparut in anul 1978.

Quad 405-1.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O solutie pe care am luat-o in considerare ar fi cumpararea unui kit de pe net ( in Ro exista ceva pe o××) si optimizare pe placere . Va fi destul de lucru la mecanica si aspect final in carcasa .

Editat de barbaro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Mircea Radulescu a spus:

Va multumesc pentru sfaturi. 

 

Am desenat in multisim urmatoarele variante:

-varianta propusa de mine

-varianta propusa de forumul maghiar

-varianta DCD Mod 3

 

Absolut toate 3 oscileaza foarte, foarte rau. Continuam testele. 🙂

Dacă doriți o confirmare activa, puteți posta fișierele de simulare sau schemele exacte cu variantele folosite la simulare.

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, barbaro said:

O solutie pe care am luat-o in considerare ar fi cumpararea unui kit de pe net ( in Ro exista ceva pe o××) si optimizare pe placere . Va fi destul de lucru la mecanica si aspect final in carcasa .

Eu vreau sa gasesc o varianta stabila, sa-i proiectez un cablaj de test, sa-l testez si daca totul merge bine sa-i fac un cablaj complet. Abia apoi intervine carcasa. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur foarte mult de decizia dumneavoastra . Faptul ca nu vreti sa sariti unele etape inseamna ca spiritul dyi este foarte viu ,mai ales la dumneavoastra .

Va urez sincer succes la tot ce intreprindeti .

Cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Mircea Radulescu a spus:

Eu vreau sa gasesc o varianta stabila, sa-i proiectez un cablaj de test, sa-l testez si daca totul merge bine sa-i fac un cablaj complet. Abia apoi intervine carcasa. 🙂

Schema simulata de dvs. are o greseala de editare a unei rezistente ce polarizeaza o dioda zener, circuitul TL071 impreuna cu zenerele consuma prea mult si trebuiesc rezistente de polarizare mai mici, circuitul format din Q2 si Q4 trebuie sa fie generator de curent (schema este gresita).

Dupa inlaturarea acestor erori, amplificatorul simulat functioneaza perfect, zeci de uV la iesire si sufera de curent zero prin finalul de sus(are erori de racordare chiar daca sunt reduse foarte mult de AO).

Puteti masura in simulare puterea maxima, banda de frecvente, distorsiunile la nivel mare si mic, etc.

@gsabac

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock