Sari la conținut

DP0201 - Simple stereo audio preamplifier

donpetru

Postări Recomandate

Mai sunt multe proiecte din colectia personala pe care doresc sa le prezint, unele sunt in faze intermediare gata de prezentare, altele raman sa le reproduc in formatul PDF binecunoscut in perioada urmatoare si bineinteles, altele care le-am terminat prin alte treburi curente de zi cu zi. Din aceasta ultima categorie face parte un proiect mai vechi pe care doream de foarte mult timp sa-l reproduc in format PDF si anume un preamplificator audio stereo Hi-Fi care are la baza 4 tranzistoare (ex. BC107 dar se pot folosi si alte tranzistoare echivalente).

Tranzistoarelor preamplificatorului audio sunt in configuratie emitor comun, cate doua pe fiecare canal in cascada pentru a putea obtine o amplificare in tensiune suficienta pe iesire si pentru a putea regla castigul in tensiune a preamplificatorului. Castigul in dB este min.13dB si max.23dB daca pozitionam la minim, respectiv maxim, cursoarele celor doua semireglabile din schema.

Distorsiunile armonice (THD) sunt de maxim ~0.25% cu conditia ca semnalul aplicat pe intrarile preamplificatorului sa nu depaseasca 0.3Vrms. Spre exemplu, daca aplicam pe intrare un 0,2Vrms, atunci, pe iesire, cu semireglabilul "de GAIN" la minim, obtinem la 1kHz un 0,951Vrms iar daca rotim cursorul aceluias semireglabil "la maxim" obtinem 2,926Vrms. Aceasta plaja de variatie a tensiunii de iesire este suficienta in majoritatea aplicatiilor audio.

Din punctul de vedere a consumului de curent, un PCB stereo consuma aproximativ 16mA la 24Vdc. Deci, preamplificatorul va recomand sa-l alimentati dintr-o sursa stabilizata de tensiune. Se poate alimenta si din tensiunea de alimentare pozitiva a amplificatorului iar daca aceasta tensiune este mai mare de 24V atunci se poate folosi chiar si un banal stabilizator parametric cu dioda Zener de 24V, cu rezistor serie cu dioda si un capacitor in paralel cu zener-ul.

Spor la mesterit tuturor !

DP0201 - Simple stereo audio preamplifier.pdf

Numai bine

• Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna,daca editati cablaje de fabrica ma insriu si eu cu 2 bucati!Va multumesc!

Link spre comentariu

Un prieten facebook Tehnium Azi si-a anuntat intentia de a comanda min.5 bucati PCB DP0201.

Daca plata aceasta in avans se concretizeaza pentru cele 5 bucati, atunci voi aduna si cele 2 buc. PCB dorite de dvs. si poate dam comanda de 10 (fabrica de PCB-uri accepta doar multiplu de 5 bucati comandate), diferenta de 2...3 PCB-uri urmand a fi pusa la vanzare ulterior in acest topic.

EDITARE ULTERIOARA: Au fost achitate in avans cele 5 bucati PCB DP0201. In seara asta voi lansa comanda de 10 bucati, daca mai sunt utilizatori care doresc aceste PCB-uri de preu ii rog sa spuna lucrul asta aici, pentru ca pot da comanda si de mai mult de 20 bucati. Achitarea in avans a PCB-urilor se face in cont bancar sau pe Revolut (detaliile de plata le discutam in privat). Cablajele imprimate de fabrica DP0201 vor avea: silkscreen alb, soldermask albastru.

Link spre comentariu

Am dat comanda astazi de PCB-uri de fabrica - in total 10 bucati  20 de bucati care se vor distribui astfel:

1) - 5 bucati la prietenul facebook Tehnium Azi de care va spuneam mai sus (achitate cu transport Posta Romana inclus);

2) - 2 bucati @niksound (achitate);

3) - 2 bucati @ilie501 (achitate).

4) - 5 bucati @flomar (achitate cu transport Posta Romana inclus).

5) - 5 bucati @marius1900 (achitate cu transport curier rapid inclus).

si ultima bucata la mine.

Link spre comentariu

Salutări! Aș fi și eu interesat de 5 bucăți....am citit topicul dar nu am văzut nicăieri prețul unui PCB....?...dacă se poate spune acest preț...

Link spre comentariu

Da, aveti dreptate, scuze, nu era mentionat pretul - este 18 lei bucata PCB DP0201.

Daca doriti 5 bucati va rog sa faceti plata urgent astazi. Costul cu Posta Romana +20lei. 

EDITARE ULTERIOARA: Din din cauza ca urmau sa lanseze in productie PCB-urile, am dublat de pe acum numarul de PCB-uri de la 10 la 20 bucati ca sa acoper si solicitarea utilizatorului @flomar60 si sa mai ramana 5 bucati pentru alti utilizatori care mai doresc.

Link spre comentariu

Am verificat acum. Confirm plata. Mersi.

Acum sa asteptam sa vina PCB-urile de la fabrica - in max.2 ...3 saptamani ar trebui sa intru in posesia lor. O sa va tin la curent aici.

Intre timp, daca mai sunt utilizatori care mai vor - au mai ramas 5 bucati disponibile de vanzare!!!

Link spre comentariu

@marius1900, va rog sa faceti plata astazi ca sa va trec in lista de mai sus si ca sa aveti PCB-urile rezervate. Curierul rapid il puteti achita cand primiti cablajele. Contul unde sa efectuati plata e acelasi ca si la comenzile precedente. Deci, 4 x 18 lei = 72 lei.

Mai ramane un singur PCB de vanzare daca mai doreste cineva.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock