Sari la conținut

FET400MK2 - Amplificator Audio Hi-Fi MOSFET 400W


donpetru

Postări Recomandate

Da, mai sunt cablaje.

Daca sunteti de acord cu plata in avans in cont a cablajelor, trimiteti-mi un mesaj privat si va transmit detaliile de plata. Retineti ca sunt doua optiuni de transport: +10lei Posta Romana sau +24lei curier rapid (curier rapid fara km suplimentari dar daca adresa de livrare este din Ploiesti nu e o problema).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua PCB-uri FET400mk2 asamblate realizate la comanda:

FET400mk2.jpg

 

Editare ulterioara - ERATA: Valoarea lui R40 este cea din lista de piese si anume 360 Ohm, nu cea mentionata pe cablaj.

 

Editare ulterioara 2 - ERATA: In cazul utilizarii MJE340 si MJE350, in urma ultimelor teste efectuate, am constatat ca sunt mult mai bune urmatoarele valori de piese: C4 = 10nF, nu 100nF; C9 = 100pF (merge si 47pF lasat); C7=1uF. 

 

Este un kit electronic cu un potential de dezvoltare imens si in functie de rezultatele voastre, putem stoarce si mai multa performanta. Un prim pas ar fi un curent in VAS mult mai mare s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare donpetru, as sugera ca aceste erate, sugestii, constatari cum doriti sa le denumiti sa le includeti in pdf-ul cu documentatia lui, de asemenea sugerati-ne un inlocuitor pentru acel 2SA970 sau 992, zic asta deoarece nu se mai produc, pe ebay si alliexpress gasim dar garantat sunt contrafacute. Am cautat si eu si am gasit ceva cu specificatii relativ similare un inlocuitor, mai exact KSA992 (pe care intamplator il am si am si complementarul lui dar nu e cazul in aceasta schema), se pare ca acesta ar putea fi folosit in cazul de fata corectati-ma daca gresesc  va rog, sau daca ar fi alta varianta mai buna de folosit care inca se produce cu mare drag as folosi.

Numai bine si bafta tuturora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord cu tine, dar ma gandeam sa mai las forma actuala a documentatiei pana testeaza amplificatorul si alti utilizatori. Dupa aceea, adun concluziile si le implementez / trasez in documentatie ca sa fie utile tuturor. Deci, momentan, o sa astept sa vad rezultatele si concluziile utilizatorilor care au construit amplificatorul FET400mk2 cu cablaje proprii sau achizitionate. In functie de concluziile trasate aici, voi lua masura actualizarii documentatiei. Cred ca e cel mai bine asa.

 

Editare ulterioara:  In legatura cu tranzistoarele de pe intrare, in afara de 2SA992 sau 2SA970, se mai poate utiliza si KTA1268 sau alte tranzistoare echivalente. Spre exemplu, daca folositi amplificatorul la +/-55Vcc, se poate folosi BC640.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou, sa inteleg ca insasi design-ul, schema de principiu  daca pot spune asa este in stadiu de teste? intreb ca nu as vrea sa achizitionez componentele si dupa aia sa constat ca e o mica sau mai mare problema. Sper ca se intelege ca nu intreb din rautate,  si d-voastra si altii membri de pe forum poate sa confirme ca banii de obicei nu se castiga usor mai ales de catre omul cinstit :)), si as vrea sa ii cheltui cu folos si cu siguranta ca iese ceva  de calitate buna ;) .

In legatura cu sugestiile de tranzistoare mentionate ca posibile inlocuitoare pot spune ca nu am nici unul din ele, iar BC640 de care mentionati nu e chiar in aceasi clasa ca 2SA970 (de zgomot mic , special facut pentru audio), are  Cob mai mare, tensiunea de lucru mai mica, este mai de uz general. 

Cel mentionat de mine KSA992 pare foarte similar, ar fi ok de folosit mai ales ca e de zgomot mic, tensiunea de lucru aceeasi.

KTA1268 din ce am verificat nu prea se mai produce si de comandat din surse mai nesigure nu as vrea ca este foarte posibil sa fie contrafacute.

Multumesc anticipat.

Editat de outtek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema nu este in stadiul de teste.

Schema este functionala in forma prezentata dar daca dorim un slew rate mult mai bun, putem marii, spre ex., curentul in circuitul VAS s.a.m.d, - asta, pentru cine doreste mai multa performanta de la topologia actuala. Eu am ales initial un curent in VAS minim pentru performante bune. Dar pentru pretentiosi se mai poate jongla cu valoarea curentului in VAS - ar fi o idee, sau poate sunt utilizatori care vor sa foloseasca laterali etc.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock