Sari la conținut

pilica paul

Members
  • Număr conținut

    28
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    9

pilica paul a câștigat ziua ultima dată pe Octombrie 22 2024

pilica paul a avut cel mai apreciat conținut!

Profile Fields

  • Oras
    Bucuresti, Sector 6

Vizitatori Recenți Profil

1674 vizualizari profil

pilica paul's Achievements

Membru

Membru (1/6)

16

Reputație Comunitate

  1. Am avut 3 amplificatoare in care am utilizat FET400MK II. Doua dintre ele (prezente si in filmulețul cu testul lor) si-au găsit o noua casa. Acesta din urma, se retrage de la vânzare. Va rămâne pentru utilizare personala, ....fiind si singurul amplificator in clasa AB care mi-a mai rămas. Topicul se poate închide. Mulțumesc frumos pentru găzduire.
  2. https://www.tme.eu/ro/details/ahp250w-8rf/rezistente-de-putere/sr-passives/
  3. A iesit foarte bine. Felicitari! As avea cateva intrebari: 1) Ce valoare de bias a fost setata? 2) ce sectiune au cablurile de alimentare?
  4. Telefon de contact: 0729261647
  5. Pentru ca am construit mai multe ampllificatoare decat am avut nevoie, pun la vanzare unul dintre ele. Un exemplar poate fi vizualizat in acest post: Un altul, este prezentat in ultima poza.. Iar un test comparativ intre cele 3 construite de mine, poate fi vizualizat aici: In ceea ce priveste pretul, nu am luat in calcul in momentul postarii anuntului. O sa incerc in perioada urmatoare sa ma gandesc la cat as putea cere pe un exemplar. Ca si informatie care consider ca este utila: carcasele sunt de 2U si respectiv 3U achizitionate de pe modushop. Orice alte datalii tehnice care v-ar putea interesa (si nu sunt prezentate in filmuletul cu testele) sunteti liberi sa le cereti si va voi raspunde.
  6. In imaginile atasate, gasiti rezultatele obtinute de mine. Alimentare din transformator toroidal 800VA +/- 76Vcc (dupa redresare si filtrare). Masuratoarea s-a efectuat doar asupra unui singur canal. Sarcina 500W / 4Ohmi. (2x250W/8Ohmi in paralel). Am efectuat si masuratori pentru alte frecvente, dar pentru ca uploadul per post nu permite foarte mult spatiu, l-am ales pe cel la cea mai joasa frecventa.
  7. Multumesc, Este cel de aici: https://www.tme.eu/ro/details/rad-a6023_300/radiatoare/stonecold/ ...taiat la dimensiuni necesare folosind fierastraul de masa. Observ cu aceasta ocazie ca l-au cam scumpit!
  8. Va prezint inca un amplificator in constructie. De data aceasta, mi-am luat suficient timp sa pot imperechea fiecare componenta in parte.
  9. Multumesc pentru apreciere! Il voi alimenta la +/- 55Vcc. Nu il voi folosi la puterea reala. Din acest motiv, pe cele doua din poza de mai sus, le voi monta un transformator toroidal de 500VA. Nu am gandit amplificatorul sa functioneze pe timp indelungat la putere maxima. Doar auditii la un nivel sonor,...decent. Vor urma alte doua PCB-uri pe care le voi alimenta la +/- 67Vcc dintr-un transformator toroidal de 1kVA, comandat de la Petra de prin 2011.
  10. Intre timp, am reusit sa pun pe picioare doua PCB-uri. Cam acesta este stadiul pana in acest moment:
  11. Rookie mistake,.... 😁 Un IFRP9240,...s-a strecurat in locul unuia 240.
  12. Intr-adevar, R46 si R48, trebuiesc schimbate. L.E.: Interesant...Al doilea kit, functioneaza din prima. Nu pot sa imi dau seama ce nu am facut bine la primul,...in conditiile in care le-am lucrat in paralel si am folosit aceeasi metoda de asamblare.!!!
  13. Rezistoarele le-am masurat pe toate inaintea plantarii. Jumperul a fost pe pozitie de la bun inceput. Sursa reglabila, din pacate, nu am.
  14. Buna ziua, Intampin o problema. R49 se arde imediat ce kitul il alimentez. Tensiunea de alimentare +/- 67.6Vcc. Pentru test, am pus doar o pereche IRFP240/IRFP9240 Ce am facut pentru a incerca sa determin cauza: am schimbat R49 si pe langa el, tranzistorii Q7,Q8, Q16 si Q17. Initial au fost montati 2SD669 si 2SB649. Crezand ca ei sunt problema. Schimbati cu MJE340 si MJE350. Aceeasi problema. R49 se arde la alimentarea circuitului. Nu reusesc sa imi dau seama unde am gresit. Orice sugestie este bine venita.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock