Sari la conținut

FET400MK2 - Amplificator Audio Hi-Fi MOSFET 400W

Postări Recomandate

• Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Deschid acest topic in primul rand pentru ca doresc sa va aduc aminte de vechiul FET300, un amplificator compact, simplu de construit si a carui performante a multumit foarte multa lume. E vorba de bi

Salut. Am reușit să aranjez in carcasa..deocamdată e un aranjament crud..trebuie să mă adăug  protectii și un softstart ..și apoi să fac un management al cablurilor mai bun.

Salut tocmai ce am terminat de montat si de reglat acest kit https://drive.google.com/file/d/1KyupAy2FlqoGYmsXu3B_2xIEqF7gP4ac/view?usp=drivesdk https://drive.google.com/file/d/1ZOJLixYw7qx0ykXRF

Posted Images

@remus68, dimensiunile PCB sunt mentionate in documentatie si anume: 200 x 66 mm.

@barbaro, v-am trimis un mesaj privat, discutia va continua acolo.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am realizat fet400mk2, (sunt ?ncep?tor) radiatoare improvizate, a?ezare a pieselor aproximativa, ?n fine sunt f mul?umit la o alimentare +/-55v se aude destul de tare ?i f clar. Mul?umesc donpetru

Link spre post

Nu e bine ca ati folosit doua rezistoare de 0,33 Ohm in paralel in terminalul sursa a fiecarui MOSFET. Trebuia doar una singura de 5W sau doua in paralel de 0,68 ohm la 2W. De fapt, simbolul pe cablaj spune chiar asta.

In situatia actuala cu acele rezistoare de 0,33 Ohm in paralel, nu veti putea regla nici un curent de mers in gol optim (conform indicatiilor din documentatie) si nici o limitare a curentului prin finali corecta.

Link spre post

Mai sunt disponibile pentru vanzare doar 6 bucati PCB FET400mk2.

Cine le ia pe toate o data: 19lei / bucata, in caz contrar, adica mai putine bucati, se dau cu: 21 lei / bucata.

Link spre post
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare donpetru, am reusit sa ma loghez pana la urma, o intrebare acel electrolitic de 1uF nepolarizat presupun ca nu ar fi nici o problema daca pun unul cu film : poliester sau polipropilena nu?

Editat de outtek
Link spre post

Nu este nicio problema. E bine de retinut si remarca utilizatorului @hixpp02.

De asemenea, toate proiectele audio le-am conceput sa fie flexibile pe buzunarul fiecaruia, astfel, orice utilizator poate alege piesele care sunt cele mai bune in concordanta si cu bugetul disponibil.

Link spre post

Salutare si inca ceva, acel 47pF sau 100pF , eu unul nu am de 500v, am decat de maxim 100v, din ce observ din schema el nu va vedea mai mult de atat. Ar fi ok sa il folosesc si pe acesta.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.