Jump to content
donpetru

FET400MK2 - Amplificator Audio Hi-Fi MOSFET 400W

Recommended Posts

La 26.12.2018 la 15:17, zigu a spus:

Da, carcasa am luat-o de la gradient iasi.

cat coasta acuma crcasa ca si eu am cunparat de la magazin  dar de mult tinp

Posted (edited)

Va salut. Am cumparat doua pcb FET 400 MK2 cu ceva timp in urma. Zilele astea mi-am facut timp si le-am populat cu piese. Am respectat indicatiile din pdf ,toate bune si frumoase la prima alimentare am pus il loc de sigurante doi rezistori de 27R 16w pe bara de plus ampermetrul serie .

A iesit fum din rezistori R5 R22 R24 R4 R20 R18.Deci nefunctional nu am ce masuratori sa fac pur si simplu ia foc. Ampermetrul indica 3A.

Trei mosfeti irfp240 in scurt.

Edited by Luca Bogdan
Reevaluare piese defecte.

Acum 52 minute, Luca Bogdan a spus:

Va salut. Am cumparat doua pcb FET 400 MK2 cu ceva timp in urma. Zilele astea mi-am facut timp si le-am populat cu piese. Am respectat indicatiile din pdf ,toate bune si frumoase la prima alimentare am pus il loc de sigurante doi rezistori de 27R 16w pe bara de plus ampermetrul serie .

A iesit fum din rezistori R5 R22 R24 R4 R20 R18.Deci nefunctional nu am ce masuratori sa fac pur si simplu ia foc. Ampermetrul indica 3A.

Trei mosfeti irfp240 in scurt.

Prezentati niste imagini cu montajul ca sa vad nu numai eu ci si alti utilizatori ce ati facut. Daca la 100 de useri montajul merge si la unul nu, oare care o fi problema ? 

Am demontat ce a fost defect am menționat în postare. Poze nu imi permite să adaug. 

Poze puteti adauga dar mai redimensionati-le. Daca nu aratati ce ati plantat pe cablaj si cum, o solutie nu exista la problema descrisa. Ca sa ajungeti in situatia descrisa foarte probabil unul sau mai multe tranzistoare le-ati montat gresit (ex. pe dos), dar postati niste imagini ca sa ne dumirim.

Editare ulterioara: Conectorul SM de pe cablaj l-ati folosit la testarea modulelor FET400mk2 ?

Va salut. Imi cer scuze in legatura cu postarile anterioare, placile sunt functionale azi au venit mosfeti de la o firma in regula. Ce aveam eu am selectat vreo 10 buni din 50 cumparati cu ani un urma care nu prezinta garantie.

Sa trecem la subiect- Am efectuat reglajele comform specificatiilor .

Nu am gasit in seara asta rezistente sa pun niste oscilograme dar o voi rezolva si pe asta.

Placile le-am alimentat la +-75v.

In urma discutiei de pe facebook, ajunsesem undeva la calitatea pieselor folosite si dupa cum ati spus mai sus, asta a fost cauza principala a problemei. Ma bucur ca ati rezolvat si va rog sa postati cat de curand cateva imagini cu placile FET400mk2 in functiune.