Sari la conținut

outtek

Members
  • Număr conținut

    133
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    6

outtek a câștigat ziua ultima dată pe Ianuarie 27 2022

outtek a avut cel mai apreciat conținut!

Profile Fields

  • Oras
    Ploiesti

Vizitatori Recenți Profil

1551 vizualizari profil

outtek's Achievements

Utilizator Tehnician

Utilizator Tehnician (2/6)

18

Reputație Comunitate

  1. Salutare donpetru, din documentatie ar rezulta dupa logica mea ca tranzistoarele de putere specificate merg impreuna cu un anumit driver sau inteleg eu gresit, intreb deoarece am MJE15031 si o pereche de 2n3055g de la TME. O recomandare in acest sens de la d-voastra? Nu as vrea sa folosesc o pereche de MJ 15024 pentru o sursa de alimentare. Multumesc, Florin
  2. Salutare donpetru, o intrebare in legatura cu selectia unor componenete, observ in lista de piese 3 x 100uF/16V condensatoare cu polimeri cu ESR foarte mic, este absolut necesar? (am cu ESR mic dar nu atat de mic si nu cu polimeri ) intreb deoarece in pozele montajului d-voastra ca nu erau montate acest tip, de asemenea cateva cu dielectricul de tipul PPS metalizat, din nou intreb este absolut necesar, justificarea presupun din pct. de vedere ingineresc ca exista dar aduce vreun avantaj tangibil in cazul de fata, ofera ceva masurabil/observabil? Tranzistori aceia SMD nu ii am dar am alte tipuri , mai exact MMBTA06 care teoretic ar trebui sa faca serviciu fara probleme in aceasta aplicatie ca este decat driver pentru bobinele releelor, corectati-ma daca gresesc ca nu ma supar 🙂 . Multumesc, Florin
  3. Salutare donpetru, in acest cz nu voi folosi diodele de 3v6 . voi comanda 3v9, prea multe variabile de testat, modificat..., deci corect este sa echipez placa cu diodele zener de 33V si 680ohmi/3W pentru preamplificator nu sa punem diodele de 15V cum e trecut in lista de piese deoarece acesta necesita +/-33V. Multumesc, Florin
  4. Salutare donpetru, ca sa inteleg corect, cablajul se va popular cu componentele din pdf-ul atasat? cat si a mentiunilor facute in ultima revizie, intreb deoarece anterior pentru cele doua rezistoare R16 si R18 se mentiona ori 680 ohmi daca se folosea diodele zener de 33V , ori 2K7 daca se configura pentru diodele zener de 15V pentru noua varianta de A350, eu nu am diodele zener de 3V9 ci de 3V6, avand in veneer ca se regleaza din acel semireglabil si ca puterea disipata este mica ar trebui ca 3V6 sa mearga folosit. R15 si R5 folosim valorile mentionate pentru ultima revizie . Multumesc, Florin
  5. Donpetru, diodele smd de pe spatele cablajului de 1A as putea sa le inlocuiesc cu tipul S1M ? Teoretic ele nu sunt asa de pretentioase ca doar sunt in paralel cu bobinele releelor si ar merge folosit fara probleme cele mentionate de mine. Mersi, Florin
  6. Salut donpetru, am citit descrierea data de dvoastra cat si ce mai era in topicul proiectului, e bine ca nu am apucat sa asamblez placa in acest caz, am cautat si ceva relee si observ ca ce e mentionat in documentatie cat si ce folosise nicksound nu mai e in stoc din pacate, din curiozitate mai aveti pereche de conectori idc 2x12 pini? Eu am luau un tip dar se pare ca e ceva mai mic decat cel care il accepta conectorul cablului. Ce se mai aude cu cablajele? Multumesc, Florin
  7. Salutare donpetru, mai exact ce diferente sunt intre DP0514 rev.3 si rev.2, eu avand deja un cabaj de la rev.2 , banuiesc ca cablajul amplificatorului este acelasi, corectorul observ ca are aceeasi revizie ca, preamplificatorul a ramas acelasi. Multumesc anticipat, Florin
  8. Salutare donpetru, adaugati-ma va rog cu 3 x PCB pentru aceasta sursa micuta. Multumesc.
  9. Salutare donpetru, ma interseaza pe mine setul ramas si doua controllere programate, nu sunt in tara si internetul nu imi permite accesul la aplicatia bancara. Cum facem? Mersi, Florin
  10. Salutare donpetru, ce se mai aude cu software -ul? Ramasese ca trebuia sa Il testati si eventual sa publicati codul sau sa cumparam direct controlerul programat. Multumesc anticipat, Florin
  11. Salutare donpetru, c8 si c46 de 1nF ar fi o problema daca ar fi ceramice? Multumesc, Florin
  12. Salutare donpetru, absolut de acord cu ce spuneti, am intrebat in ideea sa nu fie ceva de genul sa iasa fum :)), exagerez binenteles, intre timp asamblam ce se poate si vedem finalizarea cu softul la sfarsit si sa speram ca e totul perfect. Numai bine, Florin
  13. Salutare donpetru, am observat ca ati spus ceva de validarea cablajelor, sa inteleg ca e posibil sa asamblam si sa nu mearga? Sau sa avem ceva probleme sau sa modificam ceva?
  14. Salutare donpetru, amplificatorul observ ca cere in lista de piese o punte de 15A, nu este mult? intreb ca in stocul meu de piuese nu mi m de 15A dar am de 8A la 400V, la ce consum aparent ar avea el si 8A este mult, deci as putea sa o folosesc fara probleme. Multumesc, Florin
  15. Salutare donpetru, o intrebre in legatura cu tranzistorul BC171B, dupa cum probabil stiti nu se gaseste ( cel putin la tme, este afisat in locul lui un NTE123AP ce-i drept) , ce recomandati sa folosim in locul lui fara a afecta functionarea corecta a montajului, e cam uzual si ar merge inlocuit cu destule tipuri dar ce sugerati d-voastra? Multumesc, Florin
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock