Sari la conținut

UPGRADE WEBSITE catre IPB4


donpetru

Postări Recomandate

Informez utilizatori prin acest topic ca incepand cu aceasta ora si in urmatoarele zile care vor urma, voi actualiza site-ul catre versiunea IPB4, lucrul planificat cam din vara acestui an si amanat din diverse motive.

 

Sunt nevoit sa fac acest "upgrade" din mai multe motive. In primul rand din cauza ca suportul pentru versiunea php 5.6 pentru care a fost construita platforma acestui site web va disparea in viitorul apropiat ca si versiunea server-ului MySQL pentru care a fost proiectat sa functioneze site-ul. Deci, la un moment dat e nevoie de o asazia "evolutie software". Bineinteles ca skin-ul sau template-ul va fi cel default o perioada urmand sa-l mai cizelez pe parcurs.

 

Asadar, va rog ca in aceasta perioada sa nu postati in forum nimic pentru ca mai mult ca sigur anumite postari se vor pierde.

 

Multumesc pentru intelegere.

 

Numai bine

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi. 

Din pacate vor trebui corectate articolele cu diacritice, deoarece in urma conversiei setului de caractere a bazei de date MySQL, noul set de caractere nu le recunoaste pe cele vechi.

De asemenea, mai am de rezolvat problema cu inregistrarea conturilor de utilizator, o problema care este in curs de rezolvare si sper ca cu ajutorul celor de la suport tehnic IPB sa reusesc sa o rezolv.

In rest, daca mai gasiti alte probleme, va rog sa le expuneti aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu mai pot utiliza browserul Google Chrome pentru a posta. Acelasi lucru l-am intampinat si pe Forumul Electronistilor. Il rog pe donpetru sa verifice din ce cauze se intampla aceasta inconvenienta si eventual sa o remedieze, deoarece brobserul Google Chrome este mult mai convenabil pentru mine din toate punctele de vedere. Pentru moment utilizez browserul Mozilla Firefox.

2 hours ago, donpetru said:

... Din pacate vor trebui corectate articolele cu diacritice, ...

Stiu ca discutia aceasta a mai fost, insa propun din nou ca membrii forumului TA sa beneficieze de un acces nelimitat la propriile postari si/sau comentarii, in sensul de a putea face oricand modificari ale mesajelor proprii, inclusiv stergerea acestora. Aceasta oportunitate este una care se intalneste in multe forumuri moderne, indeosebi cele internationale. Ca sa exemplific, va rog sa verificati pe SMath Studio Forum, unde subsemnatul este membru de mai mult timp si unde imi pot corecta postarile oricand, atat din punctul de vedere al corectitudinii gramaticale (a limbii engleze) cat si din punct de vedere al continutului textelor. Altfel, nu stiu cum se va rezolva problema recunoasterii unor caractere, introduse in text prin import din diferite medii de editare. Daca cei care au postat nu vor avea posibilitatea de a corecta prin reintroducerea caracterelor utilizate, atunci nu stiu cine ce va intelege pe topicurile strict tehnice unde s-au utilizat relatii si formule matematice, sau texte cu notatii personalizate. Ca sa exemplific, va rog sa vizitati postarea #. Este evident ca semnul ? din succesiunea "1-?" tine locul caracterului eta din alfabetul grec, caracter foarte utilizat ca sa desemneze randamentul. Nu la fel de evidente vor fi alte caractere lipsa din unele discutii unde s-a utilizat un limbaj tehnic mult mai evoluat. De asemenea, am remarcat ca noul editor nu recunoaste nici indicii, sau exponentii utilizati in vechile postari. De aceea, pentru a preintampina cererile unora dintre membrii interesati de anumite subiecte, unele postari ale acestor subiecte trebuiesc puse in ordine de insisi autorii lor.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu lucrez numai cu Google Chrome, chiar si tema site-ului am facut-o sub acest browser web ca si aceasta postare unde va scriu aceste cuvinte. Pana acum nu am intampinat probleme in accesarea site-ului. Va recomand sa umblati in setarile propriului browser web si sa goliti fisierele cookies, ca si cele temporare iar dupa aceea apasati tasta F5. E suficient sa faceti asta o singura data.

2. Aceasta problema a mai fost discutata si nu sunt de acord cu ea deoarece in cazul unei discutii orice interventie a utilizatorilor asupra propriilor postari facute mai mult de o ora in urma conduc automat la afectarea continutului conversatiei. Mai tarziu, cine va parcurge topicul nu va intelege nimic si bineinteles va iesi un talmes balmes (parca asa ii spune), iar pentru a evita aparitia unor asemenea subiecte in forum, setarile vor ramane ca si cele de pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

59 minutes ago, donpetru said:

.... umblati in setarile propriului browser web si sa goliti fisierele cookies, ca si cele temporare iar dupa aceea apasati tasta F5 ...

Multumesc pentru indicatii. Se pare ca situatia nu s-a imbunatatit, desi am revenit la setarile implicite (default) ale browserului Google Chrome. Toate fisierele pe care le-ati mentionat s-au sters automat.

59 minutes ago, donpetru said:

... Mai tarziu, cine va parcurge topicul nu va intelege nimic si bineinteles va iesi un talmes balmes ...

Nu insist, dar in cele cateva luni care au trecut de la inscrierea mea pe SMath Studio Forum, am beneficiat din plin de posibilitatea de a edita oricand mesajele mele, fara ca cineva sa imi reproseze ceva. Pana la urma ceea ce conteaza este sa ne putem comunica exact si eficient propriile opinii. Obiectiuni nu vor avea decat cei care s-au specializat pe polemici interminabile, cu sau fara obiect.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt forumuri cu o anumita tema de discutii unde se poate aplica metoda de actualizare a tuturor postarilor de catre utilizatori dar in cazul unor discutii tehnice care se leaga de o postare precedenta din topic, a aplica metoda de corectare a greselilor dar nu si a reactiilor celorlalti utilizatori conduce intr-un final la o conversatie haotica fara inceput si sfarsit. Ideea dvs. nu zic ca nu e buna dar intr-un asemenea caz ar trebui ca toate postarile topicului sa fie actualizate, ceea ce nu prea se intampla, pentru ca nu pot obliga ca fiecare utilizator care a participat la conversatie sa faca asta. Ganditi-va totusi ca intr-o conversatie pot participa mentalitati foarte diferite si s-ar putea ca nu toti utilizatori sa va urmeze exemplu iar in acest caz cand se parcurge conversatie se poate constata, e doar un exemplu, ca cineva sa spuna ca 1 + 1 = 3, urmatoarele postari sa le contrazica, dupa aia se corecteaza 1 + 1 = 2, iar celelalte postari raman la fel. Intr-o asemenea situatie, parcurgerea unei conversatii devine un fiasco, care vor indeparta eventuali vizitatori a site-ului sa parcurga continutul. Acest lucru afecteaza Bounce Rate-ul site-ului si este de evitat. Daca prin absurd ar exista 10 utilizatori care ar avea etica profesionala si morala a dvs., atunci regula s-ar aplica dar cu toti stim ca nu e asa. Ca drept urmare, lucrurile sau setup-ul va ramane ca si pana acum.

Dar, ceea ce vroiam sa va intreb este daca va puteti edita propriile articole ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna remarca, deconectare suna mai romaneste cum se spune, totusi mai sunt si alte denumiri. O sa implementez aceasta modificare dupa ce o sa citesc o asemenea cerinta si din partea altor utilizatori. Poate sunt utilizatori care se gandesc la alt termen in loc de deconectare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi. Intre timp a fost reparata si problema cu inregistrarea conturilor de utilizatori. De asemenea, am modificat ca in loc de cuvantul "Delogare" sa apara "Deconectare" (un alt cuvant mai bun nu am gasit si observ ca nimeni nu a venit cu o alta propunere in acest sens).

Deci in acest moment as spune ca toate erorile au fost reparate. Daca mai vedeti ceva care nu functioneaza corect, va rog sa-mi spuneti aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum vi se par ordonate casetele meniului notate cu A, B, C dar si punctele 1, 2 si 3 ???

ordonare casete meniu.png

Am considerat necesar ca asa sta mai bine dar as dori sa citesc si alte pareri ?

EDITARE ULTERIOARA: Am modificat setarile din http in https

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock