Sari la conținut

Recomandare amplificator de putere


marius1289

Postări Recomandate

Salut.Dupa cum scrie si in titlu,m-ar interesa in viitorul apropiat sa fac o statie,deci as avea nevoie de o schema de amplificator ceva mai puternic,pentru o petrecere,ceva care "sa rasune".Tratand-o ca pe un hobby,in timpul liber am tot facut amplificatoare pana acum,incepand cu integrate apoi cu tranzistori bipolari,am testat fel de fel de amplificatoare,si zic eu am capatat ceva cunostinte elementare necesare construirii unui amplificator de putere.Fiind multumit de amplificatoarele cu 2N3055 care le-am facut pana acum cu alimentare asimetrica,am zis sa trec la un amplificator tot cu 2N3055 de o putere mai mare deci asta implica si o alimentare diferentiala.Momentan am doua transformatoare tole ceva mai sanatoase ca si miez ma refer.Unul este gata bobinat la 32v,pe celalalt urmeaza sa-l bobinez tot la 32v,le voi uni secundarele,formand o mediana,deci 32 - 0 - 32,urmand sa obtin dupa redresare filtrare + _45,12vcc.Deci dupa cum se subintelege o voi lua de la 0 cu statia,si de asta am zis mai intai sa postez aici sa fac tot ce este de facut la timpul sau,si sa intreb cand nu sunt ferm convins de ceva.Inca nu m-am gandit la carcasa,corector,preamplificator etc etc,ceea ce ma intereseaza acum este sa fac etajele finale doua la numar ca sa am sunet stereo,si de accea rog pe cineva cu experienta,sau care a exeprimentat o schema si a fost multumit de rezultate daca poate sa o posteze.Scheme am gasit suficiente aici pe forum,dar am zis sa intreb mai intai,sa mi se recomande ceva pentru ceea ce vreau eu,adica putere mai mare si de ce nu si fidelitate daca se poate.Eu m-am gandit la schema de mai jos insa se alimenteaza la +_40v,va functiona OK la +_45v?Ce ziceti?Astept sfaturile si recomandarile voastre.Va multumesc!

post-24530-0-04570900-1368866012_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca schema lui SAVA din revista Tehnium. Era parca atasata la rubrica de scheme de amplificatoare audio:

http://www.tehnium-a...icatoare-audio/

Sau mai bine o schema pe tranzistoare MOSFET (laterali sau verticali, in functie de posibilitatiile financiare). Un exemplu notabil:

120w-mosfet-power-amplifier-irf540-irf9540.jpg

BC617 din schema atasata mai sus se poate inlocui cu BC517.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de aceasta ce ziceti?Intreb pentru ca am toate piesele si ma pot apuca in orice moment de ea.Din cate am citit amplificatorul respectiv suna destul de "agresiv" la vremea sa,nu ma intereseaza ca e depasit atata timp cat "urla" si isi face bine treaba,ceea ce ma si intereseaza.In schema cere pentru alimentare+_40v,eu voi avea +_45v,e vreo problema daca il alimentez la +_45v?Astept si parerile voastre.

post-24530-0-02297500-1368918782_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nicio problema ca alimentati amplificatorul la +/-45Vcc. Preventiv, montati niste condensatoare de 270pF/500V intre baza lui BD237 si +V; respectiv baza lui BD238 si -V. In rest, spor la construit.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.Punctele cu Vu-Metru si filtru joase sa inteleg ca sunt punctele unde la acea statie s-au legat Vu-metru si filtru joase?In cazul meu credca nu este necesar,la filtru joase ma refer.Rezistenta de 1k dintre colectorul lui BC256B si baza lui BD237,nu sunt lamurit cu ea,vadca e trecuta ceva de genul optional,sau gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi functioneaza bine numai cu o pereche de final acel Electromures alimentat la +/-45Vdc, pentru a avea o fiabilitate sporita in alimentare, va recomand sa folositi doua perechi de finali.

Referitor la ultima problema descrisa mai sus, analizati schema de service:

electromures_as75202_sch.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@donpetru multumesc pentru schema,zilele astea am ceva timp si credca o sa ma apuc,dupa cum ziceam in primul post: "Momentan am doua transformatoare tole ceva mai sanatoase ca si miez ma refer.Unul este gata bobinat la 32v,pe celalalt urmeaza sa-l bobinez tot la 32v,le voi uni secundarele,formand o mediana,deci 32 - 0 - 32,urmand sa obtin dupa redresare filtrare + _45,12vcc." Deci voi incepe prin a bobina al doilea traf,voi lega paralel primarele si serie secundarele,voi avea 32 - 0 - 32 vac.Acum intrebarea este:are ceva daca lungimea tolelor la traful pe care urmeaza sa il bobinez este mai mica cu aprox 0,5cm decat la celalalt traf?Trafurile sunt aproape identice ca dimensiune,dar dupa cum spuneam asta pe care urmeaza sa-l bobinez este putin mai mic dar doar ca si lungime,in rest credca dezvolta amandoua cam aceeasi putere.Sarma din primar,ca si diametru este identica, cu cea din primarul celuilalt traf.Nu am masurat,dar daca este nevoie voi masura si voi da si dimensiunile pachetului de tole,insa asa ca idee va pot spune ca traful(cel gata bobinat) este de la o statie veche(nu mai stiu ce marca) 2x40w deteriorata din care am reusit sa recuperez traful.Acum ma gandesc sa nu apara probleme la amplificator,avand in vedere ca va fi alimentat din doua trafuri,deci pe + gnd voi avea un traf iar pe - gnd alt traf,folosind o punte redresoare si doua condensatoare de 4700uF/63v(astea le am momentan)dar cred ca voi cumpara doua de capacitate mai mare,insa pana acolo nu sunt ferm convins,adica nu am mai incercat aceasta varianta pana acum,sa alimentez un amplificator cu alimentare diferentiala,din doua trafuri si de asta intreb poate a mai incercat cineva si imi poate spune ce rezultate i-a dat,asta ca sa nu ma apuc de treaba degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o problema din a face o tensiune simetrica din doua trafuri .Chestia este ca ar cam trebui ca sirma din primar si secundar sa fie identica la cele 2 trafuri,iar daca pachetu de tole la unul din trafuri este mai mic,nu este nici-o problema atata timp cat sirma este identica,deci si curentul este acelasi.Incearca la bobinare sa faci tensiunea sa fie identica intre trafuri.

SPOR la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pachetul de tole este mai mic, inseamna putere mai mica, deci simpla bobinare cu acelasi diametru de conductor nu inseamna acelasi curent.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat bobinajul incape in fereastra nu vad care este problema.De exemplu daca se bobineaza cu aceeasi sarma 2 trafuri ,unul cu sectiunea de 15 cm2 si altul cu sectiunea de 20 cm2,aceeasi tensiune,al doilea duce un curent mai mare?Crezi ca se satureaza miezul ca la cele in comutatie? Mai ganditiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca se bobineaza identic unul de 15cm2 si unul de 20cm2, , nu se obtine aceiasi tensiune, numarul de spire pe volt difera.

Chiar daca au aceiasi tensiune in urma bobinarii, capabilitatea de curent este diferita, cel cu sectiunea mai mare poate sustine un curent maxim ca cel cu sectiunea mai mica, dar invers nu.

Miezul se poate satura indiferent daca este in comutatie sau nu, acest fenomen este utilizat pentru limitarea curentului la redresorul auto romanesc REDAC si la amplificatorul magnetic.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca se satureaza miezul ca la cele in comutatie? Mai ganditiva.

 

adica legile fizicii se aplica selectiv? orice material magnetic poate ajunge la saturatie.

 

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca iar se intra in polemici pe tema unui subiect banal.Adica voi vreti sa spuneti ca daca am un traf cu S=12 cm2 si putere 100w primar sirma de 0,5mm / secundar de 1,4mm tensiune sec 30v/max 3,2A(atat suporta sarma), iar daca bobinez alt traf cu S=20cm2 primar 0,5mm, sec 1,4mm,tensiune sec 30v pot scoate mai mult de 96w?( 30v x 3,2A) Sa fim seriosi.

Editat de cristi_74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puterea disponibila in secundar este in functie de sectiunea miezului, P = U x I.

sec 1,4mm,tensiune sec 30v pot scoate mai mult de 96w?( 30v x 3,2A)

In cazul prezentat de Dvs. curentul este limitat de sarma nu de miez, la 30V miezul de 202cm. poate sustine consum mai mare. decat cel de 12cm2 la aceiasi tensiune.

Consideranda ca cele doua miezuri au tole cu proprietati identice si daca facem un calcul procentual, reiese ca cel de 20cm2 este cu 66% mai mare deci si curentul(daca este bobinat cu srama adecvata) poate fi de cca.5,3A.

Prin analogie, cu o motoreta se poate rula cu viteza unei biciclete, invers nu.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock