Sari la conținut

Recomandare amplificator de putere


marius1289

Postări Recomandate

Avand in vedere ca nu prea dispun de timp,am spus-o inca din primele posturi,aseara tot mi-am facut un pic de timp si pentru amplificator,am terminat cu ambele etajele finale,protectii pe alimentare,pe difuzoare,am facut niste radiatoare mici pentru BD-uri..acum mi-a ramas sa mai montez inca o pereche de tranzistori finali pe canal,dar ce vroiam sa va intreb,are ceva daca ii dublez doar printr-o singura rezistenta,adica sa mai leg inca doi tranzistori pe canal,dar prin aceeasi rezistenta de 0,47ohmi/3w?Dupa cum ati observat constructia amplificatorului decurge mai lent,evident pentru ca nu prea am timp,dar parca e bine asa pentru ca printre timp am mai citit si parerile voastre si merg cu "gata",deci cu "ok",nu mai trebuie sa ma intorc,sa modific..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat pentru ca momentan nu am gasit de cumparat rezistente bobinate cu valoarea mai mica de 1ohm,astea de 0,47ohmi am avut 4recuperate nu mai stiu exact de unde.I-am facut un test cu dublarea tranzistorilor doar pe rezistentele prezente adica 2x0,47ohmi/canal si functioneaza ok,dar daca spuneti totusi ca e bine sa fie rezistenta pe fiecare tranzistor,daca o sa iau de 1ohm,nu o sa fie prea mare valoarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul acesta trebuie sa mai astept,sa iau rezistente de 0,47ohmi,sau sa vad poate gasesc in alta parte,sau sa las doar o pereche de tranzistori pe canal. 2x KD607s pe canal e suficient?Sau sa iau tranzistori mai puternici.Aici sunt intr-o dilema.Insist pe alegerea variantelor corecte,deoarece imi place cum suna acest amplificator,e si puternic si nu vreau sa-mi faca probleme cu timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput prin testarea finalilor cu KD607 pentru ca de astia am vreo 10bucati,dar am si SDT-uri de la 02-07.Citisem ca ar fi mai bun KD607s si de asta am testat pe astia initial.In legatura cu temperatura,nici nu ma gandesc sa nu-i pun 2coolere,chiar si cu radiatoare mari,deci ar mai fi o problema?In legatura cu KD607s intr-adevar am observat ca se gasesc in tv-uri de alea vechi alb-negru,Sirius spre exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.In legatura cu filtrele de zgomot,imi puteti recomanda care si cum sa le pun?Spre exemplu ce filtru sa-i pun pe alimentare in primar(tor ferita,condensatori..),in secundar,in afara de puntile redresoare care vor fi cuplate fiecare cu cate 4condensatori ceramici de 47nf,pentru filtraj credca voi folosi 2x4700uf.Obligatoriu o sa-i pun si un preamplificator,la asta o sa trebuiasca sa-i pun traf separat fata de cel al coolerelor,pentru ca ma gandesc o sa-mi prinda zgomotul ventilatoarelor.Preamplificatorului o sa trebuiasca neaparat sa-i pun regulator/stabilizator de tensiune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@flomar va multumesc inca o data pentru sfaturile date.Totusi pentru coolere o sa pun transformator separat,ca am destule,dupa redresare si un condensator de 470uf(credca e suficient pentru un cooler,daca stau bine si ma gandesc nici nu are nevoie coolerul de filtraj)o sa le pun fiecaruia cate un L7812,ca si de astea am.Nu vreau sa le "intep"(coolerele) din alimentarea amplificatorului,pentru ca stiu ca la un amplificator anterior in cazul asta a trebuit sa fac un filtru cu bobina din cate imi aduc aminte,ca altfel imi baga zgomot pe preamplificator,si mai departe.

Cat despre un corector de ton ce ziceti sa fac unul in varianta cu integrat sau cu tranzistori,am vazut ca e discutabil acest lucru.Majoritatea spun ca e mai bun pe tranzistori.Dar o sa trebuiasca potentiometre duble...in cazul asta.In schimb ala pe integrat e mai simplu de construit,dar se pare ca nu e chiar atat de eficient ca cel pe tranzistori,iarasi zic unii.Eu care le-am facut pana acum le-am facut cu integrate si operationale si va pot spune ca am fost multumit de rezultate.Pentru prima data tratam superficial ecranajul,apoi mi-am dat seama ca si cu 1 cm de fir neecranat corectorul poate baga zgomot de fond.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am IC-uri de unde alege,inca nu m-am hotarat la o schema anume,dar daca ziceti ca e mai eficient cu alimentare simetrica o sa aleg una cu alimentare simetrica,anterioarele corectoare de ton facute de mine erau in varianta TDA,LM&TCA integrate specializate pentru asa ceva si in varianta cu operationate TL&LM...dar toate cu alimentare simpla,e o diferenta sesizabila din punctul de vedere al alimentarii simple sau diferentiale la corectoare/preamplificatoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu am mai postat de mult timp,dar printre timp,ce e drept lejer am terminat cam tot ce tine de acest amplificator(am mai avut si altceva de facut :D ).acum trebuie sa ma orientez spre o carcasa.Dar inainte de asta vroiam sa va intreb,rezistentele de pe tranzistorii finali se incing cam tare la volum mai mare,nu poti pune mana pe ele,risc sa se arda?Dupa cum vedeti am renuntat la dublarea tranzistorilor,prin inlocuirea cu tranzistori de putere mai mare.Acum va intreb cam la ce putere poate sa ajunga maxim acest amplificator atat in 4ohmi cat si in 8ohmi la o tensiune de +_45v,ca de sunat suna foarte tare.Multi or sa spuna de ce am mai insistat pe o schema atat de depasita,de ce nu am pus in practica o schema mai noua,dar inca din teste am fost foarte multumit de rezultate si de asta am continuat proiectul.Sa nu va speriati de sigurante,dupa cum se vede sunt niste sigurante rele,o sa urmeze sa pun sigurante bune corect dimensionate.Am atasat niste poze facute acum ceva timp in urma cand termiansem etajul final,o sa mai fac si o sa atasez si cu restul daca o sa fie nevoie.Curentul de mers in gol l-am lasat la 50mA,racirea i-am facut-o fortata,iar radiatoarele sa vedem daca observa cineva de la ce sunt?

post-24530-0-09130700-1375012076_thumb.jpg

post-24530-0-96370200-1375012185_thumb.jpg

post-24530-0-97806200-1375012214_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut , sper sa nu fiu off topic dar ca si marius1289 ma confrunt cu aproximativ aceleasi probleme. el rezolvand unele dintre ele cu ajutorul vostru as dori si eu cateva sfaturi sper eu utile si pentru alti forumisti :yes: in alta ordine de idei schema de amplificator este putin diferita de cea electromures si este un produs romanesc etajul final din statie amplificare ISC-4 produs de IRO, debiteza o putere de 40w -6 ohmi. Schema este desenata sper sa se inteleaga ceva din ea... si acum problemele, etajul final fiind prajit vreau sa inlocuiesc tranzistorii prefinali si finali , aici ma refer la BD139-BD 140 si tranzistorii 2n3055 cu altii de calitate mai buna eventual dublati finalii. ar trebui sa cresc si valoarea rezistorilor de 0.2 ohmi? la schema amplificatorului electromures condensatorul de 1500uf-63v (de cuplaj cu difuzorul) lipseste. as dori sa-l scot si eu din schema pentru nu a mai limita frecventele joase, daca aveti vreun sfat pentru mine cum as putea sa fac asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la schema amplificatorului electromures condensatorul de 1500uf-63v (de cuplaj cu difuzorul) lipseste. as dori sa-l scot si eu din schema pentru nu a mai limita frecventele joase

Condensatorul de cuplare a difuzorului nu este necesar doar la finalii alimentati simetric(+/-), schema la care va referiti Dvs. cum este alimentata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz nu aveti nevoie de condensator.

Daca ne raportam strict la schema publicata de dvs. in postul 110 , schema respectiva ARE NEVOIE DE CONDENSATORUL DE IESIRE!

Corect, eu am cerezut ca D-l cand a scris plus si minus, sa referit la alimentare simetrica.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca trebuie sa fie de calitate cat mai buna, eventual decuplat cu un condensator de 0,1 uf la vreo 400V . statia nu a mai functionat de foarte mult timp, de prin anii 90 cred. intrarea schimbata cu un condensator la aceesi valoare ar aduce un plus cred nu? prefinalii schimbati cu unii mai buni? eventual si finalii dublati? tensiunea de alimentare este destul de mare... Pe 4 ohmi cred eu o sa se incalzeasca ca si in cazul lui marius1289

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock