Sari la conținut

Statie de lipit digitala My Project & Parkside - Kaufland !


donpetru

Postări Recomandate

Comandă executată....20 buc de 4cm lungime plus cel din poza anterioară de 5cm lungime plus încă unul de 3cm lungime....la acesta ultimul a rămas material și nu am vrut să-l arunc....126278510_IMG_6022(FILEminimizer).thumb.JPG.7bedc3cc6da2ca3e3fd3ede36064e6e5.JPG

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@flomar60, multumesc inca o data. Foarte frumos executate.

Mai ramane sa efectuez plata lor, cel tarziu luni, si bineinteles, dupa aceea sa intru in posesia lor. Detaliile le stabilim prin mesageria privata a site-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat in posesia varfurilor de letcon de la dl. Marcu (@flomar60). Multumesc inca o data. Foarte frumos lucrate. S-au atasat foarte bine de letcon. Mai ramane sa fac cateva lipituri si cred ca pentru asta o sa asamblez un cablaj de fabrica DP0107. Iata si cateva imagini:

Varf cupru letcon MyProject KAUFLAND.jpg

Varfuri letcon 48W myProject KAUFLAND.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, flomar60 a spus:

Chiar arată bine! Păi, ce să zic, spor la lucru! 

Mersi.

 

Acum haideti sa va spun cum functioneaza aceasta statie de lipit. O sa fac o comparatie si cu statia de lipit Yihua 853D+ pe care o detin, descrisa in topicul acesta.

 

Daca statia Yihua 853D+ are un letcon alimentat la 24Vca cu un varf de cupru care permite ca rezistenta de incalzire sa intre in corpul acestuia, varfurile de letcon Yihua fiind de provenienta aliexpress.com nu prea m-au multumit, in sensul ca dupa cateva minute de la prima utilizare se exfoliaza cuprul. Statia de lipit Yihua are un reglaj destul de bun a temperaturii de lucru desi dupa 11 de ani de folosire, indicatia nu mi se pare atat de precisa desi rezistenta de incalzire din letcon am schimbat-o o data si chiar si letconul, acum cativa ani in urma. Imi place ca memoreaza temperatura preselectata ultima oara, ceea ce statia de lipit MyProject nu face lucrul asta. Dar ceea ce are statia de lipit MyProject si nu are cea Yihua 853D+, e faptul ca MyProject intra in st-by daca nu folosesti letconul mai bine de 10 minute (nu am cronometrat, daca cam asa ar fi). Adica, intra in st-by numai atunci cand se afla letconul in suport. Mie cel putin asa mi s-a intamplat. Avertizeaza intrarea in acest regim de functionare prin clipocirea ecranului statiei de lipit si reducerea temperaturii de functionare a letconului la 200 de gr. Celsius. Nu e rau deloc !

 

Pe de alta parte, statia de lipit MyProject, desi are letconul alimentat la 230V, cel mai probabil printr-un montaj cu triac, folosind varful din cupru devine o placere sa lipesti piese electronice. Desi am lipit piesele DP0107 prezentate in topicul dedicat acelui proiect - clic aici - varful nu s-a deteriorat aproape deloc. Ma gandeam la un moment dat daca era mai bine sa merg pe varianta de 5cm dar nu e nevoie; de 4cm lungime e un varf de letcon de cupru numai bun in aplicatii.

 

Acum vazand cat de bine functioneaza, mai in gluma, mai in serios, ma gandeam sa trec in regim de "back-up" statia veche de lipit Yihua.

Si cine stie, cand bugetul imi va permite, poate candva voi trece si la o statie de lipit digitala mai serioasa, gen Weller. Putin probabil in viitorul apropiat sa fac asta atat timp cat ma chinui de mai bine de un an sa strang niste banutii sa cumpar niste transformatoare de iesire pentru viitorul amplificator pe lampi!!!

 

In concluzie, s-a meritat investitia. Acum sa vad cat tine! :smile:

 

Numai bine

  • Like 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru 59lei si cum functioneaza (adica bine), parerea mea este ca a meritat fiecare leut.

 

Sa aveti cat mai multe lipituri cu statia asta de lipit! Mult noroc dl.Petru! :cheers2:

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, donpetru a spus:

... dupa cateva minute de la prima utilizare se exfoliaza cuprul ...

Exfolierea unui metal, sugereaza tensiuni interne acumulate in urma prelucrarilor mecanice succesive. La cupru, fenomenul estre mai pronuntat decat la alte metale. De bunaseama ca piesele de origine chinezeasca, fiind foarte ieftine, se poate presupune ca sunt facute din tot felul de materiale recuperate, la care nu se aplica asemenea tratamente, pentru ca nu ar mai conveni preturile. Pentru remediere, trebuie aplicat un tratament termic de detensionare. La cupru, acest tratament este foarte simplu. Se incalzeste piesa la o temperatura caracterizata de un rosu aprins, apoi se cufunda intr-un vas cu apa. Cred ca un astfel de tratament ar trebui facut in mod preventiv, inclusiv varfurilor facute de Florin.

 

Acum 21 ore, dan_e a spus:

Pentru 59lei si cum functioneaza (adica bine), parerea mea este ca a meritat fiecare leut ...

Nu stiu care a fost intelegerea dintre @flomar60 si @donpetru, dar presupunand ca Florin a donat cele 10 varfuri, tot ramane costul cu transportul, probabil in jur de 20 lei. Asadar noul pret este de 79 si nu de 59 lei.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, ola_nicolas a spus:

Nu stiu care a fost intelegerea dintre @flomar60 si @donpetru, dar presupunand ca Florin a donat cele 10 varfuri, tot ramane costul cu transportul, probabil in jur de 20 lei. Asadar noul pret este de 79 si nu de 59 lei.

Pretul a fost cu totul altul. Nu are rost acum rastalmacirea acestui aspect.

O sa calesc varfurile de letcon Yihua dupa metoda expusa de dvs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.03.2023 la 21:28, donpetru a spus:

O sa calesc varfurile de letcon Yihua dupa metoda expusa de dvs

In cazul cuprului, tratamentul descris de mine este de fapt o decalire. Daca prin calire se presupune o duritate mai mare, atunci in urma tratamentului mentionat, se obtine o duritate mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. Olaru, multumesc pentru corectie/precizare.

 

Cred ca am sa vand statia de lipit Yihua, pentru ca vreau sa fac un asazis "upgrade" la o versiune mai noua. Deci, daca sunt utilizatori interesati de statia de lipit descrisa in topicul de mai jos, ii rog sa ma contacteze ca stabilim pretul prin negociere. La statia asta Yihua descrisa in topicul de mai jos mai am cateva varfuri de letcon care le voi da bonus la pachet cu statia de lipit:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 8 ore, dan_e a spus:

Salut dl.petru.

Ati facut cumva un upgrade la statia de lipit ? Vindeti cumva Yihua 853D+ din 2012 ?

Da, am facut un "upgrade". Am trecut la o alta versiune de statie lipit cu sursa reglabila de tensiune si anume: Yihua 853D (fara plus) vers. cotata de producator la 800W. O sa sa revin cu un review la statia de lipit noua cat de curand.

 

Am vandut statia de lipit Yihua (cea veche) chiar acum cateva zile in urma.

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • donpetru changed the title to Statie de lipit digitala My Project & Parkside - Kaufland !

Am actualizat titlul acestui topic deoarece, astazi, nu am rezistat tentatiei sa nu cumpar versiunea Parkside identica cu cea MyProject, asta si din cauza ca statia de lipit MyProject am dus-o in alta locatie si acasa nu mai aveam nimic de back-up. Iata cum arata ParkSide-ul la doar 69 lei, si, da tot de la Kaufland.

Parkside solder station.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 25.02.2023 la 17:00, flomar60 a spus:

Comandă executată....20 buc de 4cm lungime plus cel din poza anterioară de 5cm lungime plus încă unul de 3cm lungime....la acesta ultimul a rămas material și nu am vrut să-l arunc....126278510_IMG_6022(FILEminimizer).thumb.JPG.7bedc3cc6da2ca3e3fd3ede36064e6e5.JPG

Bună Ziua,mai găsesc pe stoc măcar 1 bucata pt un parkside pls48 d2?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock