Sari la conținut

Amplificator PSA225


Koaakka

Postări Recomandate

Pentru fanii mei:

 

PSA225 Final.pdf

 

post-33725-0-86149900-1518808156.png

 

post-33725-0-89091800-1518808173.png

 

post-33725-0-09202600-1518808185.png

 

Tin sa mentionez, proiectul nu este inca finalizat in totalitate, mai am de finisat la el si de adaugat protectia si sursa de alimentare, dar nu va fi 

prea curand gata, din lipsa de timp liber disponibil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna seara, am mai continuat cu proiectul, dar nu pot spune ca este finalizat, mai am de lucru la comanda transformatorului, si de finisat schema, dar revin cu noutati cat de curand pot.

 

Atasez schema amplificatorului PSA225, protectiei si sursei.

 

PSA225.pdf

 

Protectie .pdf

 

Sursa .pdf

Editat de Koaakka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema de sursa finala are greseli fatale care se regasesc si in schema de protectie.

Amplificatorul are si el modificari neconforme si unele greseli de editare, care ii micsoreaza din performante.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

koakka, in schema sursei de alimentare ai desenat puntile redresoare gresit. Si oglinzile de curent in schema amplificatorului sunt desenate aiurea.  :nono:

Editat de ionut90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un cuplaj termic cat mai bun, dar va rog asteptat revin cu amanunte pe parcurs.

Koaakka, am " vizionat " schemele si pe un alt forum , eu nu stiu cum discu?i despre fine?uri tehnice , un exemplu ar fi cuplajul termic , cind tu desenezi gresit de trei ori o banal? surs? de alimentare .

S? ?tii ceva , dac? ai un soft de simulare si stii sa-l folosesti nu prea te ajut? la nimic in a c?p?ta experien?? ?n electronic? , in primul rind trebuie s? ??i explici ce se ?nt?mpl? in scheme , s? ?n?elegi functionarea , ce fac si cu ce se ocup? componentele alea din schem? , ar mai fi ceva , simularea este o bun? baz? de plecare dar rezultatul final practic poate " s? nu bat? " cu ce simulezi , de ce spun asta , am intilnit destule montaje simulate , simularile aratau rezultate fantastic de bune , in realitate fiind mediocre , un exemplu ar fi " maretul " amplificator AudiophileStarer .

Eu sunt de p?rere c? tu cam faci copy-paste la scheme f?r? a gindi in profunzime ce se intimpla pe acolo , altfel nu inteleg cum po?i desena gresit o banal? surs? de alimentare .

Legat de schema etajului amplificator , schema este complicat? aiurea , are componente puse doar s? fie multe c? num?r? , f?r? s? aduc? un plus chimiei sunetului final , este cumva o schem? " donat? " de Victor ? ?tii tu care Victor . Cum spunea si alt coleg , te scarpini dup? ureche cu tranzistorii aia transformati in diode + un cirnat de tranzistori .

Multe componente nu duc la un fantastic sunet direct propor?ional cu numarul componentelor .

Editat de viobio
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mul?i tranzistori ?nseamn? c?teodat? mai r?u. Mai ales dac? Polarizarile nu sunt bine alese zgomotul poate fi mai mare, instabilitatea, consumul ?n repaus etc. Exemplele ?n sensul mai simplu = mai bine vin de la gurul audio Nelson Pass. Bride of ZEU cu un singur tranzistor care suna bine ?i are specifica?ii excelente ?i ZEN cu 2 sau 3 tranzistori. E adev?rat ca sunt clasa A ?i ?sta ajuta mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock