Sari la conținut

Sursa in comutatie pt bormasina cu acumulatori


cristi_74

Postări Recomandate

Nu orice sursa ATX are traful compatibil cu aceasta schema. !!! Deci mare atentie.

Edit: La schema asta trebuie evitat un scurt la iesire. Face poc.

Nu stiu cat vor rezista silicoanele la supracurent, de ex: mandrina blocata. Daca nu au racire corespunzatoare IRF-urile, ies din SOA si iara face poc.

Editat de vijelie02
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,este adevarat ca sursa nu are protectie la supracurent si scurtcircuit la iesire.Se poate adauga in schema protectiile enumerate mai sus,dar nu prea cred ca este loc in cutia acumulatorilor,eu unul deabia am reusit sa bag montajul.O posibila protectie pt IR2153:

image.png.b3b818bdf4b0ddb31bfb9ca7505cb2fc.png

schema gasita la rusi care contine o protectie la scurtcircuit interesanta..jpg

Editat de cristi_74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De altfel, nicio sursa in comutatie, facuta cum trebuie ,nu o sa incapa in pantecele unui acumulator. Nu mai zic de cost, care depaseste reparatia sau schimbarea unuia defect.

Schemele de mai sus sunt niste glume care dau in retea tot felul de balarii, in cazul in care nu pocnesc MosFeti dupa scurt timp sau traful fluiera a paguba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, Nico said:

Schemele de mai sus sunt niste glume care dau in retea tot felul de balarii, in cazul in care nu pocnesc MosFeti dupa scurt timp sau traful fluiera a paguba.

E adevarat ce spuneti.

Dar si mai adevarat este ca atunci cand utilizezi o astfel de "scula" nu asculti radio sau alte chestiuni sensibile. Si apoi cat timp o folosesti?
Daca esti mester constructor si folosesti o scula de genul asta 8 ore pe zi atunci te duci si cumperi una noua si de calitate si nu faci astfel de "artificii". Adaptarea asta e valabila pentru o scula folosita ocazional acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Nico a spus:

De altfel, nicio sursa in comutatie, facuta cum trebuie ,nu o sa incapa in pantecele unui acumulator. Nu mai zic de cost, care depaseste reparatia sau schimbarea unuia defect.

Schemele de mai sus sunt niste glume care dau in retea tot felul de balarii, in cazul in care nu pocnesc MosFeti dupa scurt timp sau traful fluiera a paguba.

Dragule,eu o folosesc la placare pereti cu rigips,lambriuri......lucruri usoare.Nu montez cu ea termopane,gauresc,insurubez holtzsuruburi 6x100 sau alte grozavii,care se fac deregula cu cele electrice.Din cate vaz,romanasul nostru musteste de parai,nu vrea sa mai mestereasca nimic sa faca vreo economie,ia totul dea gata.Am si o machita de 12 v cu 2 acumulatori pt tavane,cand ma urc pe sus si nu am nevoie de cabluri dupa mine,dar in interior,pereti,montaje,sursa ma ajuta foarte mult si pare mai buna ca cealalta cu UC3845.Daca ai grija cum lucrezi si no imprumuti la babuini cum am facut eu (a vrut sa prinda o brida de o grinda de stejar de fro 50 de ani cu un holtzsurub 5x50 si o facut poc mosfetul la aia cu UC3845) isi face treaba cu brio.Orice scula daca o folosesti necorespunzator scoate fum(de fapt toate sculele,montajele electronice,electrice functioneaza cu fum...cand iasa fumul din ele ...poti sa le arunci 🙂  ),chiar si alea electrice noi-noute cu va plac voua(la unii).Face poc mosfetul/mosfetii...se schimba si gata,treaba merge mai departe,care-i problema?!Ce facem cu bormasinile care au avut acumulatori NiCd de 12......24v inca functionale dar cu accu morti?Daca esti habarnist de nu stii sa montezi o priza ,le arunci...dar daca poti,stii si ai cu ce(majoritatea recuperate) nu-i pacat sa nu construiesti?Pt ce te mai numesti electronist amator daca si ce poti repara arunci si cumperi nou?Ma uit si pe la forumurile unguresti,si pe la rusi,dar ca la noi romanii nu am vaz nicaieri,parca am fi niste caini printre gard.Conceptie Celentano:daca eu nu fac...nu las nici pe altu!Nu vreau sa cred ca s-au mutat haterii de pe forumul vecin aici,daca tot taiem elanul incepatorilor(ca e vechitura schema,ca e prea simpla,ca e ....ca e....)renunta si asa e pe cale de disparitie rasa electronistilor amatori.Ba,nu merita sa o construiesti,ia de la chinezi ca e un ban!Chinezii i-au ajuns pe americani ca investesc in educatie,au cluburi de electronica cum era la noi casa pionierilor,iar romanasii cu mintea odihnita ara cu plugul tras de boi si vb la smartphone huawei de la chinezi.

Editat de cristi_74
  • Like 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima schemă am făcut-o pentru un amic, merge dacă motorul nu cere prea mult. După un timp a picat , cum era de așteptat. Apoi mi-a venit ideea sa adaptez un acumulator Yuasa , parcă așa îi zice, la carcasa celui vechi. Prins cum trebuie își face treba cu brio. Se incarca in aceeași statie a bormașinii respective. 

Păcat că nu am poze, dar daca iei acumulatorul, e simplu să-l potrivești, dacă ai puțină imaginație și îndemânare. E o variantă mult mai ieftină decât schimbatul celulelor.

Cred că acum e mai diversificată oferta de acumulatorii low cost. AliExpress și alții asemenea au pentru toate buzunarele și pretențiile.

Marea problemă a acumulatoarelor este, in general, marea perioadă de inactivitate. Unii care lucrează constant par că au o viață mai îndelungată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, vijelie02 said:

Aveti surse ATX defecte?

Din pacate nu am niciuna. Ma gandeam sa caut prin talcioc.

 

7 hours ago, vijelie02 said:

Trebuie sa fie o sursa ATX care sa contina integratul TL494 sau KA7500.

Multumesc. Acum stiu ce sa caut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea mai vechi.

Spre sfârșitul săptămânii următoare dezafectez un calculator de la birou. Dacă găsesc în sursă agregatul cu pricina ți-l trimit gratis, dom' Georgel. Te joci puțin cu celebra sursă.

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock