Sari la conținut

Amplificator simetric de 50W


Kreator

Postări Recomandate

@donpetru a stors maximum de putere iar eu am incercat cu 50W si minimum de distorsiuni nelineare.

Procedeul a constat in:

- toti tranzistorii pereche de la intrare, i-am pus din aceeasi categorie de amplificare "B"

- am marit amplificarea in bucla deschisa

- am marit reactia negativa, pentru 1Vef la intrare si 50W la iesire pe 8 ohmi

Curba de frecventa.

   post-24607-0-49599800-1510767539_thumb.png

Dupa mine frecventa limita de jos este prea mica.

Modificarile sunt pe schema.

  post-24607-0-53877000-1510767633_thumb.png

In total am obtinut virtual 50W cu 0,020% distorsiuni. Pentru alte variante de sarcina sau

 tensiuni de alimentare se obtin alte date.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur si se poate mai bine pe real, deoarece in libraria Multisim 14 tranzistorii BD139

  si BD140 nu sunt pereche, ca si toate celelalte componente care ar trebui sa fie perechi,

  de la intrare pina la iesire.

Pentru o rezistenta de sarcina Rs=4 ohm, veti obtine in simulare 101W si 0,031% distorsiuni.

 

@gsabac

amplificator simetric 50w modificat.zip

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

THD 0.270 prea mare

Urechea umana nu percepe distorsiuni armonice mai mici de 1%, sub acesta valoare este doar o actiune de marketing sau pura performanta tehnica fara utilitate practica, la fel cu banda liniara de frecvente peste 16kHz, care este prima armonica a celui mai acut sunet(cca.8kHz) emis de un instrument muzical, peste acest domeniu se incadreaza doar cei care cerceteaza sunete din natura(ex.liliecii).

Incercati sa auziti 16,7kHz aici https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_frequency la C10.

Editat de miron1947
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur si se poate mai bine pe real, deoarece in libraria Multisim 14 tranzistorii BD139

  si BD140 nu sunt pereche, ca si toate celelalte componente care ar trebui sa fie perechi,

  de la intrare pina la iesire.

Pentru o rezistenta de sarcina Rs=4 ohm, veti obtine in simulare 101W si 0,031% distorsiuni.

 

 

Multumesc mult domnul gsabac. Ati facut treaba buna. Imi place cum arata simularea. Cu tip 35c tip36c pe iesire am obtinut aceasi putere ca si cu mjl-urile dar THD mai mic  0.023  la  + - 35V , sarcina 4R. O sa rectific pcb-ul creat de lecton cu modificarile aduse de dvs. Daca sunt doritori o sa postez pcb-ul dupa ce termin. Va multumesc pentru timpul acordat !

Editat de i love the sound
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati obtinut acele distorsiuni, dar nici dvs. si nici dl. @qsabac nu ati verificat curentul de mers in gol si anume aproape 3A. In simularea prezentata de mine s-a obtinut un THD de 0,3% la 100W/4Ohm in conditiile alegerii unui curent de mers in gol mai aproape de realitate si anume aprox. 40mA prin finali. Deci, mare atentie cum folositi simulatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@donpetru, multumesc pentru sesizarea greselii, am reluat simularea.

Nu am verificat curentul de mers in gol am fost sigur ca este corect. Am gasit pe schema un scurt

 la cursorul trimerului de reglaj pentru bias, am refacut curentul de mers in gol total la 54 mA.

Rezultatul la 100W este identic cu cel dinainte, era de asteptat.

  post-24607-0-79743100-1510863928_thumb.png

Deasemenea am reluat si simularea dvs, nr.1 si am obtinut aproape aceleasi date.

  post-24607-0-02452900-1510863992_thumb.png

Oare la prima data despre simulare, a aparut un zero in minus la distorsiuni?

 

@gsabac

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati analizat schema in multisim postata prima data de utilizatorul care a adus in discutie problema, o sa vedeti ca acolo in schema sunt folosite doua "GND" pe care eu le-am unit cu ajutorul unui rezistor de 10 Ohm.

Apoi, referitor la Multisim, am observat rezultate de simulare "diferite" in functie de configuratia hardware si software a PC-ului pe care lucreaza (bineinteles, daca sunt diferente notabile intre caracteristicile tehnice ale PC-urilor).

Va rog sa postati fisierul multisim din care sa rezulte ceea ce ati postat in imaginile de mai sus. Eu am facut rapid o simulare, fara prea multa atentie si din cauza ca eram angrenat cu alte treburi si nu am stat sa fac farmacie dintr-o topologie de amplificator discutata si tot discutata in acest forum si nu numai.

Cred ca ar trebui sa fac un articol in portal despre aspectul asta si anume topologia amplificatoarelor audio. Sunt foarte multi utilizatori care cred ca varianta full simetrica este ultima reduta in domeniu dar din nenumaratele teste practice facute, coroborat cu studiul altor topologi dezvoltate de firme mari in domeniu si tinand cont si de spuselor unor oameni cu mai multa experienta in domeniu, se pare ca etajul VAS diferential in clasa A, nu complementar, este cea mai buna alegere cand vorbim de hi-end audio. Dar, ma rog, parerile sunt impartite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@donpetru, multumesc pentru sesizarea greselii, am reluat simularea.

Nu am verificat curentul de mers in gol am fost sigur ca este corect. Am gasit pe schema un scurt

 la cursorul trimerului de reglaj pentru bias, am refacut curentul de mers in gol total la 54 mA.

Rezultatul la 100W este identic cu cel dinainte, era de asteptat.

  attachicon.gifnoi date.png

Deasemenea am reluat si simularea dvs, nr.1 si am obtinut aproape aceleasi date.

  attachicon.gif96W-0,041% distorsiuni.png

Oare la prima data despre simulare, a aparut un zero in minus la distorsiuni?

 

@gsabac

Aceleasi rezultate le-am obtinut si eu chiar si cu remireglabilul in scurt si curent de mers in gol de numai 22 mA . Chiar daca sesizam ca ceva nu este in regula cu semireglabilul, nu mi-am dat cu seama ca este in scurt. Va multumesc domnul @gsabac.  

Editat de i love the sound
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati analizat schema in multisim postata prima data de utilizatorul care a adus in discutie problema, o sa vedeti ca acolo in schema sunt folosite doua "GND" pe care eu le-am unit cu ajutorul unui rezistor de 10 Ohm.

Apoi, referitor la Multisim, am observat rezultate de simulare "diferite" in functie de configuratia hardware si software a PC-ului pe care lucreaza (bineinteles, daca sunt diferente notabile intre caracteristicile tehnice ale PC-urilor).

Va rog sa postati fisierul multisim din care sa rezulte ceea ce ati postat in imaginile de mai sus. Eu am facut rapid o simulare, fara prea multa atentie si din cauza ca eram angrenat cu alte treburi si nu am stat sa fac farmacie dintr-o topologie de amplificator discutata si tot discutata in acest forum si nu numai.

Cred ca ar trebui sa fac un articol in portal despre aspectul asta si anume topologia amplificatoarelor audio. Sunt foarte multi utilizatori care cred ca varianta full simetrica este ultima reduta in domeniu dar din nenumaratele teste practice facute, coroborat cu studiul altor topologi dezvoltate de firme mari in domeniu si tinand cont si de spuselor unor oameni cu mai multa experienta in domeniu, se pare ca etajul VAS diferential in clasa A, nu complementar, este cea mai buna alegere cand vorbim de hi-end audio. Dar, ma rog, parerile sunt impartite.

 

 

Urechea umana nu percepe distorsiuni armonice mai mici de 1%, sub acesta valoare este doar o actiune de marketing sau pura performanta tehnica fara utilitate practica, la fel cu banda liniara de frecvente peste 16kHz, care este prima armonica a celui mai acut sunet(cca.8kHz) emis de un instrument muzical, peste acest domeniu se incadreaza doar cei care cerceteaza sunete din natura(ex.liliecii).

Incercati sa auziti 16,7kHz aici https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_frequency la C10.

Nu a spus nimeni ca acest amplificator simetric este ultimul "racnet" in materie audio. Vroiam ceva mai bun daca se poate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Intre timp autorul topicului @Kreator a realizat modificari pentru marirea performantelor schemei studiate in Multisim,

 prin adaugarea unor module generatoare de curent si un circuit VAS performant. Schema este in poza.

   879981034_Amplifsimetric70W@Kreator.thumb.png.3cc39e12759e9fca8fd196fd8ed9d8b4.png

Puterea maxima inainte de cliping este de 70W la care se obtin distorsiuni de 0,001% deci o imbunatatire fata de 0,03% schema initiala.

Un fenomen misterios, intern amplificatorului, face ca la intrarea in cliping semnalul de iesire sa devina cu o forma ciudata:

 image.png.1dcf4a8a2ccf123622d46bd705c6ab38.png

Forma de unda arata ca la circuitele integrate din prima generatie, cind se spunea ca "agaţă" adica este ca un fel de Trigger-Smith cind nivelul depaseste

 vreo 34V si se obtin autooscilatii. Am incercat modificarea curentilor si condensatorilor de compensare, dar rezultatul este la fel sau mai rau,

 de aceea orice idei sau modificari ce trebuiesc aduse pentru rezolvarea acestei probleme sunt binevenite.

In atasament este fisierul original al userului @Kreator pentru Multisim13.

 

@gsabac

amplif simetric full.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock