Sari la conținut

Amplificator simetric de 50W


Kreator

Postări Recomandate

Pentru a fi realizata practic schema trebuie putin prelucrata:

-folositi schema cu o singura masa;

-adaugati condensatori pentru decuplare pe alimentari;

-tranzistorii finali sunt cam firavi, alegeti unii de peste 150V, 15A si 150W minim;

-separati alimentarile etajelor de la VAS inclusiv cu cite un filtru pe alimentare;

-mai studiati si alte scheme de pe forum pentru unele fineturi.

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai sugestii, cred ca puteti mai mult si pentru acest topic de pe forum.

Se mai poate verifica, puterea pe fiecare componenta, stabilitatea curentilor de polarizare cu temperatura, "slew rate" , etc.

Sunt utile si se pot adauga, filtru LR pe iesire, protectie la scurtcircuit, protectia difuzoarelor, protectia de supratensiune la iesire, protectia intrarii.

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, gsabac a spus:

Numai sugestii, cred ca puteti mai mult si pentru acest topic de pe forum.

Considerati ca este o invitatie mai profunda de participare la topic.

Acum 1 oră, vijelie02 a spus:

Daca considerati ca sugestiile mele nu sunt bune atunci rog un moderator sa stearga postarea mea, considerand-o offtopic.

Este o postare binevenita, sugestiile sunt bune, dar postarea mea sugera ca poate doriti sa puneti in practica ideile dumneavoastra pe simulatorul Multisim,

 si astfel sa-l ajutam pe @Kreator sa-si proiecteze amplificatorul pe care la năşit si apoi sa il puna pe circuit.

Desigur ca participarea oricarui user este binevenita si in final acest topic va genera cu siguranta un amplificator de succes!

@gsabac

 

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul poate continua cu schema originala modificata cu unele din sugestiile facute in postarile anterioare, se poate si mai bine.

   1177756577_schemavarianta1.thumb.png.dbb68caaa78c3086151e588f2bf0f908.png

Distorsiuni 0,001%, putere 70W cu tranzistorii adecvati puterii, MJE4343 si MJE4345, diode pentru recuperarea tensiunii de ondulatie pe alimentare, etc.

In plus a fost marit factorul de reactie negativa pentru marirea performantelor.

Spectrul semnalului este in poza.

  948842964_spectrulvarianta1.thumb.png.fe21c65b1f5b53da841d782c7b2c46d9.png

Cea mai mare componenta este armonica a III-a cu aproape -73dB fata de fundamentala.

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Buna ziua, as dori sa construiesc acest amplificator pentru lucrarea de licenta. Ma poate ajuta cineva va rog cu valorile componentelor? in schema sunt notate de exemplu condensatorii cu 100n, dar nu stiu la cati V, la fel si rezistentele. Eventual daca a mai construit cineva acest modul si poate sa imi dea si mie lista cu componentele necesare. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock