Sari la conținut

Statie de lipit digitala My Project & Parkside - Kaufland !


donpetru

Postări Recomandate

Am gasit de curand la Kaufland la un pret promotional de 59 de lei o statie de lipit digitala. Era ultima in raft dar avea lipsa varful de la letcon. I-am facut o proba asa fara varf - maine vreau sa o testez cu un varf de letcon imprumutat de la o statie de lipit digitala asemanatoare - si am observat ca functioneaza. Este vorba de modelul urmator de statie de lipit:

Statie de lipit digitala My Project Kaufland.jpg

Avand in vedere pretul am zis totusi sa risc cu speranta ca voi gasi un varf de letcon pe undeva. Este un varf cu filet, banal, o sa revin zilele astea cu o imagine cu varful de letcon imprumutat. Totodata, am cumparat statia mai mult ca sa fie un fel back-up la cea actuala dar si din cauza pretului - la pretul asta chiar se merita pentru ca reglajul temperaturii din zece in zece grade si cu preselectare directa la 200, 300 si 400 gr.Celsius e un lucru fain ! Banuiesc ca letconul functioneaza direct la 230V ! Nu am desfacut-o inca ca sa ma conving de asta (poate sunt utilizatori care au facut deja lucrul asta !!).

 

Pana voi prezenta imagini cu varful letconului, inclusiv dimensiunile acestuia, as dori sa stiu daca sunt utilizatori care au achizitionat o asemenea statie de lipit si ce pareri au !!! Nu ma astept la cine stie ce "performante" dar macar asa cateva idei sau review-uri. Si bineinteles, de unde putem achizitiona niste varfuri de letcon ? Pe aliexpress.com nu am vazut, exact pt. acest model ! Sau poate nu am cautat eu suficient de bine!

Editat de donpetru
Actualizare titlu topic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, electricianu2010 a spus:

Doar 12 Euro ? Misto. Nu e Weller dar la bani astia, chiar ca merita ! :cheers2:

 

Am cautat si eu pe ali si ebay varfuri dar nu am gasit nimic pana acum.

 

Astazi am reusit sa testez statia de lipit cu un varf de letcon ca cel din imaginea de mai jos (echivalent unui surub M4). Ramane acum sa caut unul sau mai multe cu varf conic. Intr-adevar, pe site-ul aliexpress.com nu am gasit nimic. O sa mai caut folosind diversi termeni.

 

Acum 49 minute, roadrunner a spus:

nu conteaza daca nu merge arata bestial! (probabil ca merge)

RR

Da, functioneaza foarte bine. Apropo, asa ca o comparatie, anul trecut in Germania aceeasi statie de lipit se vindea cu 59Euro. Acum la ei a aparut o versiune putin diferita ca design dar cam tot la acelasi pret si cu aceleasi functii.

 

Iata si cele doua imagini cu statia de lipit si cu varful de letcon. Acum ramane sa vad unde as putea gasi alte varfuri pt. acest letcon.

 

P.S. Dau o bere (sau mai multe) pentru cine intinde o mana de ajutor si imi spune de unde as putea gasi  niste varfuri de letcon de 48W ! :smile:

 

MyProject 48W MPLSD 48 82.jpg

Iron Heater MyProject kaufland.jpg

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bara de Cu am si eu, dar este de 16... 20 mm, iar cuprul are niste proprietati destul de ciudate atunci cand se strunjeste. Daca bagi un adaos de strunjire prea mare, risti sa ti-l indoaie in universal, indiferent cat de gros este. Eu am patit-o cu un ∅40 scos in consola cam 50 mm, la care am folosit un adaos de 1 mm / trecere. S-a indoit prercum un capat de sarma de balot. Cuprul se prelucreaza cu foarte mare precautie. Chiar si filetarea in sine este mai dificila decat la otel. Daca nu ai facut pasul de retur cat mai mic (pentru ruperea aschiei) atunci este posibil sa faci un filet uzat din start. Asadar (@flomar) atentie la filetarea cu filiera M4! Mediul de racire recomandat la Cu este petrolul, dar la filetare poti folosi si o coaja de sapun de casa, de genul celui care se facea candva la tara, deoarece contine seu de oaie, precum si alte grasimi de origine animala. Altminteri, ai grija la fixarea barei in vederea filetarii. Fixarea intr-o menghina plan-paralela, nu prea merge. Eu utilizez pentru fixarea in vederea filetarii un universal cu trei bacuri de 160 mm fixat pe bancul de lucru (vezi atasamentul) avand si o gaura de trecere prevazuta in blatul bancului, pentru piese mai lungi, cum ar fi tevi pentru instalatii, etc. Sub banc (in dreapta) se vede si motorul de 2,2kW fixat pentru actionarea unor dispozitive mecanice realizate de mine. Poza este facuta cu foarte multi ani in urma. De atunci, am cam uitat si ce culoare are zapada.

 

Acum 13 ore, roadrunner a spus:

... RR ...

P.S. Felicitari pentru @roadrunner care prin like-ul obtinut de la @donpetru m-a devansat in clasament, unde cam 2... 3 ani am fost pe pozitia a treia. Asta numai datorita faptului ca domnul Miron Vescan (@miron1947) a iesit definitiv din concurs. Sa vedem in schimb cine, cand si cum il va depasi pe domnul Gheorghe Sabac (@gsabac) de pe pozitia a doua?! Grea sarcina! Omagii pentru amandoi cei mentionati si Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.

1185242278_Bancmetalic1.jpg.a7db9eb72281ae1c9d9f96eeb734965c.jpg

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca lucrezi 8 ore la varful ala (si tot nu iese ca unul de cumparat) o sa ajungi la concluzia ca mai bine cuparai un cican de lipit ca lumea la care poti cumpara o suita de varfuri de toate formele. Mie mi-a luat ani buni sa ma despart de obiceiurile astea de tipul "chilipir". 

Cel mai bun criteriu sa decizi daca merita sa-ti petreci timpul cu ceva tangent este sa-ti stii valoare / ora (adica cat castigi /ora) si sa nu lucrezi sum valoare aia. De exemplu daca castigi 10 eur / ora si va trebui sa arzi 8 ore ca sa repari (sau sa faci varful ala) atunci iesi mai bine sau la fel cuparand un ciacan de 80 de euro (si probabil o sa obtii un lucru mai bun) - Au Americanii o vorba "o problema care se paote rezolva cu bani nu mai e o problema" si asta din cauza ca foarte multe probleme nu se pot rezolva cu bani.

Parerea mea e ca ciocanul ala e facut sa merga cu varful ala dalta (care e ok la anumite lucruri) iar cele mai scumpe cu varduri interscimbabile sunt mai scumpe dar mai precise. 

@donpetru Poate cel mai bun lucru e sa-i cumperi un varf original si sa-l  faci cadou la un constructor amator care e interesat (sau premiu la un concurs)

RR

Editat de roadrunner
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, roadrunner a spus:

Daca lucrezi 8 ore la varful ala (si tot nu iese ca unul de cumparat) o sa ajungi la concluzia ca mai bine cuparai un cican de lipit ca lumea la care poti cumpara o suita de varfuri de toate formele. ...

... Sau citand un proverb scotian celebru: "... sunt prea sarac. ca sa cumpar un lucru ieftin ..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, roadrunner a spus:

Daca lucrezi 8 ore la varful ala (si tot nu iese ca unul de cumparat) o sa ajungi la concluzia ca mai bine cuparai un cican de lipit ca lumea la care poti cumpara o suita de varfuri de toate formele. Mie mi-a luat ani buni sa ma despart de obiceiurile astea de tipul "chilipir". 

Cel mai bun criteriu sa decizi daca merita sa-ti petreci timpul cu ceva tangent este sa-ti stii valoare / ora (adica cat castigi /ora) si sa nu lucrezi sum valoare aia. De exemplu daca castigi 10 eur / ora si va trebui sa arzi 8 ore ca sa repari (sau sa faci varful ala) atunci iesi mai bine sau la fel cuparand un ciacan de 80 de euro (si probabil o sa obtii un lucru mai bun) - Au Americanii o vorba "o problema care se paote rezolva cu bani nu mai e o problema" si asta din cauza ca foarte multe probleme nu se pot rezolva cu bani.

Parerea mea e ca ciocanul ala e facut sa merga cu varful ala dalta (care e ok la anumite lucruri) iar cele mai scumpe cu varduri interscimbabile sunt mai scumpe dar mai precise. 

@donpetru Poate cel mai bun lucru e sa-i cumperi un varf original si sa-l  faci cadou la un constructor amator care e interesat (sau premiu la un concurs)

RR

Statia de lipit MyProject vine si cu varf conic, dar si l-a oprit colegul de munca care mi-a dat varful dalta, deoarece si colegul de munca isi achizitionase mai demult o statie de asta de lipit. Oricum, precum spuneam, statia de lipit va fi pe post de back-up - actualmente folosesc o alta statie de lipit cu letcon la 24V si de 60W. Statia de lipit de 60W este o chinazarie Yihua, prezentata in forum cu ani in urma, la care am schimbat pana acum un letcon dupa aproape 10 de ani de folosire. La statia asta de 60W veche am luat niste varfuri de letcon de pe aliexpress.com, din cupru, nu foarte grozave in sensul ca nu tin mult, dar la un pret bun.

 

Va dati seama ca nu se punea problema sa nu-mi permit o statie de lipit de 80Euro !!! Totusi, fiind de back-up, parca nu as fi dat suta de euro ca sa stea mai mult in raft !!! Cred ca ati inteles ideea !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, donpetru a spus:

... Va dati seama ca nu se punea problema sa nu-mi permit o statie de lipit de 80Euro !!! ...

Sigur ca ne dam seama, altfel ati fi aplicat de buna-seama dictonul scotian de mai sus si nu ati fi cumparat un produs ieftin, dar si incomplet.

Acum 19 ore, flomar60 a spus:

... din care 1cm filet...

Pentru suruburi in consola, lungimea filetului este de 10 pasi. In acest caz, era suficienta filetarea pe o lungime de 7 mm. De fapt nici nu cred ca filetele se interpatrund pe toata lungimea. Probabil ca 4... 5 pasi este suficient. Dar daca tot s-a facut filetul mai lung, atunci ar trebui sa se puna si o contra-piulita impreuna cu o saiba Grower, pentru un contact cat mai sigur si pentru eliminarea unor eventuale jocuri suparatoare.

Editat de ola_nicolas
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • donpetru changed the title to Statie de lipit digitala My Project & Parkside - Kaufland !

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock