Sari la conținut

Indicator de Temperatura LM3419, termistor NTC 10k


Jhony21

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 134
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ati conectat montajul la A2, este suficient, dar daca doriti sa-l opriti manual , este necesar un intrerupator pe alimentarea lui(a montajului).

Conectati contactorul fara motorul comandat de el si vedeti daca vibreaza(contactele) la atingerea temperaturii maxime reglate, cat si la scaderea ei.

Asa ne lamurim daca histerezisul contactorului este suficient pentru a nu vibra contactele.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am f?cut un scurt, am ars BT139/600 pentru c? de la A1 & A2 de la contactor c?nd este oprit contactorul vine linia de la 220vca pe ambele contacte, numai c?nd este cuplat? bobina, vine A1 - L; A2 - N, de?i mai ?nainte nu decupla nimic, doar recupla bobina c?nd ap?sam B.O. ( BUTON OPRIT ) de la Normal ?nchis, am schimbat triacul bt 139 iar la contactele A2 - N de la montaj vine 0 vca c?nd este rece termistorul, iar c?nd ?l ?nc?lzesc cu v?rful de la pistolul de lipit sau de la un feon tot acelea?i tensiuni descrise mai sus ?mi vin, ce nel?muriri am : 1) cum s? ?mi dea 220vca pe acele contacte ale montajului care ?mi dau pe sarcina unui bec aprox. 75vca p?n? apuc s? pun test?rele ? ( condensatorul de 0,47uF 275vca - trebuia pus la 400vca!!!)

                        2) 0 vca trebuie s? fie pe acele contacte ale montajului (A2 - N (al treilea contact) )

                        3) c?nd este rece termistorul, triacul ?ntre G & A1 ?mi d? aprox. 4 vca ?

 

 

Toat? problema a fost cu acel mic incident pentru c? nu am avut acel micro?ntrerupator : 220vca / 6 - 10 A cu dou? r?nduri pentru a ?ntrerupe contactele din contactor la alimentarea montajului c?nd contactorul este alimentat la 220vca, ?nainte de a fi cuplat? bobina.

Editat de Jhony21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) cum s? ?mi dea 220vca pe acele contacte ale montajului care ?mi dau pe sarcina unui bec aprox. 75vca p?n? apuc s? pun test?rele ? ( condensatorul de 0,47uF 275vca - trebuia pus la 400vca!!!)

2) 0 vca trebuie s? fie pe acele contacte ale montajului (A2 - N (al treilea contact) )

3) c?nd este rece termistorul, triacul ?ntre G & A1 ?mi d? aprox. 4 vca ?

 

 

4)nu am avut acel micro?ntrerupator : 220vca / 6 - 10 A cu dou? r?nduri pentru a ?ntrerupe contactele din contactor la alimentarea montajului 

1)Daca 0,47 este pentru  tensiunea de lucru de 275V, este impropriu, tensiunea de varf la 230V(retea) este peste 300V.

2)Aproape 0V cand triacul este in conductie.

3)Important este daca contactorului este actionat.

4)Care microintreupator?

P.S.

Cosiderati triacul ca un intreupator actionat de termistor.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Daca 0,47 este pentru  tensiunea de lucru de 275V, este impropriu, tensiunea de varf la 230V(retea) este peste 300V.

 

N-am urmarit topicul, dar de ce 0,47u/275Vca nu este potrivit pentru 230Vca? 

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Am crezut c? va merge si cu cel de 0.47uF / 275v, dar l-am scos ?i din montaj din acel mic incident, ?i a r?mas la aceea?i valoare numai c? carcasa de plastic..sau din ce o fi peste acel condensator este un pic cr?pat?, am s? ?ncerc s? ?l schimb cu 470k / j la 400v;

2) Pe cel?lalt pin de la A1 - G...0vca, c?nd termistorul este rece...v? referi?i...

3) Da....este cam riscant f?r? comutatorul acela, eu aveam un cablu cu ?techer ?i o priz? ?i tot f?c?nd m?sur?tori, numai mi-am dat seama...dar am remediat problema schimb?nd triacul.

4) Comutator defapt, eu am scris cum sunt trecute cel stil "cui" la 125v de la mivarom, eu la sta?ie am de 220 - 250v 4 A, dar numai am de rezerv? ?i oricum nu era la amperajul cerut...;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce 0,47u/275Vca nu este potrivit pentru 230Vca? 

Cred ca aceasta este explicatia, 

l? carcasa de plastic..sau din ce o fi peste acel condensator este un pic cr?pat?,

poate nu este 275V AC ci doar unul nepolarizat cu tensiunea de lucru de 275V.

La unii fabricanti, varfurile suportate in CC de condensatorii cu notatia AC sunt mult superioare post-9-0-16575000-1434444281_thumb.png tensiunii marcate.

 

Pe cel?lalt pin de la A1 - G...0vca, c?nd termistorul este rece...v? referi?i...

 

Intre aceste post-9-0-91304100-1434443034_thumb.jpg doua trasee, in conductie tensiunea este 1,2-1,6V conform fisei de catalog.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt sigur ca am inteles. Banuiesti ca producatorul a scris pe el 275Vac dar de fapt este de 275Vcc? Iar asta il face sa fie impropriu a fi folosit la retea?

 

Cred ca s-ar instala oarece haos daca toti s-ar indoi de datele producatorilor...

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dar nu stiu daca scrie 275V AC sau doar 275V.Trebuie sa ne lamureasca d-l Jhony21

Faptul ca a crapat izolatia exterioara presupune o supraincalzire de la un curent excesiv, care poate fi cauzat de un dielectric depreciat din cauza vechimii sau un dielectric cu tensiune de strapungere inferioara celei la care este supus.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pecizarea a aparut anterior:

post-1355-0-23169600-1434450212_thumb.gif

Valoarea de 275Vca la condensatoare este uzuala. Nu am intalnit 275Vcc. Pentru mine, daca producatorul a scris 275Vac, atunci asta inseamna.

Sigur ca prudenta e binevenita, m-a frapat doar notiunea de "impropriu" a fi folosit la retea. In multe surse, invertoare, etc, condensatorii de 275Vac sunt prezenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe el scrie : 0,47uF 275V ~ MP (Rita) 25/085/56 HPF CN 5 PMZ2050ME647 ?i din c?te ?mi aduc aminte est luat dintr-un montaj vechi "Tv" numai ?tiu exact, culoare galben?.

Editat de Jhony21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe el scrie : 0,47uF 275V

Acest simbol ~ inseamna CA, deci ce scrie d-l smilex este corect referitor la tensiunea de lucru, o explcatie a faptului ca crapat izolatia exterioara in acest caz este deprecierea dielectricului, in urma functionarii si a vechimii.

P.S.

Daca toate componentele utilizate de dvs. provin din recuperari, este posibil sa mai aveti surprize cu ele.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus comutator 250 Vca 15 A la intrarea ?n montaj, am avut noroc c? nu s-a defectat nimic dup? dou? scurturi, pentru c? pusesem ?i un bec de 220vca pe acele contacte (A2 - 2) & (4), am pus apoi montajul f?r? contactor ?i se mai aprinde progresiv lampa de 220Vca, ce ar mai trebui f?cut, eventual modificat !?

 

 

Comutatorul l-am conectat corect, doar c?nd am ?nc?lzit termistorul....?i a doua oar? am reglat poten?iometrul multitur? spre minim.

Editat de Jhony21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus apoi montajul f?r? contactor ?i se mai aprinde progresiv lampa de 220Vca,

Dar doar cu contactorul fara motor conectat cum functioneaza, vibreaza contactele?

"Am pus comutator 250 Vca 15 A la intrarea ?n montaj"

Nu inteleg dece un intreupator de 15A pentru un montaj care consuma cca.30 mA.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock