Sari la conținut

Indicator de Temperatura LM3419, termistor NTC 10k

Jhony21

Postări Recomandate

Nu am ?n?eles pentru ce ?mi mai trebuie acea punte de la 220vca la 12v 30ma, dac? a?i spus c? numai am nevoie de alimentare la 12v, ceea ce ?n?elesesem eu este c? montajul se alimenteaz? la 220vca de la bobina contactorului, iar acum ?n?eleg c? vine de la A2 - (2) & (4) ?i mai trebuie s? ?l alimentez suplimentar ?i la 12v !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 134
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La varianta cu optoriac ?i tranzistori: 

1) pl 18 z poate fi pl 18 v !?

2) termistorul: 10k NTC ?

3) de la rezisten?a de 1K vin cumva contactele 2 & 4 de la contactor?

4) avem un semiregrabil de 50k !?

5) De la pin 3! al IC MOC3041 vine cumva tot acelasi triac BT139/600?

Editat de Jhony21
Link spre comentariu

pentru ce ?mi mai trebuie acea punte de la 220vca la 12v 30ma, ...este c? montajul se alimenteaz? la 220vca de la bobina contactorului, iar acum ?n?eleg c? vine de la A2 - (2) & (4) ?i mai trebuie s? ?l alimentez suplimentar ?i la 12v !?

La care schema va referiti unde apare si contactorul si puntea?N-am prea inteles?

La varianta cu optoriac ?i tranzistori: 1) pl 18 z poate fi pl 18 v !?Da, odioda zener de 18V.

2) termistorul: 10k NTC ?Nu. acolo scrie 33K(drpetunghiul complet negru intre baza T1 si masa).

3) 1K ce reprezinta ? cumva bobina contactoruluiNu, bobina contactorului este reprezentata de acel dreptunghi cu diagonala, la fel cum este reprezentat si in desenul dvs. de la comentariul 43.

4) avem un semiregrabil de 50k !?Da.

Un avamtal a; acestei scheme este lipsa rezistentelor de putere.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Mi-a?i pus o schem? cu acea punte cu 1N4007, am crezut c? am nevoie pentru alimentarea montajul de mai ?nainte discutat.

Problema este c? la acest montaj cu optotriac nu g?sesc dioda zener PL12Z ?i termistor de 33K NTC, ci doar de 10K respectiv 47K NTC.

Link spre comentariu

1)Mi-a?i pus o schem? cu acea punte cu 1N4007, am crezut c? am nevoie pentru alimentarea montajul de mai ?nainte discutat.

2)nu g?sesc dioda zener PL12Z

3) termistor de 33K NTC, ci doar de 10K respectiv 47K NTC.

1)Era o varianta de alimentare care ar fi trebuit adaptata la montajul cu 555.

2)In schema cu tranzistori este de 18V , o gasiti aici http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=56709

3)Puteti utiliza si alta valoare(ex.47K) dar trebuie adapatata si valoarea rezistentei R10.

O intrebare, in aplicatia dvs.conatactorul trebuie actionat cand se depasete o anumita temperatura sau cand scade sub ea?

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Dac? ?i pun termistorul de 47k ntc, cu ce valoare trebuie schimbat? R10, mai mic? / mare ca valoare in kilo...?

S? in?eleg c? la acest montaj pot pune de o jumatate de Watt ?i respectiv un sfert de Watt, nu a? avea nici un risc s? fac un "plici" cu aceste rezisten?e! , montajul trebuie f?cut tot cu trasee de 6 mm ?

Editat de Jhony21
Link spre comentariu

1)Dac? ?i pun termistorul de 47k ntc, cu ce valoare trebuie schimbat? R10,?

2)S? in?eleg c? la acest montaj pot pune de o jumatate de Watt

3)montajul trebuie f?cut tot cu trasee de 6 mm ?

1)Este posibil sa functioneze la parametri doriti si cu aceasta valoare, pragul de actionare se regleaza din semireglabilul de 50K.

2)Da, curentii sunt mici, sub 30mA.

3)Doar conexiunea dintre sarcina(bobina) si triac, daca prin bobina curentul este 5-6A(cum ati scris aici http://www.tehnium-azi.ro/topic/5834-indicator-de-temperatura-lm3419-termistor-ntc-10k/page-2?do=findComment&comment=60764).

Montajul este ff.simplu, poate fi realizat si pe o placa de test http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/cablaj-test-120180mm-p-5133.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Am recitit subiectul de la inceput si am vazut ca dvs. doriti de fapt o solutie de protectie pentru a evita supraincalzirea motorului unei pompe.

In acest caz cea mai simpla solutie este un termocontact bimetalic http://www.adelaida.ro/termostat-bimetalic-100c-bt-h100v-nc.html plasat chiar pe corpul motorului,

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Acesta este varianta bun? de cablaj fa?? / verso a termostatului cu tranzistori ?i optotriac ?

Acestea sunt intrarile de la contactor ?n schema ?

post-16739-0-49304500-1433416570_thumb.jpg

post-16739-0-40384000-1433416586_thumb.jpg

post-16739-0-40198400-1433417090_thumb.jpg

Editat de Jhony21
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock