Sari la conținut

Divizor rezistiv


ardeleanu bogdan

Postări Recomandate

Nu stiu ce-i ala"arc spiral",daca te rferi la potentiometrul de placa,sa stii ca reglez din el de-mi sar capacele...aseara am pus in paralel cu sursa de laborator si un voltmetru electronic,am masurat cu fire scurte si groase exact in acelasi punct si :etalon la 1.2V,al meu arata 1.0V,ridic pana la maxim adica 15.3Volti,al meu arata 16.1Volti.Deci ma tampeste nu alta,imi vine sa dau cu el de pereti.Cele mai ok valori la divizor mi s-au parut de 1.5Mohmi si 470K.Oare trebuie sa mai schim si altele?Precizez ca este un voltmetru cu trei celule de afisare luminoase si pe langa ICL,vad ca mai are un integrat mic,normal cu 14picioruse pe care nu-l pot vedea deoarece peste montajul voltmetrului,este placa de redresor cu stabilizator.

La celelelte voltmetre de la Tehnoelectric din seria AP1400,am facut modificarile de rigoare si a functionat destule de bine,mai ales ca le-am modificat sa-mi arate cu doua cifre dupa virgula,dar asta ma scoate la pensie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@Bilson,

 

Daca folositi ICL710..6 sau orice schema de masura marimi electrice cu circuit integrat este foarte important sa utilizati in schema componente de precizie ridicata - toleranta redusa (in special rezistente). In caz contrar, fenomenul de care pomeniti intr-unul din posturile de mai sus devine mai pregnant. Ar fi bine totusi sa veniti cu detalii in privinta circuitului realizat. Cunosc si cazuri cand s-au sortat ICL-urile.

O alta cauza de manifestare a fenomenului prezentat in postul nr.14 de dvs. ar fi alimentarea referintei si/sau chiar a ICL-ului printr-o sursa de referinta improprie sau chiar nestabilizata. Cand spun improprie, ma refer la faptul ca, pentru a avea rezultate "foarte bune" sau, sa le spunem: "profesionale", referinta de tens. respectiva trebuie realizata cu circuite integrate dedicate si nu uzuale cum sunt cele din seria 7805. Deci, mai multa atentie in acest sens!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in weekend-ul asta am tot pus in locul rezistentelor tot felul de semireglabili si i-am reglat de i-am zapacit.Am gasit pana la urma doua valori:5mega si 1.5mega.Cu acestea,eroarea se pare ca este mai mica.Nu a disparut total,este enervanta,dar exista.Inca o precizare.este o rezistenta in serie cu un cond de 10 nano parca,de 47K.Cand am pus in paralel pe ea tot una de 47k,parca s-a micsorat eraorea.In schimb daca puneam in serie una de 47,nu mai arata "zero" cand era in gol.Precizez ca voltmetrul are stabilizatorul lui separat si transformatorul lui SEPARAT,deci nu cred sa apara probleme din cauza asta!!!.O sa incerc sa-i fac o poza.Cum am mai spus,mai este un integrat cu 14 picioruse langa ICL.Nu se vede ce scrie,poate o sa dezlipesc stabilizatorul si o sa vad ce-i.

 

mersi mult de sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-s cam mari restentele astea, de ordinul 1.5 MOhm? curentul prin divizor cred ca a devenit comparabil cu curentul de intare in voltmetru, ce impedanta are voltmetrul asta?

probabil pe la 1 MOhm.

Fa un divizor cu valori mai mici pastrand proportia (150K cu 47K) si pune-l la intrare nu aiurea pe cablaj.

R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in weekend-ul asta am tot pus in locul rezistentelor tot felul de semireglabili si i-am reglat de i-am zapacit.Am gasit pana la urma doua valori:5mega si 1.5mega.

Dar fara divizor,respecta conditiile producatorului?

Zero Input Reading VIN 0.0V= -000.0 ?000.0 +000.0 200mV =Full Scale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am incercat.Cert este ca in momentul in care l-am cumparat,cu rezistentele lui originale,arata niste aberatii....fara tensiune de masurare,arata zero,dar cand alimentam cu 9V de exemplu,arata 18 parca,deci cam dublu.O sa mai vad ce naiba pot sa-i mai fac.Eventual sa verific la terminalul 30 parca tensiunea de referinta.Chiar este enervant de tot.

Daca ar fi cineva dispus sa mi-l faca,sa-l regleze,platesc.ma bate gandul sa-l folosesc pe post de ampermetru deoarece are numai 3 celule si ar fi util si un ampermetru.

Astept ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept ajutor!

Postati o imagine cu multimetrul, pentru a ne lamuri, implicit vedea, mai exact despre ce ciudatenie de aparat de masura este vorba.

 

Apropo, ati incerccat sa schimbati circuitul integrat al aparatului, adica ICL-ul, ca sa vedeti daca "fenomenul" persista ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donpetru,crede-ma,am incercat aseara TOT ce era posibil,fara sa schimb ICL-ul,de fapt este un TC 7107 facut de "Microchip",dar am vazut ca e identic.Ma declar invins.

Va rog,cine cred ca-l poate regla,platesc cat nu face numai sa-l vad facut si sa aflu unde am gresit.Deci persista eroarea.reglez la capatul maxim:15.4V,iar la minim,minunea asta arata 1V cand de fapt , real sunt 1.2V.Am pus sursa de alimentare la el SEPARATA cu traf separat,am verificat,are 5V stabil..etc.

Astept un curajos.PLATESC !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oradea,dar trimit oriunde locuiti d-vs si normal,platesc repararea,tansportul..etc.

A devenit obsesie,nu mai dorm noaptea,ma enerveaza cumplit.

Vad ca sunteti din Bv,dati-mi adresa dumneavoastra daca puteti si vreti sa ma ajutati.

Faceti din el ampermetru,voltmetru,termometru,orice,numai sa mearga.

Cristi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vaga banuiala ca in cazul dvs. este devina integratul TC7107. V-am spus mai sus sa inlocuiti provizoriu, cu un alt exemplar 7107, circuitul integrat existent. Totusi, cred ca l-ati montat montat pe soclu acest circuit integrat, altfel operatia demontare/montare este mai anevoioasa.

 

Incercati sa postati totusi si o imagine pentru ca utilizatorul care vrea sa va ajute sa stie de bun la inceput cu ce se va confrunta. Din pacate timpul nu prea imi permite ca v-as fi ajutat eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am facut eu voltmetrul,este de fabrica si este pe soclu TC 7107 ca si 4069,foarte frumos realizat,pe cablaj dublu placat,etc.Din pacate nu am alt icl sa testez si sincer sunt satul,de asta am apelat la altcineva.Totusi "simt" ca este tot ceva din niste rezistente...am masurat si tensiunea de referinta intre pinii 35-36 si e cam mare,dubla,este de vreo 200mv,dar din cate vad pe schema,aia se regleaza din semireglabilul lui de etalonare.Oricum,am pus inca o rez in serie cu rez in serie cu acest semireglabil si nimic..se modifica reglajul,dar cand incerc sa etalonez,aceeasi poveste....nu cad deloc pe capetele de scala.In timp am mai modificat diferite voltmetre din astea de panou si am reusit fara probleme,chiar pe alea le-am facut sa-mi afiseze cu dou cifre dupa virgula si etalonat cu voltmetrul meu electronic,am cazut EXACT,la sutime,asta mi-a scos peri albi numai cu o cifra dupa virgula...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multimetrul tau Bilson care iti da atatea batai de cap este cumparat cumva de la tehnoelectric.ro, de alea mici de panou. unsure.gif

ma gandesc sa cumpar si eu unul dar vreau intai sa ma asigur. :flag_of_truce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da titi...de la ei.Dar primele care le-am luat,bineinteles fara nici cele mai mici instructiuni,le-am modificat super,cum am vrut eu.Ei,asta l-am vazut pe masa la ei si i-am intrebat cat costa,au zis ca e al sefului si nu au pe stoc,l-a luat sefu si nu-i mai trebuie....Cele care le au pe site,daca iti cumperi,te ajut eu,LCD sau cu led.M-am chinuit mult,dar le-am dibuit,ei asta....e dracu pe pamant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock