Sari la conținut

modificare transformator toroidal


vijelie02

Postări Recomandate

Buna ziua,

Am un transformator toroidal de 1000VA. in secundar am doua infasurari de 50V fiecare.

Vreau sa ii fac un update in felul urmator:

Inca 2 infasurari de 18V fiecare. Intrebarile mele sunt:

1. Cele 2 infasurari suplimentare le bobinez simultan sau incep cu prima si imediat continui cu a doua din locul unde s-a terminat prima infasurare?

2. Am vazut diverse filmulete pe net despre boninare. unii bobinau rotind miezul de la stanga spre dreapta, altii invers. Are importanta sensul in care boinez cele doua infasurari?

 

Mai am o alta intrebare dupa ce voi bobina cele 2 infasurari de 18V fiecare.

In secundar voi avea 2x50V si 2x18V. Fiecare infasurare este redresata cu o punte redresoare(deci 4 buc) si bineinteles condensatorii de filtraj care sunt la 80V. prizele mediane sunt facute prin legarea + si - de la cele doua punti de pe fiecare ramura de 50V respectiv 18V.

Problema mea apare aici. Am nevoie de o tensiune de 96Vcc. pot obtine cumva aceasta tensiune dupa filtrare?

As merge pe solutia asta deorece nu as vrea sa schimb condenastorii de filtraj la o tensiune mai mare.

Cei 50V dupa redresare si filtrare sunt aprox 71V iar la cei 18V dupa redresare si filtrare sunt aprox 25V.

O sa pun si o poza ca sa fie mai clar.

Va multumesc,

207t8ht.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Da, bobinati ambele infasurari o data.

2. La toroide sensul de bobinare nu este foarte important (am incercat ambele variante si rezultatul a fost acelasi - se schimba teoretic doar capetele infasurarilor "inceput-sfarsit" sau viceversa).

3. Puteti obtine 96Vcc dupa filtrare, mai usor sau mai greu, depinde de curentul cerut la acea tensiune.

4. Atat masa aferenta partii de +/-18Vcc, cat si cea aferenta partii de +/-(1,41*50Vca) vor trebui sa aiba acelasi punct comun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acei 96V sunt folositi pentru alimentarea unui modul de comanda pentru un mini-robot industrial care verifica cotele unor gauri. Transformatorul actual de pe robo este la 96Vcc dar s-au mai adus ceva imbunatatiri si aveam nevoie si de tensiunile de 25Vcc. Transformatorul pe care vreau sa-l modific este cel de care am vorbit mai sus. M-am gandit la rebobinare, dar ajung prea sus cu pretul si nu se mai merita.

Dpa cum se vede in schema sunt 2x50Vca si 2x18Vca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@donpetru: acum m-am luminat. eu am raspuns la intrebarea legata de curent, si m-am referit la sectiunea sarmei de cupru(2 mm). probabil d-voastra mi-ati cerut curentul consumat. va pot spune doar ca am masurat diametrul din secundarul transformatorului existent si este de 1,7mm. deci probabil curentul consumat de partea electronica si motorase este destul de mare. nu am posibilitatea sa masor exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci inseamna ca curentul necesar la acei 96Vcc se apropie foarte mult de curentul nominal al redresorului si implicit a transformatorului. In acest caz cea mai corecta si eficienta solutie o reprezinta rebobinarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock