Sari la conținut

sfat achizitie osciloscop


pereman

Postări Recomandate

salutare din nou tuturor membrilor.

 

Vrea sami procur un osciloscop si am ramas la 2 modele pe care mi le pot permite. As dori un sfat pentru cei care ma pot ajuta in asa ceva.

 

Ma gindeam la asa model :RIGOL DS1052E sau ATTEN ADS1022C .

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ATTEN, sunt niste produse chinezesti total nereusite. Nu le recomand nimanui.

 

Rigolul e bun pentru hobby, este si ieftin, cat de cat, dar dupa doi - trei ani de folosinta, incepe sa dea erori mari de masura, pe fft mai ales. Depinde cat de mult il folosesti, cum il folosesti.. chestii de astea.

Editat de prog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu pe acesta mai mult si vreau...cit ce tine in privinta folosirii cred ca mai mult la nivel de hobby. Dar ce parere aveti despre cele pe care le pot gasi pe ebay de pe mina a 2 de la Tektronics sau ceva prin USB ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine orice osciloscop este util daca merge cand ai nevoie de el. As cumpara unul nou numai daca are documentatie (scheme) si se poate repara. Altfel, il schimba daca e in garantie. Daca nu, nu-l repara nimeni. "Osciloscoapele" USB nu au toate facilitatile celorlalte, sunt incomode si consuma mult (impreuna cu calculatorul si monitorul). Am lucrat cu un Rigol, dar as opta totusi pentru unul cu tub catodic, chiar daca e mai vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu pe acesta mai mult si vreau...cit ce tine in privinta folosirii cred ca mai mult la nivel de hobby. Dar ce parere aveti despre cele pe care le pot gasi pe ebay de pe mina a 2 de la Tektronics sau ceva prin USB ?

Decat sa cumperi un osciloscop la mana a doua de pe ebay mai bine iti cumperi un Rigol cu garantie, din Romania. E mult mai sigur asa desi nu e chiar optiunea perfecta.

Osciloscoapele pe USB au multe inconveniente, mai ales izolare galvanica fata de PC. Cele ieftine sunt destul de.. pacatoase si nu are rost sa te incurci.

 

Uite acum vreo doua - trei luni in urma m-a intrebat cineva daca poate sa cumpere osciloscopae Hantek sau Qwon. Eu am spus din start: NU. Au soft-ul cu multe buguri, placa de baza realizata la repezeala. Spre exemplu in locul unor condensatoare de calitate au preferat sa foloseasca condensatoare ieftine, gen tehnoelectric, care la caldura degajata in interior, dupa un an de utilizare se devalorizeaza, afectand negativ masuratorile.

 

Deci, in concluzie, e foarte greu sa gasesti un osciloscop la nivel de hobyy, de preferat digital, care sa tina mult si sa fie si ieftin. Fara cel putin 500 Euro nu prea poti sa cumperi ceva ca lumea. Sau ai putea, daca ai bani asti, sa cumperi un HAMEG analogic.

Editat de politehnica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nustiu cum sa procedez. Cineva mia propus unul cu tub electronic ,este neutilizat, produs in URSS prin anii 1991. Frecventa pina la 5GHz 1 singur canal ceia ce nu ma satisface. Un prieten foloseste Rigol de vrio 2 ani si inca nu a avut probleme dar il foloseste rar si pe perioade scurte de asta si am vrut sa stiu ce parerea au altii. Dar cred ca o sa mai astept, si sami iau unul mai scump dar sa nu faca probleme chiar de la inceput. Am vazut ca asiaticii propun o varietate mare insa cred ca doar la exterior arata bine.

Ms pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Asiatici" au venit cu oferte destul de... interesante, mai ales ca contin osciloscoape cu LCD mare (800x600) si preturi mici. Dar de foarte multe ori, in spatele acestor produse se ascund: un software cu buguri (vedeti review-uri de pe site-ul evvblog.com la produsele Hantek si Owon) si partea hardware realizata la limita (nu degeaba s-au constatat foarte multe exemplare cu sursa de alimentare picata chiar si dupa o luna-doua de utilizare).

Asa cum am spus si in topicul celalalt, cred ca o marca asiatica pentru osciloscope cu un raport calitate-pret exceptional este marca GW Instek. Anul trecut ma gandeam sa achizitionez un Owon (vazusem pe ebay la un pret foarte mic) dar dupa ce am citit cateva review-uri, am zis sa mai astept. Chiar daca modelel GW Instek au un LCD de rezolutie mai mica, partea de baza a osciloscopului e realizata asa cum trebuie. Si asta conteaza cel mai mult, pentru ca analiza semnalelor se poate face, indiferent de diagonala osciloscopului, cel mai mai pe propriul calculator, dupa transferul informatiei captate. Deci, este important sa fim siguri ca informatia captata este OK si peste cativa ani, iar la capitolul asta osciloscoapele ieftine stau foarte rau.

 

Editare ulterioara: Cu HAMEG am lucrat la facultate. Fac osciloscoape de foarte buna calitate dar nu prea sunt de buzunarul romanului, mai ales daca se tinteste ramura hobby. Sau nu prea sunt de hobby.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu o persoana care poseda un Rigol 1052D de cel putin 2 ani si a depistat urmatoarele neajunsuri:nu pot fi vizualizate semnale de nivel mic (1mV), are un zgomot mare precum si probleme cu encoderul, cind se vrea o marire a scarei poate sa fie caz cind se reseteaza(0,10,20....apoi iarasi zero). Deci cum a fost spus dupa o perioada deja neajusurile mari apar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.tequipmen...DS-1072A-U.html la care se adauga transportul $53 si tva-ul 24% si este foarte bun la acesti bani

sau acesta care este la un pret foarte bunhttp://www.okazii.ro/aparate-de-masura/alte-aparate-de-masura/osciloscop-digital-4-canale-tektronics-tds2024-a114985791

Editat de ardeleanu bogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ardeleanu bogdan, am vorbit cu un reprezentat al firmei care detine site-ul tequipment.net si l-am rugat sa trimita o proforma cu USPS Express Mail International pentru o bucata GDS-1072A cu o geanta de protectie pentru osciloscop care valoreaza pe proforma aprox. 40 USD. Am ales Express Mail pentru mi se pare cea mai ieftina si sigura solutie, mai ales pentru transportul unui osciloscop (desi cred ca o sa fie utilizatori care nu o sa aiba incredere in USPS). TOTAL conform proformei cu tot cu transport = 504,12 USD. La acest total se adauga taxa de transfer a banilor (sa alegem paypal pentru ca e mai ieftin, metoda de plata Goods), rezulta echivalentul in dolari la cursul de azi: 1881,30 / 3,5734 = 526,47 USD. Facem diferenta: 526,47 - 504,12 = 22,35 USD comisionul paypal. La suma de pe proforma se va aplica 24% TVA taxa vamala, adica: 504,12 x 24/124 = 97,57 USD. Acum adunam valorile boldate (sau subliniate anterior) si rezulta: 504,12 + 22,35 + 97,57 = 624,04 USD (deci atat costa un GDS-1072A). Daca transformam in lei valoarea anterioara rezulta: 2229,94 lei.

 

Acelasi osciloscop este vandut de firma farnell la pretul de: 2144.52 (fara TVA). Cu TVA pretul rezultat va fi: 2144,52 + [0,24 x 2144,52] = 2659,20 lei (din ultimile informatii pe care le am - sa ma corectati - acesta pret nu include transportul produsului de la Bucuresti la resedinta).

 

Diferenta dintre pretul FARNELL si cel al site-ului tequipment.net este de(am adaugat un 21 lei simbolic pentru transportul produsului in cazul achizitionari de pe site-ul farnell): 450,26 lei.

 

Acum, din punctul de vedere a rezolvarii garantiei iesiti mai ieftin la firma farnell pentru ca la cei de la tequipment.net trebuie sa suportati cheltuielile de transport a osciloscopului pana la ei (parmise si inapoi). Atunci, chiar se merita o economie de 450,26 lei ? Un avantaj al firmei tequipment.net este acela ca va poate trimite produsul mult mai repede ca farnell si ca da o geanta pentru protejarea osciloscopului - pe site-ul farnell observ, citez:Asteptand livrare - Timpul de reaprovizionare al furnizorului: 210 zile.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am cumparat de la ei si am fost multumit de livrare si de garantie care este lifetime

cu $53 usps(posta americana) il trimite pana in vama(duarta de livrare 25-30zile) si se mai plateste doar tva-ul(Nu se platesc taxe vamale!) .Eu nu am platit decat $1.5 la paypal (spun in cunostinta de cauza deoarece am extrasul de la paypal si factura proforma de la tecquipment)

total astazi fara deplasarea pana in vama din judet :1991.58 RON

Editat de ardeleanu bogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cand ai facut comanda ? Anul acesta, anul trecut ? Si ce optiune ai ales la trimiterea banilor prin paypal ? Eu am ales, bineinteles optiunea Goods (bunuri), si crede-ma, am spus mai sus suma care ar trebui sa fie disponibila pe card ca sa se efectueze plata (deci acei 504,12 USD). Si inca ceva, nu cred ca comisionul paypal este numai 1.5USD la o suma de 500USD. Nu cred, pentru ca am comandat multe produse prin paypal si nu asta e comisionul (am comandat si cu optiunea Gift si comisionul e tot pe acolo).

Uite chiar in acest moment am simulat o plata prin paypal Gift pentru acei 504.12 USD si, atentie, pe card trebuie sa fie disponibili 1953,71 lei ceea ce inseamna in dolari 546,73 USD, diferenta va fi: 42.61USD (din care numai 19.96 USD este comisionul paypal-ului, restul e comisionul banci emitente a cardului). Am postat mai jos ambele proforme paypal daca se trimit bani sub forma de Gift si a doua imagine sub forma de Goods (vezi suma din chenarul cu rosu - aceea este suma care este trebuie sa fie disponibila pe card ca sa poti sa faci plata):

proforma paypal Gift.jpg paypal Goods.jpg proforma telequipment GDS-1072A.jpg

Apoi referitor la optiunea de trimitere produsului prin posta clasica, oare de ce mi-au recomandat sa cumpar o geanta de protectie ? Eu am ales serviciul express a postei din cauza ca, am auzit, ca ar fi mai rapid si putin mai sigur decat cel clasic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock