Sari la conținut

care este rolul tutoror boxelor de pe scena


titi

Postări Recomandate

Am de vazut de curand la TV o scena special amenajata pentru sustinerea unui concert si am mai vazut o gramada de chestii, adica boxe asezate. Ma intereseaza ce rol are fiecare boxa de acolo si cam care este puterea instalata pe fiecare boxa sau per ansamblu la un concert ?

 

support.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa si asa, am inteles, mersi. Dar boxele pt. auditoriu lucreaza in faza cu cele pentru interpreti sau interpreti aud doar negativul, cum este ?

 

si cam ce putere de sonorizare este nevoie la un concert ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, am inteles.

 

Inca ceva: cam care ar trebui sa fie raportul dintre puterile boxelor de pe scena, pt interpreti si cele pentru auditoriu sau se aleg asa pur si simplu... dupa ureche sa-i zic!!!!!!!!!!! help.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar boxele pt. auditoriu lucreaza in faza cu cele pentru interpreti sau interpreti aud doar negativul, cum este ?

Da,in faza,exista in sistemul de amplificare(mixer),o iesire reglabila ca intensitate,separat,in acest scop,este semnalul integral,pentru a putea aprecia,nivelele ficarui instrumeny/interpret.Configuratia cu difuzoare de control,presupune folosirea,microfoanelor supercardiode(unidirectionale) si un sistem antilocal,pentru a nu apare acrosajul.

cam ce putere de sonorizare este nevoie la un concert ?

Depinde de volulmul si suprafata zonei de auditie,daca(auditia)este facuta sezand sau in picioare(dans),numarul de persoane,scopul,ambiental sau concert si genul muzical care trebuie amplificat.

cam care ar trebui sa fie raportul dintre puterile boxelor de pe scena, pt interpreti si cele pentru auditoriu sau se aleg asa pur si simplu.:

Conteaza daca incintele pentru sala,sunt amplasate in spatele,in rand sau in fata interpretilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mare am inteles care e treaba.

In concluzie, pe langa cele spuse, stiti ceva site-uri care trateaza apoape subiectul asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in faza, alfel s-ar irosi putere, plus ca s-a auzi rau de tot

R.

 

desi sunt de 20 de minute pe acest forum am reusit sa imi fac o groaza de nervi.Respect omul care ,cand nu stie,recunoaste ca nu stie si e ami ok asa decat sa aduceti omul in eroare.

 

 

Boxele de pe scena se numesc monitoare si sunt folosite pentru dj sau instrumentisti sa isi monitorizeze instrumentele in timp real.

 

de ce nu asculta dj sau instrumentistii in boxele destinate publicului?pentru ca boxele destinate publicului sunt trecute din master mixer in procesoare si compresoare care produc un delay.Delay -ul se mai poate produce si de la lungimea prea mare a cablurilor.

 

Delay-ul poate avea si o secunda fata de ce se petrece pe scena si ar fi o harababura totala fara monitoare de scena.

 

 

 

Legat de puterea instalata ea poate sa varieze de la 3 4 kw la 80 100 de mii de watti.

 

monitoarele de scena nu au chiar foarte mare futere si sunt in special Full range uri sau sateliti cu 15 si driver de 1 sau cu un simplu difuzor coaxial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Delay-ul poate avea si o secunda fata de ce se petrece pe scena

Dar ce lungime are sala,170m?Viteza sunetului = 343 m/s.

Delay -ul se mai poate produce si de la lungimea prea mare a cablurilor.

Aceasta chiar este interesant,avand in vedere,viteza curentului electric,poate tot la distanta fata de sursa de emisie sonora, va referiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi sunt de 20 de minute pe acest forum am reusit sa imi fac o groaza de nervi.Respect omul care ,cand nu stie,recunoaste ca nu stie si e ami ok asa decat sa aduceti omul in eroare.

 

 

Boxele de pe scena se numesc monitoare si sunt folosite pentru dj sau instrumentisti sa isi monitorizeze instrumentele in timp real.

 

de ce nu asculta dj sau instrumentistii in boxele destinate publicului?pentru ca boxele destinate publicului sunt trecute din master mixer in procesoare si compresoare care produc un delay.Delay -ul se mai poate produce si de la lungimea prea mare a cablurilor.

 

Delay-ul poate avea si o secunda fata de ce se petrece pe scena si ar fi o harababura totala fara monitoare de scena.

 

Legat de puterea instalata ea poate sa varieze de la 3 4 kw la 80 100 de mii de watti.

 

monitoarele de scena nu au chiar foarte mare futere si sunt in special Full range uri sau sateliti cu 15 si driver de 1 sau cu un simplu difuzor coaxial.

Nu poate avea o secunda, e vorba de maxim una sau doua sute de milisecunde, depinde de dimensiunile sau volumul incaperii, dar si de caracteristicile constructive ale acesteia. Si nu incurca delay-ul cu faza semnalului, pentru ca nu este unul si acelasi lucru. Iti propun sa mai citesti o carte sau curs de electroacustica. Mai sus, titi, a intrebat de faza. Monitoarele de scena sunt defazate inainte cu circa 180grade fata de cele pentru ascultatori, prin intermediul unur buffere realizate cu AO si care se regasesc in circuitul de mixare. Am auzit si de cazuri cand nu se treceau prin defazor si se lua semnalul de pe o alta iesire a mixerului. Deci nu e bine sa generalizam. Delay-ul de care vorbesti tu se prelucreaza din circuitul de reverb si se ajusteaza in functie de programul sonor (muzica populara, simfonica, rock, pop etc) si dimensiunile incaperii. Aici in mod direct se tine cont de distanta de la boxe la consola de semnal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce lungime are sala,170m?Viteza sunetului = 343 m/s.

 

Aceasta chiar este interesant,avand in vedere,viteza curentului electric,poate tot la distanta fata de sursa de emisie sonora, v-ati referit.

 

 

nu e vorba de lungimea salii.e vorba de procesoarele si compresoarele de sunet care intarzie sunetul pana la ,REPET, o secunda.

 

scrieti numai baliverne.ce legatura are viteza sunetului cu monitoarele si boxele din fata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba de procesoarele si compresoarele de sunet care intarzie sunetul pana la ,REPET, o secunda.

De ce?Pot face aceasta functie(procesoarele),doar daca este dorit efectul.Compresoarele nu introduc intarzieri,nici daca doriti.

ce legatura are viteza sunetului cu monitoarele si boxele din fata?

Dvs. ati scris,

Boxele de pe scena se numesc monitoare si sunt folosite pentru dj sau instrumentisti sa isi monitorizeze instrumentele in timp real.
Cum in timp real?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proaudioshop,

e clar ca stii tu ceva despre delay-ul asta (cu toate ca ma indoiesc ca stii de se petrece exact in procesoarele de care vorbesti) as fi curios in de unde vine delay-ul in procesoare, explica-ne si noua sa invatam si noi.

Roadrunner

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Arata-mi tu... minim 2 firme de scenotehnica din romania ce inverseaza monitoarele

cu 180 de grade fata de main.

 

2. Cu delay-ul dadeam si eu o valoare maxima. De exemplu la un line array

ce e situat la 6 metrii inaltime si basii stack-uiti pe jos nu trebuie sa

aplici un delay basilor sa fie aliniati temporal cu topurile ?

 

3. Daca sa zicem ai de sonorizat ceva lat de 30 de metrii si lung de peste 100 de metrii,

si te gandesti la ca 60 de metrii fata de scena, mai pui un stac de boxe... stack-ul respectiv

nu trebui intarziat fata de cel de la scena ?

 

Repet.. era o valoare oarecare...care-i taifasul cu delay-ul ala?

 

4. Releu: delay-ul nu ii tot una cu reverbul... in cazul efectelor.

 

5. COmpresoarele introduc si ele intarzieri.... chiar selectabile.... daca activezi gate-ul de pe ele :D

 

6. Roadrunner: Delayul in principiu is 2 chestii: un efect pt voce sau instrumente sau in

unele cazuri...vezi punctul 2 si 3.

 

7. Sunteti prea tehnici unii si traiti in lumea voastra in conditii pur teoretice si cazuri ideale.

Mai ridicati si voi o schela... cautati care capat in multicore ii inversat in timpul unui concert..sau

nu mai puneti botul la tot ce se gaseste pe net.

 

O seara faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock