Sari la conținut

Ajutor urgent 12au7


maresaldeflota

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator brin

Se aude oribil. Lampa aia n-are cum sa sune bine la 12V. Abia de la 80V incepe sa-si arate calitatile dar si asa tot are distorsiuni.

E si normal,nefiind in parametrii ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer :

Se aude extraordinar!

Bassul extraordinar! (distorsiuni abia la volum maxim)

Instrumentele se aud foarte bine

Vocea - calda (alte distorsiuni nu am intalnit, probabil dispar dupa bias)

Nu pot asculta la maxim pe castile mele ath de 40 ohmi care pana si pe xonar ds cu ad823 duc bine, probabil si datorita volumului are distorsuri. Nu stiu cum ar suna la voltaj mai mare, nu am cum. Folosesc electroharmonix gp. Soundstage extraordinar fata de placa mea audio tunata mult mai placut.

Nu ma asteptam la ceva bun, la ce auzisem, probabil conteaza si condensatorii.

Sunt destul de multumit (vibreaza si acum basul arianei grande in cap (intradevar la volum maxim exista distorsuri, am vazut ca daca fac ce au facut si altii pe forum mici modari cu alti condensatori de valori mai mari or disparea, m-am concentrat pe sa il fac sa mearga).

Una peste alta multumit!(auditie de pe lg g2, la calc probabil se aude mai bine, conteaza si fisierul)

Editat de maresaldeflota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe pc este demential, nici vorba de distorsiuni ale sunetului muzica veche si cea instrumentala gen jazz etc bestiala, nu am auzit vreodata ceva atat de bun!

Personal merita fiecare leu cheltuit(fie si aiurea) si fiecare gram de transpiratie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ca ati reusit, veti finaliza un aparat in cutie, finisat sau il veti folosi asa cum este?

Aceasta a fost si minunea pe care am simtit-o si eu cind am folosit casti originale Sony direct pe PC, cu inregistrari

 de pe CDROM, originale de firma, la muzica clasica. Basul, inaltele, dinamica, spatialitatea sunt extraordinare, muzica

 suna placut si apar efecte greu decelabile daca se utilizeaza difuzoare. Problema cu perceptia relativa a sunetului se poate

 vedea numai prin comparatia a doua sau mai multor sisteme utilizate "live" sau de pe surse de calitate.

Deasemenea pe masura ce se capata experienta, ce parea exceptional devine banal si cu greu se poate gasi ceva mai deosebit.

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator brin

Daca tu esti multumit in faza asta,e ok. Incearca sa-l duci la 48 de volti,nu te opri aici.

Esti la primul pas dar te asigur ca se poate inzeci acea calitate pe care ai constatat-o cu acest proiect. La fel,incearca si alte casti,eventual cu impedanta mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator brin

Daca 48v e prea mult pentru tine,incearca un 24v. Trebuia sa intelegi rolul fiecarei componente din schema. 

Tranzistorii,circuitul stabilizator si lampa,astea sunt principalele componente a caror caracteristici trebuie sa le visezi. Pentru calculul rezistentelor formula este simpla si se gaseste cu usurinta,nu mai astepta mura-n gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar trebui sa alimenteze si filamentul si tensiunea anodica? Poate deseneaza

 vreun user o schema completa pe care a experimentat-o si a dat rezultate.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema prezentata in postarea #1 din topic este urmatoarea:

   post-24607-0-68048700-1487577880_thumb.png

Se observa pe aceasta schema ca filamentul si tensiunea anodica sunt  alimentate de la aceeasi sursa

 de 12V. De aceea sunt necesare modificari daca se doreste o tensiune anodica mai mare.

 

@gsabac

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock