Sari la conținut

Renovare baie


Postări Recomandate

 Mesterul pe care l-am adus sa-si dea cu parerea spunea ca in doua zile nu are ce face, placare plus instalatie de apa. Asta mi-a cam dat de banuit ca vrea sa-i "dea peste ochi" si sa ia banul repede si usor. 

Eu cand mi-am facut baie la tara au lucrat la ea 2 mesteri cam o luna de zile(timp in care altii cu adevarat mesteri si tot 2 la nr. probabil ca termina o casa mai modesta  :scratchchin: ).Dar sunt probleme caci s-a intamplat sa se produca mici inundatii iar pe peretele din partea cu cabina de dus s-a facut igrasie.Cosul de evacuare fum al cazanului l-au scos prin tavan in loc sa-l scoata prin perete iar cand ploua cade funingene in baie.Deci la naiba cu asemenea mesteri. :rant:

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevar grait-ai Ciprian 81. :smile: Apropos: si mie mi-a propus sa-mi monteze cazan dintr-asta. D-le Miron1947 am vazut postarea. Ca o adaugire la aceasta as specifica verificarea orizontalitatii cu furtunul cu apa. Ptr. ca pe o distanta mare, chiar si cu rigla de scandura, e dificil de aflat orizontalitatea de la care practic se pleaca.

Editat de valny
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi cazanul meu este si pe lemne si la curent  eu numai pe lemne il folosesc caci asa era setat cand l-am cumparat de la o cunostinta iar pentru al putea folosi la curent trebuie facute ceva modificari dar nu m-am gandit la asa ceva mai ales ca iarna este un avantaj tinand cont ca focul de lemne incalzeste si nu imi este frig cand fac dus.O vecina de acolo are boiler(deci de acela la curent) si o soba separat tot acolo in baie dar consider ca nu era  rentabil in cazul meu din moment ce iarna se intampla foarte rar sa raman la tara peste noapte iar cazanul pe lemne incalzeste suficient cat sa nu-mi fie frig cand fac dus.

Editat de Ciprian 81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe o distanta mare, chiar si cu rigla de scandura, e dificil de aflat orizontalitatea de la care practic se pleaca.

Aceasta n-am prea inteles-o, adica diferenta de nivel intre capete sau altceva?

Daca diferenta de nivel la capete este porblema, pentru verificare, exista acest http://www.dedeman.ro/ro/furtun-nivel-1-2-15m-16000-29c871.html dispozitiv.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miron, super scula. Nu stiam de existenta ei. Multumesc.


Desi cazanul meu este si pe lemne si la curent  eu numai pe lemne il folosesc caci asa era setat cand l-am cumparat de la o cunostinta iar pentru al putea folosi la curent trebuie facute ceva modificari dar nu m-am gandit la asa ceva mai ales ca iarna este un avantaj tinand cont ca focul de lemne incalzeste si nu imi este frig cand fac dus.O vecina de acolo are boiler(deci de acela la curent) si o soba separat tot acolo in baie dar consider ca nu era  rentabil in cazul meu din moment ce iarna se intampla foarte rar sa raman la tara peste noapte iar cazanul pe lemne incalzeste suficient cat sa nu-mi fie frig cand fac dus.

Momentan nu am disponibilitati de a monta asa ceva. Mai intai sa pun la punct cladirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosul de evacuare fum al cazanului l-au scos prin tavan in loc sa-l scoata prin perete iar cand ploua cade funingene in baie.

Cum aici la noi ploua aproape intruna de 3 zile imi imaginez ce o fi iarasi in baia de la tara.Dar in vara care tocmai va urma as vrea sa modific cosul cazanului,adica sa-l scot prin perete doar asa nu va mai cadea funingine.Cum cosul actual nu este indoit deloc banuiesc ca va trebuii sa-l schimb mai ales ca este si cam lung sau credeti ca exista vreo alta solutie ca sa-l folosesc si dupa ce fac modificarea?Daca ma poate indruma si pe mine cineva macar umpic ca n-am mai facut asa ceva iar de mesteri ca si cei pe care i-am avut ma lipsesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu stiu cum se intampla.Are capac dar zadarnic caci atunci cand ploua...In schimb mi-au spus altii ca montarea cosului a fost facuta total gresit.Numai spun ca tot cand ploua uneori se mai uda si tavanul in zona pe unde iese cosul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, sa inteleg ca determinarea diferentei de nivel era problema?

Nu neaparat, dar... Am inteles de la un coleg ca nu a tinut cont de inclinare si are scurgere la 40m. 

Nici eu nu stiu cum se intampla.Are capac dar zadarnic caci atunci cand ploua...In schimb mi-au spus altii ca montarea cosului a fost facuta total gresit.Numai spun ca tot cand ploua uneori se mai uda si tavanul in zona pe unde iese cosul.

Cu capac d-ala de se-nvarte dupa vant ai incercat?

In alta ordine de idei cunoasteti cumva cum se face o hidroizolare a unei temelii la o cladire de caramida tencuita cu var si nisip?

Editat de valny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu capac d-ala de se-nvarte dupa vant ai incercat?

In alta ordine de idei cunoasteti cumva cum se face o hidroizolare a unei temelii la o cladire de caramida tencuita cu var si nisip?

 Nu le am cu astea deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Nu le am cu astea deloc.

Vezi ca sunt de cumparat.

Temelia este tot din caramida, nu din beton?

Zilele astea voi sapa un pic pe langa zid, la exterior si voi vedea. Dar nu cred ca e beton ptr. ca inainte anexa respectiva a fost grajd si oricum in perioada cand a fost construita nu se folosea betonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Dar nu cred ca e beton ptr. ca inainte anexa respectiva a fost grajd

2)in perioada cand a fost construita nu se folosea betonul.

1)Daca nu este beton, foarte posibil ca zidul sa crape sau si mai grav sa se darame, caramida are o forma geometrica regulata, nu poate fi asezata pe o suprafata necompactata si neuniforma fara acest risc.

2)Betonul(adica ciment cu pietris, nu cel armat cu bare de fier) era cunoscut si utilizat din Roma antica.

,,Famous concrete structures include the Hoover Dam, the Panama Canal and the Roman Pantheon. The earliest large-scale users of concrete technology were the ancient Romans, and concrete was widely used in the Roman Empire. The Colosseum in Rome was built largely of concrete, and the concrete dome of the Pantheon is the world's largest unreinforced concrete dome."

Editat de miron1947
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock