Sari la conținut

Calcator din SUA


cristi_74

Postări Recomandate

D-le Miron ,d-voastra vorbiti de microcontroler si dumnealui masoara cu creionul de tensiune.Sincer nu cred ca o sa va intelegeti si nu spun asta din rautate.Ondulatorul lu' fiicamea are afisaj digital si control de temperatura,daca si ondulatoru d-lui adi e la fel nu o sa-l repare in veci cu cunostintele dumnealui de electronica(si sincer sa fiu nustiu daca se merita deoarece daca este defect CI,acesta costa mai mult decat un alt ondulator poate si mai performant luat de la tuciurii nostri care-si fac veacul sambata prin talciocuri.Adi te rog sa nu te superi pe mine,dar merita sa te chinui doar daca o faci ca sa inveti.Bafta!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar deloc,intradevar cunostintele mele de electrotehnica sunt aproape 0 , dar e un domeniu care imi place si daca s-ar putea , chiar as vrea sa-l repar eu, pt ca prietena mea mai are unul mai nou dar zice ca asta defect e/era mai bun ca asta mai nou.Ondulatorul e simplu are un led rosu si 2 butoane de ON/OFF si un potentiometru de unde sa reglez puterea.Multumesc pt sfaturi,orice sfat e  binevenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza cu partea opusa radiatorului post-9-0-09815200-1452436355_thumb.jpg a piesei unde scrie SCR, sau cititi si scrieti dvs. aici ce scrie pe el.

Verificati daca firele care pleaca din punctele notate NTC nu va duc la termistorul din zona rezistentei de incalzire.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pe acel tiristor scrie asa: 2P 4M

                                                JIL AJ

                                                1112

Intradevar firele (alb si negru) din zona inscriptionata cu NTC duc la acel termistor din zona rezistentei de incalzire.Atasez si cateva poze suplimentare.post-22564-0-71512700-1452447188_thumb.jpgpost-22564-0-60564700-1452447131_thumb.jpgpost-22564-0-79241200-1452447189_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pe acel tiristor scrie asa: 2P 4M

                    

Este fabricat de NEC  2A/400V, da acela este termistorul senzor de temperatura.

Din ce vad in poza, rezistenta se pare ca este conectata la cele doua nituri/capse, daca nu mai are si alta conexiune, masurati continuitatea ei cu multimetrul pe domeniul rezistenta, teoretic daca consuma 85W la 120V ar trebuii sa fie in jur de 160-170 ohmi.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am masurat si am o rezistenta de 85.7 ohmi,e dusa rezistenta oare?Mai mentionez odata ca atunci cand apas pe butonul de ON nu se aprinde ledul,ceea ce ma face sa trag concluzia ca nu ajunge curent la rezistenta.

 

L.E. Am masurat si dioda de care scriam mai sus , am dezlipit-o de pe placa si imi da o valoare de 10 ohmi daca bine am inteles ca in ohmi se masoara,am facut treaba asta dupa un tutorial pe youtube unde tipul zicea ca o dioda ar trebui sa aiba o valoare undeva intre 400 si 900 ohmi .

Editat de adi_adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este dusa daca este continua, rezistenta scazuta fata de cea aproximata de mine se poate datora fie din atingerea unor spire intre ele, fie asa a fost proiectata, supravoltata pentru un raspuns mai rapid la dechiderea(intrarea in conductie) a tiristorului.

Daca nu se incalzeste sigur nu ajunge curent la rezistenta din moment ce este continua.

O poza cu fata placata(cu trasee)?

Daca puteti sa indicati pe ea unde intra alimentarea de la retea.

 

 dioda de care scriam mai sus , am dezlipit-o de pe placa si imi da o valoare de 10 ohmi

 

Da, este strapunsa, trebuia sa fie ceva in jurul a 700 ohmi(dar doar daca testerul cu + este la anod, altfel trebuie sa afiseze rezistenta infinita), probabil masurati aceasta valoare indiferent de cum aplicati testerele, cu +  sau cu minusul la inel.

Daca aveti o dioda 1N4007, puteti s-o inlocuiti cu ea, dar atentie sa o pozitionati cu inelul https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Diode_pinout_az.svg care marcheaza catodul la fel ca la cea originala.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe dioda scrie IN5393. Am pus si niste poze sa vedeti cum am masurat si cu ce aparat am masurat,va rog sa-mi spuneti daca am masurat bine (eu zic ca da , ca m-am documentat pe net cum se fac masuratorile) + poze cu fata placata pe unde intra tensiunea.post-22564-0-19763800-1452460267_thumb.jpgpost-22564-0-10664200-1452460268_thumb.jpgpost-22564-0-34487900-1452460269_thumb.jpgpost-22564-0-93370300-1452460271_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ambele masuratori sunt facute cu sonda neagra la catod,adica - (unde e dunga de pe dioda) si sonda rosie la anod adica +. O masurare e facuta in modul "dioda" si cealalta pe modul "rezistenta". Poate nu e asa bun aparatul meu,desi am dat acus vreo 3 ani vreo 90 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

?Am incercat si cum ati spus dumneavoastra si imi da aceleasi valori,deci respectiva dioda e strapunsa.Azi am cumparat alta (cea care mi-ati spus pe pagina anterioara) care intradevar la masuratoare da 700, am montat-o pe placa si am vrut sa incerc daca merge,dar surpriza e ca nu , in schimb am observat o oarecare imbunatatire sa zic asa,sa explic: Cu dioda veche , cand apasam pe butonul ON nu se intampla nimic dar acum dupa ce am schimbat-o cu cea recomandata de dumneavoastra , in momentul cand apas pe butonul ON , ledul rosu palpaie odata si atat,am asteptat sa vad daca se incalzeste rezistenta dar nu se incalzeste deloc si m-am gandit ca poate e vinovata si dioda din poza de mai jos , daca bine am "denumit" piesa , sau ma gandesc ca poate e termistorul de la rezistenta,aceasta se poate testa cumva? Orice alt sfat e binevenit.post-22564-0-23502200-1452528655_thumb.jpgpost-22564-0-91158000-1452528655_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verificati daca am apreciat corect, post-9-0-90994400-1452534559_thumb.jpg intre A si B este conectata rezistenta watata R1 si intre C si D dioda,D2(aceea de care intrebati daca este dioda).

Termistorul se poate verifica, masurand rezistenta la bornele lui la rece si cum si daca evolueaza cand este incalzit(letcon sau alta sursa de caldura).

Nu vad ce valori are condensatorul electrolitic C1(capacitate si tensiune), poate scrieti dvs.

Daca cand scrieti ,,rezistenta nu se incalzeste" va referiti la cea de incalzire. este normal sa nu se incalzeasca daca nu este comandat tiristorul cu care este in serie.

Pentru a comanda tiristorul trebuie sa functioneze montajul, ori din ce scrieti pana acum, se pare ca nu este alimentat corect sau suficient.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masurati cu multimetrul pe bornele C1(atenti la polaritate, post-9-0-88952500-1452624563.jpg + si -) pe domeniul 20V DC, ce tensiune aveti fara actionarea butonului ON si dupa actionarea acestuia.

Atentie!, montajul nu este decuplat galvanic de reteaua de 230V, deci exista pericolul de electrocutare daca-l atimgeti cu mana.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock