Sari la conținut

voltmetru si ampermetru cu uC


titi

Postări Recomandate

Am vazut pe net o schema de sursa de laborator cu voltmetrul si ampermetru de panou facut cu microcontroler:

http://obrazki.elektroda.net/46_1186213730.jpg

Am mai facut cineva asa ceva? Ma gandesc sa fac si eu volt si amp, pentru o sursa de alimentare, dar nu stiu ce sa schema sa aleg. As vrea una probata, daca a mai facut cineva.

 

Pleasse support.gif

Editat de titi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut,

Eu am realizat voltmetrul ampermetrul din link-ul indicat de DAN si merge super OK. Se poate incerca cu incredere. Are functii interesante:

- masoara curentul prin determinarea caderii de tensiune pe un rezistor sunt care poate avea orice valoare doresti. Nu trebuie sa te chinui sa faci un sunt precis. Determina valoarea suntului prin integrarea valorii tensiunii de pe sunt si curentul masurat cu un DVM digital auxiliar. Asta se face in meniul de calibrare odata la punerea in functiune.

- comanda un ventilator in functie de curentul consumat de sursa la care este atasat.

- masoara rezistenta interna a sursei de tensiune.

- masoara capacitatea in Ah a sursei de tensiune la care este atasat.

Foarte bun pentru o sursa reglabila de laborator. Eu l-am realizat din link-ul:

http://elfly.pl/multimetr/multimetr_en_DIP.htm

post-486-011280000 1282583900_thumb.jpg

post-486-099094600 1282583920_thumb.jpg

post-486-023671700 1282583945_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut, pe site-ul ala m-am uitat si eu.

Acum sunt ocupat cu alte mici depanari si nu am avut timp de voltmetru-ampermetru ala cu microcontroler, dar cum se investe vreun timp liber si termin si sursa de alimentare, m-apuc si il fac.

Ma interesa precizia acelui montaj in primul rand, asta ca sa nu muncesc degeaba.

 

Inca o data multumiri pentru reinvierea acestui topic.

 

Stima

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

precizia e simplu de calculat, e Vref/1024 (vref e intern 1.1V la atmega8 iar convertorul ADC e de 10 biti)

deci e ~ 1mV (1100/1024=1.074) asta in conditii ideale cand Vref e perfecta (ar fi o idee buna sa decuplezi la masa pinul vref cu 100nF in schema de mai sus)

in realiate precizia e de noua biti deci ~ 2mV, daca consideram si divizorul de la intrare, rezolutia se va micsora odata cu factorul de divizare. Din pacate din cauza tipului de convertor ADC din ATmega (SAR) si a numarului de biti efectivi ai convertorului (cam 9) nu poti obtine o precizie mai buna de 2mV (excluzand divizorul de la intrare) dar suficienta pentru o sursa de alimentare.

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salut.Interesanta schema, vreau sa o fac si eu, am vizionat si celelalte forumuri referitoare la aceasta aplicatie, dar nu prea am inteles unele lucruri. De exemplu unde se conecteaza ventilatorul pentru racire, cum se conecteaza acest voltampermetru in circuit. Simnakovi a spus cate ceva, dar nu a dat lamuriri detaliate. Tranzistorul MOS-FET de care este? Multumesc pentru intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut.Interesanta schema, vreau sa o fac si eu, am vizionat si celelalte forumuri referitoare la aceasta aplicatie, dar nu prea am inteles unele lucruri. De exemplu unde se conecteaza ventilatorul pentru racire, cum se conecteaza acest voltampermetru in circuit. Simnakovi a spus cate ceva, dar nu a dat lamuriri detaliate. Tranzistorul MOS-FET de care este? Multumesc pentru intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de multipost. Spuneti ca a-ti construit voltampermetrul digital din link-urile mentionate. La o studiere atenta, am observat neconcordante intre cele doua scheme, adica numerotarea pinilor mc-ului difera. Care este schema corecta?multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut,

Eu am realizat voltmetrul ampermetrul din link-ul indicat de DAN si merge super OK. Se poate incerca cu incredere. Are functii interesante:

- masoara curentul prin determinarea caderii de tensiune pe un rezistor sunt care poate avea orice valoare doresti. Nu trebuie sa te chinui sa faci un sunt precis. Determina valoarea suntului prin integrarea valorii tensiunii de pe sunt si curentul masurat cu un DVM digital auxiliar. Asta se face in meniul de calibrare odata la punerea in functiune.

- comanda un ventilator in functie de curentul consumat de sursa la care este atasat.

- masoara rezistenta interna a sursei de tensiune.

- masoara capacitatea in Ah a sursei de tensiune la care este atasat.

Foarte bun pentru o sursa reglabila de laborator. Eu l-am realizat din link-ul:

http://elfly.pl/multimetr/multimetr_en_DIP.htm

Va rog frumos, se poate sa postati o imagine cum ati setat fuse-biti cand ati programat microcontrolerul cu hexul LCD 1x16 ? Eu folosesc PonyProg si m-am blocat aici. Nu stiu cum sa setez fuse biti. Va rog frumos. :warmup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut,

lasa fuse bitii asa cum sunt ei default. Uitandu-ma pe schema nu vad de ce ai umbla la ei (in cel mai bun caz poti sa deprogramezi optiunea CLKDIV8)

Schema aia e in doi peri cu porturi digitale conectate la GND si cu Reset-ul la VCC, dar e ok daca nu ai asteptari prea mari.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu am facut montajul pt. schema cu ATMEGA8_TQFP32. Vezi pozele atasate. Nu am scris inca softul pentru ca nu am cumparat afisajul LCD si nu stiu ce afisaj voi avea pentru el. Softul este diferit in functie de afisajul folosit. Deasemenea sursa de 5V nu am montat-o pe cablaj, nu are suprafata de racire si pe partea opusa se afla si sursa de 12V, asa ca am atasat un radiator suplimentar pentru ea.Cand este lumina aprinsa la afisaj, se incalzeste destul de tare. Cred ca este mai bine asa cum am facut eu. An verificat si conexiunile pentru legare la sursa, nu este nimic in neregula cu ele, nici cu cele de ventilator. Si nu in ultimul rand doresc sa multumesc inca o data domnului Ovidiu Chiorean (yo6pir) pentru ajutorul acordat, pentru ca a avut bunavointa sa raspunda intrebarilor mele.

post-4483-044834800 1309807210_thumb.jpg

post-4483-074472900 1309807226_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am realizat si eu acest montaj dar din pacate nu pot nici cum sa reglez Vadj.De exemplu la o tensiune de 5,44V (masurata cu multimetrul)imi indica 5,1V. Vref am reglat 2,630V,hex-ul l-am scris de mai multe ori .Se mai poate face ceva ? :thumbdown:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock