Sari la conținut

REVISTA TEHNIUM AZI


donpetru

Postări Recomandate

Mai bine fac altfel. Fac un cuprins, cu toate articolele, si le pun pe rand, fiecare reprezentand un capitol. Articolele au si nu au legatura intre ele. Ca structura si ca idee, sunt separate, dar trebuie sa cunosti articolul de sus, ca sa il intelegi pe cel de jos.

Ati mai facut ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am facut o introducere de vreo 6 pagini, pe care sper sa v-o trimit prin e-mail maine.

Cam in cateva saptamani va trimit primul articol unde incep programarea, cu instructiuni si programe scurte. As dori undeva un topic in care urserii sa se "laude" cu programele lor si sa se "planga" la eventulalee probleme aparute, pe care sper sa le pot rezolva. De asemenea as dori sa punem QBASIC-ul pe site, sa nu il caute lumea pe web, dar din pacare nu mai am fisierul HELP.INI, pe care ar trebui sa il pun langa mediu de programare, pentru putin ajutor in engleza (mai ajuta la unele comenzi).

Cum fac rost de el vi-l trimit, sau daca il puteti gasi dv, ar fi perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit mai mult si nu am de ales, trebuie sa il fac pe cateva capitole. Oricum, cel mai bine e ca ele sa fie retinute separat, sa nu iasa o varza, asa ca nu cred ca sunt probleme.

 

P.S. Si vedeti ca am editat postiu de sus, in timp ce dv. ati postat, asa ca va rog, un raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit mai mult si nu am de ales, trebuie sa il fac pe cateva capitole. Oricum, cel mai bine e ca ele sa fie retinute separat, sa nu iasa o varza, asa ca nu cred ca sunt probleme.

 

Atunci realizati-l pe capitole.

 

P.S. Scuze de raspunsul dat asa tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articolul l-am citit. Chiar daca actualmente limbajul de programare BASIC este cam depasit (in comparatie cu celelalte limbaje de programare), din acest motiv ar fi util o prezentare cat mai succint a sa in paginiile revistei. Introducerea este foarte bine expusa in materialul care mi l-ati trimis dar ca sa pot publica articolul am nevoie nu numai de introducere. Deci, astept si celelalte parti si de abia dupa aceea voi publica articolul. Sa nu uitati si blibliografia.

 

Multumesc pt. colaborare si astept si din partea celorlalti memebri articole utile din domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donpetru,

am scris eu unul, dar mi-e si frica sa ti-l trimit ca o sa fiu acuzat ca nu l-am scris eu, asa ca las pe altii sa scrie, si-l postez pe alt site, cand e sus daca vrei poti sa-l iei de acolo daca pastrezi headerul si semnatura, iti dau de veste cand fac upload.

R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris eu unul, dar mi-e si frica sa ti-l trimit ca o sa fiu acuzat ca nu l-am scris eu, asa ca las pe altii sa scrie, si-l postez pe alt site, cand e sus daca vrei poti sa-l iei de acolo daca pastrezi headerul si semnatura, iti dau de veste cand fac upload.

roadrunner, header-ul nu pot sa-l pastrez dar pot sa pastreze semnatura, adica numele celui care a facut articolul si bibliografia. Daca esti de acord, pot sa-mi "dai de veste".

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu faptul ca limbajul BASIC este putin depasit, dar este unul relativ simplu in comparatie cu celelalte (pana la un anumit nivel), si de aceea aste bine sa incepi a invata programare in el, apoi iti va fi mai usor la limbajele mai grele.

Si mai are un avantaj, de multe ori trecut cu vederea. Se gasesc compliatoare gratuite pentru microcontrollere in BASIC.

 

 

P.S. Imi cer scuze ca am uitat de bibliografie. Acest articol este luat de pe site-ul Wikipedia.

Cele ce vor urma, vor fi o parte luate din carti (cu algoritmii s.a.m.d) si o parte (cu liniile program) vor fi scrise de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai are un avantaj, de multe ori trecut cu vederea. Se gasesc compliatoare gratuite pentru microcontrollere in BASIC.

Asta stiam adry. Daca te uitai pe adresa web postata in topicul cu tutoriale si cursuri despre programarea microcontrolerelor ai fi vazut acolo si un compilator sub BASIC pentru PIC-uri.

Oricum, ce vreau sa-ti spun, as dori sa te axezi in descrierea articolului pe notiunile cele mai importante care ajuta si in cadrul programarii microcontrolerelor. As fi vrut poate, daca am fi avut mai multi utilizatori dornici sa ajute la constructia revistei, si un curs despre programarea C/C++, inclusiv programarea Cwin32 de nivel inalt care ajuta la creerea ferestrelor windows. Am cateva lucruri despre asa ceva dar din pacate nu sunt in format electronic iar redactarea lor imi ea foarte mult timp, timp care din pacate nu prea il am disponibil.

Astept si celelalte parti urmand ca dupa aceea sa public articolul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donpetru, programarea microcontrollerelor nu o pot amesteca cu programarea in BASIC, sunt aceleasi instructuni, doar ca sunt interpretate in mod usor diferit. oricum, daca esti putin inteligent, si ai ceva timp la dispozitie, poti afla care sunt aceste diferente foarte usor.

Din pacate, peste cativa ani ma voi apuca de C, prefer sa o iau cu limbajele de baza, apoi sa incep la cele mai complexe, asa ca nu va pot ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

donpetru, daca nu se inghesuie lumea sa faca articole sa le publici in revista eu zic ca nu mai are rostul sa te zbati, pentru ce, ca sa citeasca unii moaca anumite articole si sa-si faca referate si uite asa mai trec la o disciplina la scoala. Pacat. Avea dreptate dl.VTP. Revista Tehnium a murit tocmai din cauza ca in ziua de azi oamenii nu mai au nici un interes sa invete sau sa practice o meserie ca electronica. Pacat. Daca intr-o luna doua revista nu mai misca, eu zic sa nu-ti mai bati capul sa faci numai tu articole ca nu se merita. :cool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

donpetru, daca nu se inghesuie lumea sa faca articole sa le publici in revista eu zic ca nu mai are rostul sa te zbati, pentru ce, ca sa citeasca unii moaca anumite articole si sa-si faca referate si uite asa mai trec la o disciplina la scoala. Pacat. Avea dreptate dl.VTP. Revista Tehnium a murit tocmai din cauza ca in ziua de azi oamenii nu mai au nici un interes sa invete sau sa practice o meserie ca electronica. Pacat. Daca intr-o luna doua revista nu mai misca, eu zic sa nu-ti mai bati capul sa faci numai tu articole ca nu se merita.

Mda... unsure.gif

Oricum, daca toti se bazeaza pe mine sa public articole in revista, asta inseamna ca forma finala a revistei va fi de abia peste....10ani. :cool: In fine, momentan sa lasam sa mearga lucrurile asa cum s-au conturat pana acum.

In continoare astept articole din partea utilizatorilor.

 

Numai Bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am terminat spotul pentru electropedia (e aici). Sper sa va placa.

De asemenea, sper ca saptamana viitoare sa va trimit urmatorul articol.

dl. donpetru, spuneati mai sus ca aveti niste carti de C si C++, Dar ca nu puteti face tutoriale pentru ca timpul nu va permite sa le redactati. Dupa ce termin cu BASIC-ul (si asa am destule proiecte pe cap, s-ar putea sa trebuiasca sa fac niste spoturi pentru gameforge, asa ca nici eu nu prea am timp), dar dupa ce termin cu basic, puteti sa le scanati sa mi le trimiteti, urmand ca eu sa ma ocup de redactare. Asa va ia mai putin timp.

Se pare ca revista nu prea va avea succes. Mai demult, lumea era interesata de electronica pentru ca nu se gaseau de cumparat anumite produse, dar acum, sa fim realisti, cine mai incepe sa faca electronica ca hobby??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock