Sari la conținut

un traf


 Adrian_BBS

Postări Recomandate

salutare.....am un transformator pe tole E+I care se cam incalzeste......l-am conectat la 220V~ si l-am lasat cam vreo ora sa mearga in gol si am observat ca se cam incalzeste .... adica cam 20-25 grade?......este normal sau o avea el ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica cam 20-25 grade?.

20...25 de grade plus temperatura mediului ambiant.

Daca este "un transformator chinezesc" de putere mica este ceva obisnuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca le scot face un zgomot puternic ceva de genul hmmmmm........si incepe sa vibreze

Normal. Dar n-ai raspuns la intrebarea lui donPetru, 20-25 de grade peste temp. ambientului ? Si cum ai masurat (apreciat) aceasta diferenta de temperatura ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am aproximat....am pus mana pe tole .....si asta era temperatura lui.....in camera sunt tot vreo 25grade...dar metalul ramane mult mai rece.....cel putin asa cred

Spuneti-mi, va rog, sectiunea activa a miezului de tole si rezistentele ohmice ale infasurarilor primare si secundare a transformatorului ? Si sectiunea sau diametrul conductoarelor utilizate la bobinajul infasurarilor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....in camera sunt tot vreo 25grade...dar metalul ramane mult mai rece.....

Inseamna ca ai aer conditionat, ori in Craiova e mai racoare...

 

PS

Lasa traful in pace, ca n-are nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock