Sari la conținut

sursa in comutatie


marco123

Postări Recomandate

Va salut! Va rog sa-mi spuneti ce grosime trebuie sa aiba sarma pentru infasurarea de 40 de spire din aceasta schema http://danyk.cz/iz350_en.html, deoarece am construit aceasta sursa si in probe la o alimentare de 90 de volti alternativ, rezistenta de 47 ohmi se incalzeste foarte tare,(am pus la inceput de 1watt) am pus una de 5wati si la fel tare se incalzeste. Aceasta incalzire a rezistentei de 47 ohmi sa se datoreze grosimii mici a sarmei cu care am bobinat?. Eu am bobinat infasurarea de 40 de spire si cea de 4 spire cu sarma de 0,4mm. In timpul testelor, comanda am alimentat-o separat. Ordinea de bobinare pe care am folosit. -jumatate din primar 20spire-40spire-4spire-secundarul-cealalta jumatate de primar de 20spire, daca nu este bine va rog sa-mi spuneti. Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stil ai ca sa faci aluzii, matache...

Rezistenta de 47 suporta curentul generat de demagnetizare si datorita configuratiei, foloseste si la suprimarea saltului provacat de inductanta de scapari. Inclin insa sa cred ca demagnetizarea este componenta principala. Sper ca traful n-are intrefier. In care caz, poate fi micsorata. Eu as incerca si 22-33 ohmi... Poate chiar 10. Dar numai daca e 40+40 spire iar umperea maxima e de 45%. Se putea fara rezistenta iar scaparile suntate cu transil.

Sensurile sunt vitale.

Grosimea conductorului nu conteaza pentru problema in discutie.

Inductanta nu are relevanta decat prin comparatie cu scaparile.

Daca insa scaparile sunt cauza, as urmari varful de tensiune si as incerca un eventual 3,3-4,7n in locul celor 10n. Asta daca tranzistorul folosit are resurse de tensiune permisa...

Inductanta de scapari se poate masura. Puterea disipata de ea este de atatea ori mai mica decat consumatorul, de cate ori sunt scaparile mai mici decat primarul. Fara consumator, in scapari nu se inmagazineaza energie, deci nici nu exista putere disipata de ea.

Asa arata adevarata aventura, fara L-metru, fara osciloscop, etc. Pentru iubitorii de senzatii tari...

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si osciloscop si punte LC. Poate ca Marcel va pune cateva oscilograme, va masura inductanta de scapari si va spune valoarea ei. Aici nici stiu care infasurare trebuie pusa in scurt si masurat inductanta in primar, presupun ca cea de demagnetizare si nu secundarul Traful nu are intrefier si nici nu-i vad rostul, fiind o sursa forward.Mai trebuie sa adaug ca traiam cu impresia gresita ca tensiunea maxima pe mosfet e cea de alimentare obisnuit fiind cu forwardul cu doua tranzistoare, ce conduc simultan. M-am inselat, aici tensiunea e dubla, de aceea cehul recomanda un mosfet de tensiune mare.

Si da, am mai spus-o si o repet, sunt un mare fan al cehului, cred ca am invatat cate ceva, facand unele din sursele propuse de el. Propun oricui doreste sa se familiarizeze cu sursele in comutatie, sa testeze cele mai simple scheme, cu IR2153, UC384x

Si o scurta prezentare a surselor forward.....

http://danyk.cz/zdroje.html.

Editat de pisica matache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am refacut din nou transformatorul folosind sarma pentru demagnetizare un pic mai groasa dar nu s-a schimbat nimic. @sinus_pure la bobinare am procedat astfel, ce este cu punct este inceputul infasurarii, si toate infasurarile au acelasi sens de bobinare poate aici gresesc. primarul are inductanta de 1,15mH, infasurarea de demagnetizare are 1,2mH, si nu inteleg la ce te-ai referit cu golurile de aer la traf. Infasurarile le-am bobinat cat mai strans posibil si izolate intre infasurari. @smilex inductanta de scapari cu secundarul in scurt am 3,5uH, transformatorul nu are intrefier, @matache inductanta de scapari cu demagnatizarea in scurt am 4uH. Pun cateva oscilograme, prima comanda mosului, a doua semnalul drena-masa mosfet, a treia semnalul din secundar.

post-13126-0-61929100-1388476301_thumb.jpg

post-13126-0-88053700-1388476309_thumb.jpg

post-13126-0-47482000-1388476325_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i matache. Inductanta de scapari la forward 1t este cea cu demagnetizarea in scurt. La semipunte secundarul face scurt prin autoinductia inductantei care scurge curentul prin ambele diode (la mediana) sau toate 4 (punte redresoare).

OK, am s-o spun chiar daca ustura.

@marco123

Din genul intrebarilor deduc ca nu ai suficienta pregatire in domeniu pentru a aborda capitolul. Totusi, ai facut-o. Asta nu inseamna nimic, ce nu stii azi, maine poate perfectionezi. L-am mai dat exemplu pe Marian, acum 3-4 ani punea niste intrebari pe alt forum, intrebari care i-ar starni rasul chiar si lui. Astazi poate concepe o sursa in comutatie de la a la z, cu toate calculele aferente, inclusiv compensarea AO. Dar sa ai o pregatire precara si astfel de dodari, e mai rar. Marcel, e super ca poti. Sau poate ai avut nevoie la altceva si ai ramas cu ele. Electronica nu e o pasiune ieftina. Daca n-as lucra in domeniu, putine dotari mi-as permite sa am.

Daca ai osc, pune forma sa vedem ce suporta tranzistorul si poate deducem cauza incalzirii excesive.

 

Vad ca ai postat intre timp, cum sa fie 100V pe drena? Nu alimentezi de la retea?

post-1355-0-12634800-1388477488_thumb.jpg

Mie umplerea imi pare mai mare de jumatate, in care caz miezul nu are timp de demagnetizare. Cauta alte valori RC la oscilator, cu C mai mare, dar care sa asigure aceiasi frecventa.

 

Da, toata lumea scrie mai repede ca mine...

Demagnetizarea nu se leaga de problema incalzirii.

Marian, uite ca-ti folosesc si eu numele.

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smilex, ai dreptate nu sunt pregatit in acest domeniu, electronica o fac din hobby. Am citit, recitit toate postarile tale de la surse in comutatie, dar punand in practica si cu ajutorul vostru poate inteleg si eu. Am omis sa spun, alimentarea cu 50 de volti alternativ si comanda cu 15 volti dintr-o sursa separata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la 50V se incalzeste rezistorul? Nu e credibil...

Cauza nu pot fi scaparile. sunt de 287,5 ori mai mici decat primarul. Adica la 280W consum, ar trebui sa ai 1W putere disipata de scapari.

De ce demagnetizarea are inductanta mai mare? Asta face ce tensiunea (inversa) necesara sa fie mai mare. Eu as fi optat pentru un numar de spire chiar mai mic de 40 iar rezistorul n-ar mai fi fost necesar. Trebuia insa o alta solutie la snubber. Nu cumva ai o spira in plus la demagnetizare? Culege cu osc. tensiunea de pe acel rezistor, in conditiile incalzirii lui. Ce MOS folosesti?

 

Ca sa culegi corect informatia cu osc de pe rezistor, schimba pozitia cu dioda (e indiferent, sunt inseriate) si poti lega masa osc la V+.

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Marian78 sa inteleg ca infasurarea primara si cea secundara au acelasi sens de bobinare si infasurarea de demagnetizare cu infasurarea de alimentare al UC-ului au sens invers de bobinare? Smilex, dupa cum spune @Marian78 eu nu am bobinat sensul corect pentru demagnetizare poate din cauza asta se incalzeste rezistenta

Editat de marco123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Marian78 sa inteleg ca infasurarea primara si cea secundara au acelasi sens de bobinare si infasurarea de demagnetizare cu infasurarea de alimentare al UC-ului au sens invers de bobinare? Smilex, dupa cum spune @Marian78 eu nu am bobinat sensul corect pentru demagnetizare poate din cauza asta se incalzeste rezistenta

Pune in scurt condul ce inseriaza cele doua infasurari, inseiindu-le si masoara inductanta totala. Trebuie sa fie aproape zero, daca nu e inverseaza capetele. As zice ca de aici e buba, alta explicatie nu vad.

 

Nu demonta traful, doar inversezi capetele bobinei. Altfel, daca erai politist, iti spuneam cum schimba 5 insi un bec.

Editat de pisica matache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punctele de pe schema arata inceputul bobinajelor daca au acelsi sens. Sau sfarsiturile, nu conteaza, dar acelasi lucru sa fie.

 

Matache zice bine. Suntand condul de 10, ai 0 micro daca totul e corect, sau undeva la 7-8u daca nu e corect (intre + si - alimentare).

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock