Sari la conținut

CEASURI


cristelu

Postări Recomandate

Vazand ca a inceput sa se poarte ceasurile cu tuburi ma-m gandit sa purced si eu la construirea unor astfel de dispozitive si uitati ce a iesit:

http://img24.imageshack.us/g/dsc02218ct.jpg/

http://img197.imageshack.us/g/mov00018.mp4/

Va las pe voi sa trageti concluziile. :cool:

 

eu am tras deja o concluzie: ai probleme cu limba romana.

"a inceput sa se poarte ceasurile", "ma-m".

RR

 

PS - nu am spus-o cu rautate, ia-o constructiv.

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

@roadrunner, mai putin OFFTOPIC. Stiu ca ai dreptate dar e un forum de tehnica si apoi de limba romana. Bineinteles, nu ar trebui sa exageram cu lb. romana ca sa nu o transformam in chineza. Dar dupa cum evolueaza limbajul de Mess, e foarte probabil sa se intample lucru asta peste...1000 de ani. Dar, facand o comparatie, stii cum se scria acum 500 de ani in ""romaneste"? Ai sa fi surprins, e un fel de Mirc ca sa nu spun limbaj de Mess. Dar, in fine, haide sa ne rezumam doar la tema topicului atat timp cat putem intelege cam ce se vrea din acest topic.

 

ONTOPIC: Cum arata mai exact "un ceas cu tuburi"?

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Sa spuna ce tuburi afisoare a folosit (denumirea exacta),din poze par a fi tuburi VFD care afiseaza un digit.

 

La cel cu 6 tuburi sunt IV-22(VFD)

La cele cu un tub sunt unul IV-22 si unul IN12B(NIXIE)

Si scuze pt limba Romana (ce sa facem unii suntem mai putin pregatiti)

Link spre comentariu
  • 9 months later...

La cel cu 6 tuburi sunt IV-22(VFD)

La cele cu un tub sunt unul IV-22 si unul IN12B(NIXIE)

Si scuze pt limba Romana (ce sa facem unii suntem mai putin pregatiti)

Haie-ti seriosi, se vede clar ca nu este construit de el.... :flag_of_truce: a uitat sa ascunda cutia sau ambalajul in care a primit componentele sau chiar ansamblul denumit ceas.....numai bine... :whistling2:

Link spre comentariu
  • 1 month later...

Haie-ti seriosi, se vede clar ca nu este construit de el.... :flag_of_truce: a uitat sa ascunda cutia sau ambalajul in care a primit componentele sau chiar ansamblul denumit ceas.....numai bine... :whistling2:

 

 

In timp ce fluierati a paguba poate vizitati <tubeclock.ro> asa ca sa va faceti o impresie.

Scuze moderatorilor pt interventia putin acida.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock