Sari la conținut

KIT231 - preamplificator audio si corector de ton


titi

Postări Recomandate

Are dreptate domnu miron, uitandu-ma si la schema lui KIT231, este pana la urma un corector de ton simplu, cu o filtrare pasiva intercalata pe circuitul de semnal, asa cum se proceda prin schemele anilor 60...70'. Eu as fi preferat mai bine un Baxandall, functioneaza mai bine si din punctul de vedere a profunzimilor de reglaj. Deci, pana la urma este un kit electronic, asa cum spuneam mai sus, pe care l-as cumpara mai mult pentru cablaj si la cat face, nu neaparat ca ar fi bun 100% de ceva! blink.gif

 

petrule, daca te gandesti sa faci un kit per ansamblu (cu tot cu TDA7294), iti propun sa folosesti un alt corector, tot de asta dar sa fie Baxandall. E mult mai bine! first.gif

 

BAFTA TUTUROR thumbup.gif

Editat de releu
Link spre comentariu
  • 3 months later...
Am un traf 2x32vca,cum pot alimenta acest kit folosind doar acest traf

va multumesc

Ca sa alimentati acest kit cu 2x32Vca, ceea ce inseamna redresat aprox. 2x 45Vcc, va trebui sa scoateti de pe placa kitului regulatoarele de tensiune 7812 si 7912 (intocmai cum am procedat si eu). Dupa aceea va trebui sa realizati un montaj asemenea celui realizat de mine in aplicatia de mai sus si care arata asa:

alimentare_KIT231_din_2x32Vac.jpg

Schema de mai sus se poate foarte usor adapta si pentru alte tensiuni secundare ale transformatorului (mai mici sau mai mari). Pentru marirea capabilitatii in curent pe ramura de alimentare a corectorului, asta daca intentionam sa utilizam tensiunea respectiva si pentru alimentarea altor consumatori (ex.vumetru), putem folosi in loc de o dioda Zener, doua sau trei diode inseriate, cu suma tensiunilor Uz egala cu a diodei Zener calculata initial.

 

Numai Bine.

Link spre comentariu

Domnii mei , nu va-nteleg hazardarea aceasta dupa chinezariile acestea de kit-uri care au rasarit ca ciupercile dupa ploaie . Unde va este pasiunea , totul mai nou trebuie sa fie la "botul calul-ui" ? Un fel de Lego . Hmm interesant ..........! Dar trecand la lucruri mai serioase tin sa va spun ca acei 11 RON cat face un respectiv chit dovedesc "clonarea" clara a componentelor electronice , incercati sa zicem dupa aceasi schema cu un TDA1524 un montaj , puneti TDA1524 cumparat de la noi "online" si unul cumparat de la firme ca velleman , conrad sau altele de peste hotare si testati ......... ei ce spuneti . Te miri ca , comanzi de la Nemti un asemenea integrat care costa el doar acest integrat poate 2*11 RON ca la cat e euro , iar aici la nici un euro ...........pffff. fratilor , mai bine platesc prin western union ( ca nu-s "boss"sa am card de credit ) si imi comand unul original sau recuperez componente si il fac cu manuta mea , ca na atunci la ce sa ma mai numesc "ELECTRONIST AMATOR" mai bine m-as numi ASAMBLOR DE SUBANSAMBLE AMATOR . prankster.gif Dar daca ar fi sa ma ocup de asamblare kit-uri as da un ban la Neamt' da" as stii pt. ce !

Vorba cetateanului turmentat : Parerea me ! drink4.gif Sanatate si spor la munci !

P.S. - Am observat la multi pe masina TM***BOS si stau sa ma-ntreb cine se considera bou oare , cum adica bou ??? Simplu ! In latina bos inseamna bou , sau ma-nsel ?

 

Am cautat ceva , uitati aici pe urmatorul link cat costa un TDA1524 la Conrad in Germania

http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zcop_b..._max_results=20

Editat de B?RBOS RADU IOAN
  • Like 1
Link spre comentariu
puneti TDA1524 cumparat de la noi "online" si unul cumparat de la firme ca velleman , conrad sau altele de peste hotare si testati ......... ei ce spuneti.

Din anumite surse si din experienta iti pot spune ca firme nemtesti si altele asemenea lucreaza tot cu chiciuri. Piratarea componentelor electronice la nivel de TDA1524 nu este atat de pregnanta ca la tranzistoare. Totusi, numai 99,99% din firmele din occident care ansambleaza kituri sau din USA lucreaza tot cu marfa din zona China si chiar marfa piratata. Problema e ca folosindu-se de numele propriu si deoarece o mare parte din marfa o ansambleaza ei la niste costuri cam ridicate, pretul rezultat per kit este mult mai mare fata de un kit ansamblat in China. Sunt si firme care lucreaza 100% original dar nu sunt firme mari (a se vedea o firma din Australia, nu mai retin momentan numele).

 

P.S. Radu, te rog sa nu mai exagerezi cu posturile. Nu este chiar neaparat nevoie sa-ti dai cu parerea in fiecare topic. Putina discretie si sa lasam ceilalti utilizatori, mai noi sau vechi, sa-si exprime prin noi topice propriile probleme. Multumesc de intelegere.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
  • 5 months later...
Ma poate ajuta cineva cu un astfel de kit?

Mai bine zis m-ar interesa cablajul....

Multumesc! dance2.gif

Mai bine il cumperi de la tehnoelectric!

Nu se merita sa-l reproduci in Romania pentru ca numai cablajul te costa aprox. , daca nu mai mult, cat kitul chinezesc cu piesele plantate.

 

BAFTA smoking.gif

Link spre comentariu
Mai bine zis m-ar interesa cablajul....

Cablajul il puteti realiza destul de simplu avand imaginea kitului cu dispunerea componentelor si schema acestuia (care a fost postata in acest topic). Daca a realizat cineva acest cablaj si are bunavointa sa-l posteze, atunci cred ca il va postaș daca nu... atunci nu va ramane altceva decat sa-l realizati sau, vorba cuiva de mai sus, sa-l cumparati.

In rest, forumul nu reprezinta un mediu unde se fac cablaje imprimate la comanda, ci mai degraba un loc unde veti invata cum sa faceti prin forte proprii acest lucru. Daca sunteti dispus sa invatati acest lucru, atunci intrebati de unde sa incepeti si vi se va raspunde.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Vizitator nekkerman1

Multumesc domnilor!

Deja l-am adaugat in cosul de cumparaturi de la tehnoelectric.

Am "pictat"ceva cablaje de-o vreme incoace, acum e mai usor cu press&peel, acesta mi s-a parut interesant, are si reglaj pe medii.

Daca ajuta pe cineva voi posta ultimul corector facut, care bineinteles functioneaza ireprosabil.

 

 

Cu deosebita stima!

post-7054-1260652287_thumb.png

standardpre.pdf

stdprepcb.pdf

mirror_pcb.doc

Link spre comentariu
  • 2 months later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock