Sari la conținut

subventii de 90% pt energie alternativa.


tiristor

Postări Recomandate

In stirile de ieri s-a prezentat proiectul pt subventia de panouri solare votovoltaice si de incalzire,dar si pt celelalte energii alternative.Acum problema este alta .Cine si cum trebuie procedat pt a obtine aceste panouri?

Daca cineva de pe acest forum areposibilitatea de a da mai multe date ii multumesc. coolspeak.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intrucat am evitat sa dau link-ul unei firme care vinde panouri si accesorii,ma rezum la a atasa o poza cu unele date interesant de discutat:

post-5-1224601165_thumb.jpg

Cata valoare are investitia ptr. a alimenta un frigider,un casetofo,un televizor,si cateva becuri?

Vad ca echipamentele costa ceva nu gluma.

Mai este problema gabaritului.Sunt necesare 10 panouri care au dimensiunea de 1,7m X 0,69 m.

Pana la urma sunt practice sau nu ?Care sunt aplicatiile unde s-ar' justifica? In orase?In cabane izolate? etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat am evitat sa dau link-ul unei firme care vinde panouri si accesorii,ma rezum la a atasa o poza cu unele date interesant de discutat:

Din poza respectiva reiese ca din punct de vedere economic este mai rentabil solutia cu panouri solare. Totusi, ca orice lucru mai ieftin, are si dezavantaje: intretinerea un pic mai costisitoare decat in cazul solutiei cu turbina eoliana. Sa nu uitam totusi ca un panou solar mai trebuie "sters" sau altfel spus, ferit de conditii meteo "nefavorabile". Apoi mai intervine un alt aspect economic: amortizarea investitiei, care dintr-un calcul simplu, pe exemplu din "poza" dat, costa aprox. 1900 Euro (varianta cu panouri solare) si 3650Euro (varianta cu turbina eoliana). Atentie, nu am luat in considerare costul de montaj si alte "mici subansamble necesare".

 

Cam scump, nu! scratchchin.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se subventioneaza cu pana la 90% cum spune @tiristor s-ar' renta,dar poate statul suporta 90% din o asa investitie?

De fapt nu m-ar' mira,intrucat statul e artist la a face praf bugetul tarii.

Probabil una,doua firme interesate in a comercializa panouri solare au o mica afacere cu cineva de sus din stuff-ul care gestioneaza bugetul,ca ei toti,mai putin omul de rand,sa fie multumiti de afacerea aparent samariteana ptr. omul de rand.

Chiar am citit un articol in care Japonia subventioneaza 10% dintr-o astfel de investitie.

O fi Romania asa instarita de poate subventiona 90% ? Tipic romanesc,suntem originali in tot ce facem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca vor subventiona cu 90%, mai ales ca in alte state procentul se situeaza la 10%. Oricum, chiar si 90% daca am suporta, e prea mult, iar amortizarea investitiei s-ar face pe o perioada destul de mare. Cred ca e mai rentabil daca puterea instalata e mai mare decat in exemplu din "poza".

Singura locatie unde s-ar putea implementa si unde factorul economic mai putin primeaza, este o cabana la munte care nu poate avea acces la sistemul de 0,4kV terestru sau in care costurile de racordare ar depasi pretul unei solutii alternative de energiei electrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:flag_of_truce: Dupa declaratiile facute de presa si televiziune ,proiectul e demarat de Danemarca si prin porogramul Phare se obtine acel inprumut nerambursabil.Pt mai multe detalii cautati pe Google. Apoi tre sa spunem ca firma prezentata pe topic e chiar scumpa.Sunt n firme care cand se demareaza proiectul vor cauta sa reduca preturile ca sa castige licitatiile. :flag_of_truce:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ziarul local de azi am gasit cateva informatii.

Ramane de vazut cat de practic va fi acest demers.

 

Buna seara. Sunt proprietarul unei astfel de firme care importa si comercializeaza Boilere solare. Ce sa va spun, si pentru noi este inca neclar cum se va desfasura acest program.. In textul de lege se spune foarte clar 90% or sa primeasca asociatiile de locatari sau organizatiile neguvernamentale dar nu mai mult de 25.000 lei pentru un sistem.

Acum urmeaza procedura de acreditare a firmelor. Pe data de 20 Noiembrie(daca retin bine) va fi publicata o lista cu firmele acreditate de Ministrul Mediului, firme care pot comerciliza aceste sisteme subventionate. Deabia dupa 5 Ianuarie 2009, puteti sa cumparati sisteme subventionate.

 

Daca aveti unele nelamuriri in legatura cu aceste sisteme nu ezitati sa ma intrebati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti unele nelamuriri in legatura cu aceste sisteme nu ezitati sa ma intrebati.

Aceste sisteme(boilere) pot fi contractate doar de asociatiile de propietari,sau dimensiunile,sunt acceptabile si pentru folosire individuala(locatar in bloc)?

P.S.

Exista un site,cu detalii tehnice,cote?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceste sisteme(boilere) pot fi contractate doar de asociatiile de propietari,sau dimensiunile,sunt acceptabile si pentru folosire individuala(locatar in bloc)?

 

Boilerele au diverse dimensiuni. Sunt incepand cu 100 litri si pot ajunge pana la 1000-1500 litri.

 

Despre folosirea in bloc nu prea stiu ce sa zic deoarece Boilerul ar trebui montat pe acoperisul blocului iar daca stai la etajul 1 al blocului pierderea de apa calda ar fii foarte mare. Aceste boilere sunt facute ori pentru o gospodarie individuala ori se pot conecta mai multe pentru a asigura necesarul unui bloc. Nu cred ca ar monta cineva numai intr-un apartament din bloc ( Decat daca ar locui la ultimul etaj al blocului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock