Sari la conținut

Ca electronist cum v-ati imagina functionarea unui...O.Z.N. ?


releu

Postări Recomandate

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 35
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ca electronist cum v-ati imagina functionarea unui...O.Z.N. ?

Aerodina lenticulara, este lesne realizabila de catre cei care sunt interesati. Dar se pare ca pe langa aspectul insolit, farfuriile zburatoare nu sunt si mijloace practice de zbor.

Ca electronist,

eu imi imaginez functionarea unui aparat de zbor de tipul OZN, cu ajutorul a unei foarte bune automatizari a sistemelor sale de navigatie si deplasare. Electronica si computere, asta vad eu pus pe OZNuri.

:drink_pepsi:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Nu vreau sa fiu rau, si eu sunt inginer, dar daca nar=n-ar iam=i-am esiri=iesiri nar=n-ar sau=s-au discri=discuri peatra=piatra puterte=putere vriun=vreun vrio=vreo proect=proiect miar=mi-ar sai=sa-i zioa=ziua Einstain=Einstein sal=sa-l nea=ne-a cuoantica=cuantica atunci incepem cu studierea limbajului scris si vorbit pentru inlesnirea comunicarii ca altfel nu ne mai zboara castronu` sau farfuria sau....... si ne zboara doar mustaru`

 

 

quote name='Adierea' timestamp='1222723495' post='13264']

Eu nu vad de ce nar exista extraterestri pentru ca nu vrem sa credem noi sau nu iam vazut sa nu uitam ca nici noi nu am ajuns prea departe doar cateva esiri in spatiu deocamdata .

De ce nar fi posibil sa realizam o farfurie zburatoare care se foloseste de dispozitive antigravitationale sau poate exista dar asta ar insemna sfarsitu epoci petrolului si de aici toate cele pe capul celor ce se folosesc de bogatia aurului negru.

Am citit undeva nu stiu unde mai exact ca sau facut experimente cu discri la turatii foarte mari racite aproape de zero absolut care faceau obiectele din jur sa devina mai usoare sau sa pluteasca .

Eu nu prea inteleg de ce omenirea la nivelu acesta de constiinta nu se ocupa mai mult de esiri in spatiu si de dezvoltarea unor programe mai avansate parca am fi in epoca de peatra daca nu cumva erau si ei mai avansati ca noi .

Cred ca extraterestri au existat dintodeauna intrucat exista destule dovezi care au putut sa iasa la suprafata sa nu uitam ca informatia inseamna puterte mai ales daca este vorba de sferele asa zise "inalte" de conducere

Sant convins de aceste lucruri pentru ca am avut parte de unele intamplari destul de ciudate .

In legatura cu extraterestru care a fost filmat in casa cuiva unbland nucumva era vriun extraterestru care cauta vrio reteta de zaibar Romanesc si a gresit adresa ca mai sant si dintrastea .

Nar fi rau daca am incepe un proect de farfurie zburatoare mie miar placea sai fac o proba de fapt cand eram mic visam toata zioa numai avioane de genu.

ati pomenit aici de Enstain dar fara sal pomeniti si pe Mihai Eminescu care nea lasat prin poezie o groaza de date stiintifice de fizica cuoantica pentru cei care au nivelu de cultura ca sa poata analiza aceste poezii .

De fapt ce este real si ireal un vis trait intens este in momentu acela real sau ireal trairea exista senzatia emotiile etc.

 

Ce ziceti dam tonu la proect .Cu ce incepem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca abordarea unui proiect de construire a unei farfurii zburatoare,impropriu spus "farfurie zburatoare" este aproape imposibila.Am urmarit pe Discovery foarte multe emisiuni in care erau prezentate mai multe modele de aparate de zbor asemanatoare farfuriilor zburatoare.Cei care au experimentat astfel de aparate au dispus de bani foarte multi plus ca la proiectarea aparatelor au participat ingineri din mai toate domeniile.Ce au reusit sa faca? Niste aparate de zbor asemanatoare OZN-urilor care erau foarte greu de controlat.In principiu aparatele aveau forma discoidala,in mijloc era amplasata cabina pilotul iar pe corpul respectivului aparat erau mai multe gauri(5 sau 6) in care erau motoare care actionau niste elice.Curentul de aer creeat de elicele motoarelor faceau ca aparatul sa zboare la citeva zeci de cm deasupra solului.Asta este numai un exemplu din multitudinea de proiecte de aparate prezentare.

Revenind la existenta OZN-urilor,da, cred ca exista.Daca cineva crede ca sintem singuri in univers atunci aceea persoana este blocata in evul mediu.Ca nu am reusit sa intram in contact cu alte civilizatii asta este o alta poveste.Lumile (planetele)care ar avea conditii ca sa sustina viata,viata asa cum o stim noi pe pamint sint foarte putine si situate la niste distante de ordinul a zeci sau sute de ani lumina (asta o spun astronomii si oamenii de stiinta).Noi pamintenii sintem inca copii de tita,abia am reusit sa ne desprindem de Terra,sa zburam pina la luna,sa facem zboruri dus-intors de pe pamint in spatiu si inapoi.Toate aceste misiuni au fost si vor fi in continuare foarte riscante.Din anii '60 si pina in prezent sau produs foarte multe accidente multe date publicitatii dar si mai multe tinute in cel mai mare secret.Cind vom reusi sa construim nave spatiale care sa dezvolte viteze apropiate de viteza luminii atunci poate ca vom intra in contact cu alte civilizatii.Si mai cred ca atita timp cit inca pe pamint mai sint conflicte militare,o eventuala civilizatie care ne observa, nu intentioneaza sa intre in contact cu noi, se rezuma numai la a ne observa.Deocamdata noi sintem preocupati de dezvoltarea armelor nu de altceva.Ca se fac cercetarii in privinta crearii de aparate de zbor care sa dezvolte viteze foarte mari, sa fie foarte manevrabile si sa fie invincibile(sau aproape), sint de acord, dar sa nu uitam ca cele mai mari bugete pentru cercetare o au ministerele apararii din statele puternice.Ori armata este preocupata de cu totul altceva decit sintem noi.

Editat de george b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De stirea asta ati auzit? Am vazut-o pe mai multe site-uri.

Gliese 581d, o planeta care poate sustine viata!

 

La numai 20 de ani lumina (ceea ce este putin, raportat la dimensiunile spatiului), cercetatorii au descoperit o planeta, numita Gliese 581 d, care are o atmosfera stabila, temperaturi confortabile si suprafata acoperita de apa.

 

Gliese 581 d este o planeta ce orbiteaza in jurul unei stele rosii, de mici dimensiuni, si este prima care ar putea sustine viata, din descoperirile de pana acum.

 

Desi se afla la o distanta mult prea mare pentru a putea fi observata direct (20 de ani lumina fata de sistemul nostru solar), cercetatorii francezi au analizat efectele gravitationale ale acesteia asupra stelei din sistemul ei solar si asupra altor planete.

 

Ca dimensiune, Gliese 581 d este de doua ori mai mare ca Pamantul (dar cu o masa de 7 ori mai mare), este formata din suprafata solida (nu gaz precum Jupiter sau Saturn) si este indeajuns de densa pentru a "se tine" de o atmosfera substantiala.

 

De asemenea s-a putut estima cata energie primeste planeta de la soarele in jurul caruia orbiteaza si s-a realizat un model climatic posibil, care a rezultat ca planeta are atmosfera stabila si suprafata acoperita cu apa lichida.

 

Comparativ cu conditiile de viata de pe Pamant, Gliese 581 d primeste relativ putina energie din partea stelei in jurul careia orbiteaza ceea ce rezulta o atmosfera cu o concentratie mai mare de CO2 dar capabila sa sustina viata.

 

Pe langa plante ar putea exista si animale adaptate la gravitate ridicata, luminozitate putina si concentratie redusa de oxigen, dar aceste animale ar fi de dimensiuni reduse.

 

Desi cei 20 de ani lumina distanta intre Pamant si Gliese 581 d reprezinta o distanta foarte mica la scara galactica insa cu tehnologia actuala ne-ar lua aproximativ 300.000 de ani sa ajungem in acel sistem solar.

 

O sansa mai buna, pentru moment, ar fi sa trimitem o sonda intergalactica ce ar putea ajunge pe acea planeta in aproximativ 200 de ani.

sursa: apropro.ro

 

Deci, viata pe alte planete poate sa existe. Nu neaparat oameni ca noi, dar niste tantari sau albine e foarte probabil.

 

Un OZN e destul de greu de facut. Nu am stat niciodata sa-mi imaginez cum ar functiona! :wounded:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock