Sari la conținut

Varfuri pistol de lipit


Postări Recomandate

Am un pistol de lipit de 100W.

Am facut pentru el un varf, din sarma de cupru cu diametrul de 2,5 mm.

Nu stiu ce are dar nu topeste, probabil nu se incalzeste destul.

Cum trebuie facut un varf?

Se poate face si in forma din imagine?

post-1281-1211899693_thumb.jpg

untitled.bmp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 year later...

Am un pistol de lipit precum cel din poza de mai jos.

Intrucat nu lipea bine cu varful original am schimbat varful. (un varf facut de mine, din sarma de cupru de grosime aprox. 1,7 mm)

Ideea este ca s-a incalzit tare transformatorul.

Poate schimbarea de varf sa genereze o asa incalzire ?

Mersi.

post-5-1265388538_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimpotriva, ansa facuta de mine a avut diamterul mai mic, cel mult egal.

Poate insa sarma de Cu, din care am facut ansa, sa fi avut conductibilitate mai buna decat materialul din care a fost facuta ansa originala ? (cu multimetru nu am sesizat rezistente diferite).

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fie diferente de conductibilitate intre materialele celor doua anse or fi motivul.

Posibil, dar pentru valori asa mici, daca doriti sa le masurati, trebuie cautat un laborator cu punte Thomson.

P.S.

Cel romanesc, care era conceput cu ansa din sarma de cupru, se incalzea puternic, la o folosire mai sustinuta.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am unul romanesc de 100W si eu faceam ansele pentru el, dar nu prea se incalzea.

Asta chinezesc, sau ce o fi, e tot de 100 W si va spuneam ce-am patit daca i-am pus o ansa ca la cel romanesc.

La pistolul romanesc s-a stricat sistemul de fixare a ansei.

M-am gandit sa tai partea cu sistemul de fixare tip mandrina de la pistolul chinezesc si sa o lipesc cumva la pistolul romanesc.

Aveti idee cum as putea ?

post-5-1265390494_thumb.jpg

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de prindere a ansei de la pistoalele de lipit romanesti a fost si este cel mai bun, si daca nu ma insel, aceste "pistoale de lipit" inca se mai gasesc in comert (in carcasa alba). Nu recomand cumpararea "variantei chinezesti" din mai multe considerente, ca de exemplu, fiabilitatea sistemului de prindere a ansei si calitatea per ansamblu a pistolului, care lasa mult de dorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

Si sistemul de prindere chinezesc a ansei este bun, dar nu prea tine din cauza ca chinezi au folosit materiale de proasta calitate.

La pistoalele de lipit romanesti dacai ai niste suruburi bune, atunci te tine mult si bine ansa si pistolul.

 

stima

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock