Sari la conținut

amplificator 50W cu 2n3055 si MJ2955


grrunt04

Postări Recomandate

tranzistorii se incalzesc foarte repede, la fel si puntea redresoare

Ce punte redresoare folosesti?

Care este tensiunea de alimentare masurata?

Cit este curentul de mers in gol?

Ce suprafata are radiatorul tranzistorilor finali?

Editat de remus68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna ziua ,puntea este KBU808G de 8 A, tensiunea este +/- 36 vdc fara sarcina, curentul de repaus este 18 mA, (nu am putut regla mai mult din semireg de 1k), radiatororu nu l-am masurat (este recuperat dintr-un convertizor de frecventa Lenze de 0.75KW. Ampliful se comporta destul de bine, pacat ca nu am trafo mai mare (este doar de 4 A). Curentul de repaus a fost masurat cu intrarea la masa ,pe iesire conectat un rezistor de 8 ohm si 15 W volumul din potentiometru de 50 k la 0. Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata,din lipsa de ocupatie si avand un cablaj foto la dispozitie,m-am apucat sa fac si eu acest montaj de curios...Pun 2 imagini cu ce am reusit sa fac sambata.Sunt curios in final ce o sa iasa...sper ca nu fum :giggle:

image.jpg

image.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a iesit chiar asa cablajul, l-am facut de mana cu marker-ul (nu am avut folie p&p si nici imprimanta pe toner) dupa care l-am corodat si traseele de cupru le-am umplut cu cositor. Conteaza ca e functional :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E facut prin metoda foto,am folosit imprimanta cu cerneala si folie transparenta speciala ptr imprimantele cu cerneala.Nu am urmarit sa iasa perfect dar cu metoda asta iasa foarte bine de fiecare data si atunci nu ma mai complic cu alte metode.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se gaseste cam la orice magazin de papetarie,costa vreo 2,3 lei o coala A4 parca...depinde de magazin.Folosesti cablaj foto,pe care-l expui la un bec economic(nu clasic,cu filament) si developezi in apa cu soda caustica.Se gasesc multe informatii despre metoda pe internet sau chiar aici pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata,din lipsa de ocupatie si avand un cablaj foto la dispozitie,m-am apucat sa fac si eu acest montaj de curios...Pun 2 imagini cu ce am reusit sa fac sambata.Sunt curios in final ce o sa iasa...sper ca nu fum :giggle:

 

 

Functioneza amplificatorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai reusit sa fac nimic la el,astept o comanda cu niste piese,dupa care o sa-l finalizez.Cel mai probabil saptamana ce vine :smile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat cateva poze cu amplificatorul facut de mine, estetic arata jalnic (nu am avut carcasa mai mare) , dar fiind primul meu proiect sunt multumit de el.

Urmatorul v-a arata, cred, cu totul altfel :) .

post-23514-0-70689800-1401184400_thumb.jpg

post-23514-0-90329400-1401184438_thumb.jpg

post-23514-0-15980500-1401184507_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu arata rau nici asta stai linistit :) si bravo pentru realizare.

Eu nu o sa ajung nici in stadiul asta,am facut montajul doar de curios sa vad cum functioneaza.Astazi mi-a sosit comanda in care erau incluse si ceva componente ptr montajul asta,sper ca maine sa-l pot finaliza,daca nu intervine altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aten?ie la tabla folosit? ptr str?ngerea trafo, e nevoie de c?te o garnitur? din cauciuc de 2mm sus ?i jos, banda izolatoare folosit? nu preia tensiunile din momentul str?ngerii, iar tabla poate t?ia izola?ia. Tipul ?sta de amplif e destul de sensibil la oscila?ii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am probat si eu montajul si spre surprinderea mea functioneaza perfect fara niciun reglaj si alimentat la +/-16v.Nu am reglat nici bias-ul,am lasat semireglabilul la jumatatea cursei...nici finalii nu i-am prins pe radiator.

Am facut si un clip de slaba calitate(cu telefonul),binenteles calitatea sunetului din clip este irelevanta,in realitate sunetul este clar chiar si la tensiunea asta mica de +/-16v si fara reglaje... :smile:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock