Sari la conținut

Amplificator technics


alex261

Postări Recomandate

Te chinui mult sa adaptezi kiturile acolo. E bine si cu kituri, pentru ca o sa te tina mai mult. Daca alegi kituri, atunci cauta la psc-audio sau pe orice care alt site sau ai putea sa le faci tu, astfel incat gaurile de prindere a tranzistoarelor sa cada pe gaurile unde prindeai integratele alea de putere de radiator. Dar, repet, e mult de munca.

 

In locul tau, eu cred ca as cumpara de pe ebay doua integrate de alea si mai tarziu, cand mai ai bani, iti faci un amplificator PRO de putere, pentru activitati extra home. Nu are rost sa te complici sa adaptezi kituri,pentru ca trebuie sa stii bine ce trebuie sa faci, pentru ca altfel strici tot amplificatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ati vazut linkul postat de mine de pe ebay?

Sunt produse de Panasonic si Sanyo, iar diferenta intre preturi e mare.

As vrea sa cumpar de la Sanyo, pentru ca sunt mai ieftine, dar calitatea?

DVS. CE IMI RECOMANDATI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar amplificatorul asta l-am gasit pe net la vanzare , dar din pacate nu are decat ce se vede in schema.Ma gandeam sa aplic ce ati spus dvs. sa cumpar un amplificator second, dar nu gasesc la pret bun sa aiba 2 finali de care ma intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceai ca cumperi integratele alea de pe ebay ?

Sau un amplificator audio Tehnics Second Hand, dar cat de ieftin vrei sa-l iei?

 

Pe la 300 lei, unul mai slab, dar sa aiba 2 finali.Nici nu am pretentii.Cred ca voi cumpara de pe ebay.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am revenit cu problema mea mai veche.Am gasit la un domn un rsn313h25 si am discutat cu acesta sa ma duc cu amplificatorul la el sa il montez, iar daca e bun ramane daca nu asta e.Acum va rog sa ma luminati si pe mine cu cei trei finali scosi de pe placa , ce sa masor inainte de a-l monta , sa nu ma trezesc ca ard si finalul ala bun. Trebuie sa am tensiunile pe pini care sunt trecute pe schema la RSN313H25.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toti cei 3 finali RNS scosi am masurat tensiunile doar pe Ic 601 si IC 602 si ceva nu e bine

Tensiunile sunt la fel pe ambii finali cu exceptia pinului 15 unde am 0,03 V si 2,5 V

Pin 1 si 2 = in loc de +-57,5 V am + si - 51 V

 

PIN 4 in loc de 27 v am 24,1

Pin 5 = in loc de -27V am -24,4 v

 

Pin 9 in loc de -12,3V am 0 V

 

Pin 11 in loc de -11,4V am +4,6 V

 

Pin 13 = in loc de +12,7 V am23,8 V

Pin 14 in loc de -9,8V am -24 V

Pin 15 in loc de -9,4V am 0,03 V si pe celalalt 2,5 v

 

Pin 18 in loc de 57V am 50 V

Pin 19 in loc de -56V am -49 V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stabilit traseele pinilor cu probleme mai mari

Pin 9 duce la colectorul lui Q775 care pe schema e trecut 0 la pag.122 , dar la rns este trecut - 12,3 V, nu stiu de ce

Pin 11 duce la IC901 la pinii 3,4 si 5 , pag.119 = 1,04 V , la rns e trecut -11,4 V

Pin 13 si 14 sa verific rezistentele R 637,638 , 687 si 688 , desii imi indica in circuit ca e ok

Pin 15 duce la tranzistoarele Q651, 652 si Q653, pag. 121

 

Tensiuni ce nu corespund pe tranzistori , pag.121

Q707 pe baza in loc de 0V am -27V

Q706 , Q725, Q724, Q703 valori aproximativ la fel , cu mici diferente

Editat de alex261
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat si eu citeva zile la un panasonic tot aveau integrate de acestea nu cred ca merita ca cumperi aceste integrate este clasa H suna rau de tot ca tda2030 la mine era numa un integrat ars al doilea cu 3 canale centr,L,R acestea are si limiter cind pun bozele la volum maxim tot intra in overload.vreu sa le scot de tot aceste integrate sa rebobinez si transformatoru

Editat de doktort34
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock