Sari la conținut

TDA 7294


Florin_dioda

Postări Recomandate

As dori sa fac un amplificator cu C.I. si a tot auzit de TDA 7294. Vreau sa stiu in primul rand daca merita facut si in al doile rand... As vrea si niste scheme si o punte redresoare :discuss_gathering: . Multumesc anticipat! :blush2:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In primul rand nu ai postat unde trebuia...era mai indicat undeva pe la sectiunea audio,amplificatoare,etc.

In al doilea rand ai dat macar o cautare pe google(imagini)cu titlul TDA7294?

In al treilea rand ai ceva transformator cu priza mediana si o tensiune de 2x20-25Vac si macar 2-3A?

Daca se merita realizat...asta depinde de tine,ce pretentii ai de la montaj si mai multe "chestii".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand imi cer scuze ca nu am fost atent unde am postat, abia acum am vazut si prin aceasta cale il rog pe domnul donpetru sa faca ceva in aceasta privinta.

In al doile rand, da, am cautat pe google si nu numai la imagini ci si datasheet-uri si videouri pe youtube...dar m-am saturat de atatea minciuni cum ca ar avea distorsiuni 0,1% si ca ar face marea cu sarea cand nu fac defapt nimic, pentru ca am patit-o ca sa zic asa cu TDA 2040 facut perfect, care odata dat aproape de maxim distorsioneaza de nu se mai intelege nimic... la volum mare transforma basii in frecvente de aprox. 10 Hz. (dupa ureche) si nu mai inteleg nimic. De aceea nu mai am incredere in ce "minte" internetul.

In al treilea rand, da, am transformator 2x40 si ceva daca-mi aduc bine aminte (daca integratul merge cu tensiune mai mica nu imi este greu sa pun o rezistenta), de aprox. 3A.

De aceea am cerut pareri despre acest integrat.

:hi:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.....am facut si eu un montaj in care am testat TDA2030/2040/2050 vs LM1875 si le-am testat la putere maxima pe niste difuzoare "china" si nu distorsiona chiar asa rau cum zici tu.....dupa urechile mele se auzeau "bine" si la putere maxima......ceea ce ma duce la impresia ca nu ai facut montajul corect.......in legatura cu TDA7294 - este un integrat bun care isi face treaba bine la banii care ii dai pe el, atata timp cat gasesti integrate originale.......merg si cele contrafacute dar dupa un timp cedeaza (vorbesc din experienta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi le deschide nici layout 3 (Full) nici 5 (Demo), imi da eroare... :unknow: .Dar am gasit o schema si niste date tehnice si vreau sa stiu daca este buna...Am pus si valorile pieselor, in caz ca cineva este interesat de aceasta schema.

Tensiunea de alimentare 10... 40 v

Curent maxim suportat - 10 A

Curentul consumat in gol - 20... 60 mA

Puterea de iesire cu distorsiuni armonice de max 0,5% :

Vcc = ± 35 v, Rout = 8 Ohm - 70 W

Vcc = ± 31 V, Rout = 6 Ohm - 70 W

Vcc = ± 27 v, Rout = 4 Ohm - 70 W

Puterea de iesire muzicala cu distorsiuni armonice de maxim 10% :

Vcc = ± 38 v, Rout = 4 Ohm - 100 W

Vcc = ± 33 v, Rout = 6 Ohm - 100 W

Vcc = ± 29 v, Rout = 8 Ohm - 100 W

Factoru de amplificare - 30 dB

Domeniu de frecvente reprodus - 20... 20000 Hz

Rezistenta de intrare - 22 k

 

Componente

C1 0,47 F

C2 100 pF

C3, C4, C5, C9 22 u/50v

C6, C7 220 uF/50v

C8, C10 0,1 uF

CI 1 TDA7294

R1 680 Ohm

R2....R4 22 k

R5 10 k

R6 47 k

R7 15 k

Si inca ceva...1)Nu este cam mare o distorsiune de 10%? (La putere de iesire muzicala)...

2)Acele terminatii incercuite de mine se leaga la GND nu la VCC- nu-i asa?

post-17100-040723200 1321039909_thumb.gif

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce nu faci montajul pe care l-am recomandat eu?Acolo ai cablaj gata facut si etc...

Legat de distorsiuni normal ca 10% e mult,o sa fie mai multa galagie decat muzica la 10% distorsiuni si atunci nu are rost sa "crezi" in aia 100W la distorsiunile alea.

Ce ai incercuit se leaga la GND,aia 10...40V de fapt is +/-10...40V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce nu faci montajul pe care l-am recomandat eu?Acolo ai cablaj gata facut si etc...

Legat de distorsiuni normal ca 10% e mult,o sa fie mai multa galagie decat muzica la 10% distorsiuni si atunci nu are rost sa "crezi" in aia 100W la distorsiunile alea.

Ce ai incercuit se leaga la GND,aia 10...40V de fapt is +/-10...40V.

Chiar as dori sa fac acest proiect pe care mi l-ati dat, dar am dat pe descarcare (in spaniola italiana ce-o fi) si ma duce pe o alta pagina pe care dau dascarcare si ma duce la infinit inapoi de unde am plecat. Mi-ar fi mai usor daca ati pune pe forum pdf-ul ca sa il pot descarca, asta daca nu exista probleme cu drepturile de autor... .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat pdf-ul.In legatura cu descarcatul pdf-ului de pe site nu cred ca erau probleme.Dupa cum am zis dadeai jos pe pagina click pe >>>Descargue aqui<<< si erai directionat pe alta pagina tot de pe acel site si jos pe pagina aveai iar >>>Descargue aqui<<< si dadeai iar click si ti se incarca pdf-ul pe care il puteai salva.

tda_90w_mono.pdf

Editat de Letcon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock