Sari la conținut

Conductor cupru email pentru bobinaje


titi

Postări Recomandate

Salut,

 

Stie cineva magazine care comercializeaza sarma de cupru pentru bobinaje de transformatoare sau motoare la niste preturi bune (in Bucuresti sau in tara)? Sau cat mai este pretul per Kg la Cupru si cum pot afla exact cati metri de conductor de bobinaj intra intr-un Kg?

Editat de titi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul este aprox. 40lei/Kg, depinde de unde cumperi.

In ceea ce priveste "cati metri intra la kg", putina fizica nu ar strica sa restudiezi. Cunoscand diametrul conductorului si lungimea (de regula se ia un metru) se poate calcula volumul pe metru a conductorului de cupru e-mail (fara izolatie). Apoi, se aplica relatia binecunoscuta: masa=densitatea*volum, unde densitatea cuprului se considera aprox. 8920 kg/mc. Se afla masa unui conductor de Cu de un metru si apoi, aplicand o regula simpla se poate calcula cati metri intra intr-un Kg.

 

Numai Bine

 

Editare ulterioara: Am atasat mai jos un PDF unde se poate vedea cati metri de conductor de bobinaj intra la un Kg.

Masa conductoare Cu email.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi :rock:

Am inteles ca tabelul e orientativ, pentru ca nu stim cu exactitate cat de impur este cupru folosit. corect?

 

As mai avea o chestiune. Cand bobinam un transformator, spre exemplu, trebuie sa strangem bine conductorul la terminarea bobinei, deci sa preformam capetele bobinei. E bine sa folosesc o ata mai groasa sau exista ceva mai special sau o tehnica mai speciala ca sa ramana intins bine si conductorul de Cu a bobinei ?

 

:music_hifi:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca firul este corect tensionat in timpul bobinarii, nu sunt necesare masuri speciale la sfarsit, decat asigurarea capatului bobinei la desfasurare printr-un prespan indoit, prins in cateva spire de bobinaj.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Aceeasi problema o am si eu.Vreau sa-mi fac un transformator de sudura si nu reusesc sa fac rost de sirma de bobinaj.Am cautat in toata Bistrita la toate atelierele de bobinaj sau aproape la toate si nu am gasit sau cel putin asa mi-au spus cei pe care i-am intrebat.Sau nu aveau sau nu vroiau sa-mi vinda.Am contactat mai multe firme din tara care comercializeaza sirma de bobinaj dar singura problema era ca nu vindeau mai putina de 100 KG sau mai putin de un mosor care avea aprox.30KG ori eu am nevoie de max.3,5KG cu diametru de 2,8mm sau 3mm.Poate ca sint forumisti care stiu de unde as putea face rost de sirma.Le ramin recunoscatori celor care m-ar putea ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

george, am auzit ca firma Cuprom vinde bobinaj si la 2..3Kg, dar nu m-am interesat pana acum in mod direct.

 

Domnu miron, cum adica printr-un prespan indoit. Gauresc praspanul prin care trag izolatia de capat al bobinei sau cum, ca nu prea am inteles? :wallbash:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica printr-un prespan indoit.

Daca faceti abstractie de faptul ca sfoara nu este sarma si hartia nu este prespan, sper sa va lamuriti.

post-9-016956900 1288197155_thumb.jpg

post-9-079020700 1288197164_thumb.jpg

post-9-088965000 1288197173_thumb.jpg

Editat de miron1947
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, dar hartia, sau prespanul (banda), o sa fie derulat in lungul spirelor nu perpendicular pe acestea asa cum ati aratat mai sus?! In cazul asta cum fac? Tai din banda de prespan? Sau folosesc o alta banda asa cum ati aratat mai sus? :wallbash:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tai separat alta banda si o pui perpendicular pe spire, exact cum e in poza. Dupa ce treci capatul firului prin pliul izolatiei, tragi de ea in partea opusa, firul se incotopeneste acolo si nu mai iese. Daca firul e mai gros, introdu-l direct. in sensul de bobinaj, nu-l mai indoi invers, ca sa nu se ciupeasca emailul. Daca tragi bine de steguletul acela, firul n-o sa se mai miste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, acum am inteles.

 

Mai am cateva intrebari:

1. Inceputul bobinei il rigidizez la fel ca sfarsitul ei, asa cum e aratat mai sus?

2. cat de gros trebuie sa fie stratul de izolatie dintre primar si secundar?

3. poate un conductor de email cu d=1mm sa tina 5A si sa nu incalzeasca tare transformatorul?

4. care este cel mai bun material electroizolant pentru transformatoare, ca sa izolez straturile de bobinaj?

5. se pot folosi conductoare cu lita izolate la bobinat transformatoare?

Editat de titi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Inceputul bobinei il rigidizez la fel ca sfarsitul ei, asa cum e aratat mai sus?

Da, se poate aplica aceeasi metoda descrisa de dl.miron mai sus.

 

2. cat de gros trebuie sa fie stratul de izolatie dintre primar si secundar?

Cel putin doua straturi de hartie specială parafină sau folie de poliester de aprox. 50um grosime.

 

3. poate un conductor de email cu d=1mm sa tina 5A si sa nu incalzeasca tare transformatorul?

Se poate folosi cu conditia sa utilizam la bobinaj conductor de Cu dublu emailat (ex. conductor de CU de tipul ET2 1.50).

 

4. care este cel mai bun material electroizolant pentru transformatoare, ca sa izolez straturile de bobinaj?

Sunt mai multe materiale electrotehnice ca de exemplu: hartie specială parafină, prespan cu insertie de folie de poliester sau numai folie de poliester etc.

 

5. se pot folosi conductoare cu lita izolate la bobinat transformatoare?

Se pot folosi dar nu este economic.

 

NUMAI BINE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Am ?ntrebat la un centru de bobinaj ( Alexandria, Teleorman ) pre?ul pentru bobinajul unui motor electric asincron - Robot electric pentru gospod?rie: 220vca; 1.8kW 3000rpm ?i mi s-a spus c? ?n jur de: 180 lei / RON  + l?cuit ?i ar intra 2 kg s?rm? bobinaj.

Editat de donpetru
publicitate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock