Sari la conținut

Revolutia Robotilor


donpetru

Postări Recomandate

Deschid acest topic in scopul dezvoltarii unui subiect destul de in voga la ora actuala. Chiar de curand am vazut cateva stiri de genul: o companie japoneza a creat primul robot cu aspect fiziologic "uman"... O stire asemanatoare gasiti si aici:

http://www.sfin.ro/articol_10277/revolutia_robotilor.html

Acum vine intrebarea: cum vi s-ar parea daca am intrai intr-o lume inconjurati de roboti ? Ma refer la roboti "umanoizi", deci nu la cei industriali care deja au impanzit lumea. Este adevarat ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat lumea o sa fie dependenta de roboti ? V-ati cumpara un robot (de bucatarie deja avem :b1: ) ?

 

Asadar... :a6:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem destul de departe de acest aspect. Deocandata robotii recunesc mediul inconjurator in functie de semnale electrice sau optice preprogramate. De exemplu, un robot nu o sa poata niodata sa recunoasca un ghiveci de pe o masa plina cu alte chestii, decat daca ghiveciul respectiv transmite un semnal electric aparte (sau optic). Prin aceasta problema robotii nu pot inca sa interactioneze cu mediul inconjurator. A II-a problema este cea a deplasarii, cu toate succesele din ultima vreme robotii umanoizi de talie umana nu sunt chiar asa agili cum ar trebui sa fie sa nu incurce mai mult decat sa ajute. Robotii inca iau decizii pe baza unui program stabilit anterior, nu poate sa judece singur. Daca ar putea face acest lucru ar aparea alte intrebari pe care sa filozofam. Deocandata ramanem la aspectul ca daca acest robot nu este in stare sa ia singur decizii decat pa baza unui program stabilit anterior nu este decat un Tamagochi de dimensiune umana. Din punctul asta de vedere cred ca s-a ajuns la primul pas adica un informatician a reusit sa realizeze o retea de procesoare care se aclansau aleatoriu (nu stiu exact cum sa explic, nu-i vorba de un licurici cu 10 LED-uri la care nu stii niciodata care LED o sa fie urmatorul care se aprinde, e mult mai complicat).

De la aceste realizari pana la ce am vazut in filmul "I Robot" e cale lunga, de generatii probabil.

Daca m-am inselat cumva mai sus sa ma corectati, pur si simplu vorbeam din amintiri, nu m-am consultat in ultima vreme cu ultimele noutati in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la aceste realizari pana la ce am vazut in filmul "I Robot" e cale lunga, de generatii probabil.

Este lunga,dar avand vedere ca evolutia cunstintelor, creste exponential(in anii `80 ZX 81 era ceva aproape SF) si fapul ca sunt incercari(adevarat timide) de programe cu autoinstruire(proba labirintului),este posibil sa devina realitate destul de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta chestia asta cu roboti...inteligenta artificiala..bla bla bla. Foarte complicat, numai cat ma gandesc la cate chestii si notiunii implica realizarea unui robot perfect. Problema autoinstruiri prin algoritmi de inteligenta artificiala este inca la inceput. In plus, mai sunt probleme multe de realizat. Una din ele se refera la roboti umanoizi: sistemul de mentinere a echilibrului robotului, una din cele mai controversate probleme. Din cate am mai vazut pe la televizor japonezi inca nu au reusit sa rezolve aceasta problema. Cred pana la urma ca este o chestiune de cateva generatii dar cine stie... oare vom trai sa o vedem si pe asta ?

:a5:

 

Am mai gasit cateva pagini web utile, despre roboti bineinteles:

http://www.robots.com/

http://www.livescience.com/robots/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

au trecut 4 ani de la primul post...acum avem jucarii ce imita comportamentul animal, capabile de decizii, "simpatii", raspuns emotional, fara probleme de echilibru, mai ramane pretul de rezolvat...

acum 25 de ani, un profesor ne explica la curs de ce nu se pot dopa semiconductorii pentru a obtine lumina albastra! acum, un LED albastru e cel mult 50 de bani

si da, daca nu mi-ar fi rusine ca arunc banii pe prostii, mi-as cumpara un caine-jucarie care numai jucarie nu e, ba iti mai da si programul sursa sa il poti personaliza, recunoaste vocea proprietarului, supravegheaza casa, e capabil sa dea telefon daca sesizeaza pericol de incendiu sau efractie, ia imagini pe care le poate transmite pe internet, in plus se duce singur la priza cand este "epuizat"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock