Sari la conținut

TDA 7294


Eddo

Postări Recomandate

helloooo.gif Am si eu un transformator toroidal cu priza mediana si dupa redreseare si filtare am o tensiune de plus minus 27V eu as vea sal folosesc intr`o staie se amplificare.

Ma gandeam al un TDA 7294Q dupa calculele mele nu o sa scoata 100 W ci doar 70 W.

Ce parere aveti despre tda ??? Aveti voi alte variante mai buna ??sa scot mai mult de 70 W din traful care il am :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut,

 

Eu am facut odata 2xTDA7294 cu un transformator de 200W si merge foarte bine chiar si astazi. Tdaurile le-am alimentat la +-30VDC.

 

Stima ,dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

 

Eu am facut odata 2xTDA7294 cu un transformator de 200W si merge foarte bine chiar si astazi. Tdaurile le-am alimentat la +-30VDC.

 

Stima ,dan

 

sa inteleg ce e ok obtiunea :P alte pareri ??

merci pt sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puterea "scoasa" de un amplificator este dependenta de puterea sursei de alimentare si tensiunile de alimentare ale acesteia. Un tabel orientativ, cu diferitele puteri debitate de un amplificator, pe diferite impedante de boxe, am prezentat la finele articolului de aici (TDA7294 este un amplificator audio in clasa AB teoretic, conform catalog, practic el tinde mai mult spre clasa B):

http://www.tehnium-azi.ro/articles.php?article_id=14

Avand tensiunea de alimentare cunoscuta puteti foarte usor afla puterea pe diferite impedante. Ca sa obtineti o putere mai mare va trebui sa realizati un amplificator audio cu eficienta mai ridicata (asemenea celor in clasa D, dar cu dezavantajele de rigoare). Tot in tabelul de care va mentionam mai sus, o sa gasiti si puterea (in VA) a transformatorului sursei de alimentare (atentie! "montaj mono" - nu uitati sa inmultiti cu doi rezultatul daca intentionati sa realizati montajul stereo).

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

am si eu o problema cu un amplificator cu tda7294. la incaput l-am testat de cateva ori fara radiator si fara preamplificator decat el si boxele (si sursa care este de calculator) si a mers, acum dupa ce i-am pus si radiator si preamplificator cu corector de ton nu mai merge deloc tin sa precizez ca toate conexiunile sunt facute corect ce ar putea sa aibe? sa se fi ars integratul? si apropo ce sunt finalii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si apropo ce sunt finalii?

o statie de amplificare este alcatuita din: corector de ton, preamplificare (cate`o data astea se gasesc impreuna), si amplificarea finala ceea ce`i facut tu cu 7294 este schema la amplificarea finala finalul propriu zis este integratul in cazul asta .

 

 

Un final este un tranzistaor, un integrat care are amplificarea cea mai mare (daca gresesc sa ma corecteze cineva ).

 

Astept raspunsul la intrebarea d-lui miron1947.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema cu un amplificator cu tda7294. la incaput l-am testat de cateva ori fara radiator si fara preamplificator decat el si boxele (si sursa care este de calculator) si a mers, acum dupa ce i-am pus si radiator si preamplificator cu corector de ton nu mai merge deloc tin sa precizez ca toate conexiunile sunt facute corect ce ar putea sa aibe? sa se fi ars integratul? si apropo ce sunt finalii?

 

Cred ca am facut cca 50 amplificatoare cu TDA 7294 din care am 6 care merg de peste 10 ani, 24 de ore din 24.

Problema cu radiatorul este ca circuitul trebuie neaparat izolat de radiator daca acesta este legat la vre-o masa sau parte din montaj. In general integratul se arde daca functioneaza cateva secunde fara radiator. In rest este un integrat bun si putin dificil din punct de vedere al realizarii schemei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ati primit si schema? Nu inteleg cum apare minusul de la iesire pe intrare. Minusul, la care va referiti este masa? Este alimentat simetric(+/-)? Cand spuneti ca ajunge pe intrare, va referiti la o rezistenta la masa, sau direct?

Unde ati scris intrare -, este de fapt intrare +, ajunge la pinul 3.Nu ati primit documentatie la ea, pozele cu cablajul nu au rezolutie suficienta, asa la prima vedere unde scrieti intrare -, pare doar exces de cositor, legat la masa.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock