Sari la conținut

HDD WD 80Gb IDE - nu-l mai vede placa de baza!


dan_e

Postări Recomandate

Va salut,

 

Am probat hdd-ul si cu un alt PC - acelasi rezultat. Se aude un tacanit si nu vrea sa booteze nimic. Nici macar in bios nu imi da voie sa umblu.

 

Acum ma gandeam daca nu s-ar putea sa desfac hard-ul si sa mut discurile pe un alt HDD identic care functioneaza ? Nu as putea sa recuperez datele in acest mod? A incercat cineva aceasta metoda?

 

Cu respect,

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io zic sa nu incerci acest lucru mai bine dute la cineva acele discuri trebuiesc puse foarte bine si fisielele dupa acestea sunt criptate de integratul pem care il au nu le poti citi asa simplu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Va salut,

 

Am gasit pana la urma un hard disc identic cu cel pe care il aveam si am facut doua experimente:

 

1. am mutat placa electronica de la hard discul bun la celalalt hard si surpriza, biosul vede HDD-ul, arata 80Gb, dar nu ii vede seria si nici nu poate sa-l initializeze;

2. am mutat platanele, de fapt unul singur de fiecare, ca atat aveau hard discurile. Deci, am luat hard discul bun, de data asta cu placa electronica buna, si am luat platanul de la hardul defect si l-am montat la cel nou, foarte rapid si cu mare atentie, spaland platanul in alcool izopropilic. Actuatorul mi-a permis lucru asta fara sa-l deranjez prea mult. Oricum, nu s-a descentrat si totul rula ok, adica discul pe capetele actuatorului. Am lucrat cat am putut intr-un mediu cu cat mai putin praf, alcoolul izopropilic ajutandu-ma la asta, cat de cat. Totusi, dupa ce am desfacut hardul vechi (adica cel stricat) am descoperit pe suprafata platanului o mica zgarietura (in mijlocul platanului). Am conectat hardul nou cu platanul vechi la PC si calculatorul il vede (doar 40Gb!!!!), dar aceeasi problema, nu poate sa-l initializeze, tot imi spune ca: The request could not be performed because of an I/O device error.

 

Ce trebuie sa mai fac? orice sugestie e bine venita.

 

cu stima

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt nevoit sa citez utilizatorul @trax:

io zic sa nu incerci acest lucru mai bine dute la cineva acele discuri trebuiesc puse foarte bine si fisielele dupa acestea sunt criptate de integratul pem care il au nu le poti citi asa simplu....

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock