Sari la conținut

Ce ar trebui sa stim cand vrem sa cumparam o centrala termica?


Postări Recomandate

Salut pe toata lumea,

 

Nu am mai intrat demult pe acest forum!

 

Ma lovesc de curand de problema achizitiei unei centrale termice. Ma interesa sa stiu cam ce ar trebui sa luam in considerare atunci cand vrem sa achizitionam o centrala termica??????? scratch_one-s_head.gif

Ma gandeam eu, la o adica, sa cumpar centrala de la o firma si sa impac oamenii sa o monteze (contra unei sume de bani). Am inteles ca aceasta varianta presupune sa mai alerg eu si cu taica-miu pe la distrigaz, o firma de proiectare si alte chestii de astea! Nu stiu daca e 100% bine dar... va intreb ? Sau mai bine sa fac contract cu o firma care sa-mi faca totul cap-coada ? scratchchin.gif

 

Asadar, ce sa fac? support.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput incearca sa-ti alegi tipul de centrala pe care doresti sa-l achizitionezi.Alegi firma de unde o sa cumperi centrala.N-ar strica sa vorbesti cu prietenii,colegii sau cunostintele...asta ca sa ai ceva referinte despre firma si tipul de centrala. Dupa care daca ti-ai facut o imagine,sfatul meu este sa faci totul cu firma respectiva.Asta s-ar putea sa te scape de multe batai de cap cu instalarea si cu servicele dupa instalare.Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

titi, apeleaza cel mai bine la o firma. E cel mai bine asa, te scuteste mult cu alergatul dintr-o parte in alta iar mare diferenta mare de pret nu e. Pe langa asta, mai ai si service dupa instalare.

 

BAFTA. smoking.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Urmeaza luna viitoare sa fac contract cu o firma pt. montarea centralei termice si intretinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant de studiat fenomenul de depunere a calcarului pe serpentina de apa din microcentrala.

Acest lucru duce la scaderea drastica a randamentului.

Am inteles ca acest fenomen apare la o temperatura de peste 60 grade.

Cum combatem depunerea calcaroasa ?Sunt eficiente filtrele magnetice ? Ce alte solutii ne ajuta in lupta cu depunerea de calcar ? bandit.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, depunerea calcarului poate fi o problema.Eu personal n-am avut probleme de acest gen cu toate ca am centrala montata de 8 ani.Am folosit un filtru magnetic si unul cu polifosfat.In cazul folosirii filtrului cu polifosfat apa calda nu mai este potabila.In circuitul de incalzire se baga apa demineralizata (distilata) si antigel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut pe toata lumea,

 

Nu am mai intrat demult pe acest forum!

 

Ma lovesc de curand de problema achizitiei unei centrale termice. Ma interesa sa stiu cam ce ar trebui sa luam in considerare atunci cand vrem sa achizitionam o centrala termica??????? scratch_one-s_head.gif

Ma gandeam eu, la o adica, sa cumpar centrala de la o firma si sa impac oamenii sa o monteze (contra unei sume de bani). Am inteles ca aceasta varianta presupune sa mai alerg eu si cu taica-miu pe la distrigaz, o firma de proiectare si alte chestii de astea! Nu stiu daca e 100% bine dar... va intreb ? Sau mai bine sa fac contract cu o firma care sa-mi faca totul cap-coada ? :hi:

 

Asadar, ce sa fac? support.gif

vrei sa o inlocuiesti pe cea veche? daca nu ai in proiectul de la distrigaz foc pentru centrala trebuie facut alt proiect;) o zi buna!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock