Sari la conținut

Schema cu LM7824


EL-Gabry

Postări Recomandate

Buna ziua.

Am nevoie de o tensiune de 2x24Vcc,pt.a alimenta un VU-metru.In statie,am 2x32Vcc disponibili.Ce schema simpla sa construiesc sa rezulte 2x24Vcc?Cu Zennere?As prefera LM-uri...Imi atasati va rog si o schema?

Apoi dintr-o ramura de 24Vcc,pot alimenta o alta schema cu LM7815 (pt.preamplificator) sau e mare diferenta intre 15 si 24?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ati scris si ce curent si daca aveti nevoie sa fie simetrica,daca curentul nu este mare si nu trebuie simetrica,puteti incerca asa.Daca aveti nevoie de tensiuni simetrice,puteti repeta aceasta schita cu regulatoare din seria 79XX,pentru tensiuni negative.

post-9-1241502192_thumb.jpg

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ati scris si ce curent si daca aveti nevoie sa fie simetrica,daca curentul nu este mare si nu trebuie simetrica,puteti incerca asa.Daca aveti nevoie de tensiuni simetrice,puteti repeta aceasta schita cu regulatoare din seria 79XX,pentru tensiuni negative.

Curentul nu il stiu exact,dar e vorba de curenti mici,oricum...Imi trebuie alimentare simetrica doar la VU-metru (2x24Vcc),la preamplificator imi trebuie alimentare simpla (15Vcc).

Pt.2x24Vcc,fac doua scheme identice dupa cum mi-ati recomandat si unesc un + cu un - ,care vor fi GND?In conditiile astea,am 48Vcc pe capetele libere?

Sper ca m-am facut inteles.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt.2x24Vcc,fac doua scheme identice dupa cum mi-ati recomandat si unesc un + cu un - ,care vor fi GND?

Depinde de redresor,transformatorul este cu priza mediana sau are 2 infasurari,poate faceti o schita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traful e cel din amplificatorul A350,folosit la alt proiect.Are 2x23Vca.Noile amplificatoare se alimenteaza cu punti separate.Ambele punti sunt alimentate dintr-o singura infasurare de 2x23Vca.

VU-metrul se alimenteaza la 2x24Vcc si preamplificatorul la 15V (am facut deja stabilizarea cu LM7815) si nu stiu cum se face o stabilizare cu LM la o alimentare simetrica,in speta 2x24Vcc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi trebuie alimentare simetrica doar la VU-metru (2x24Vcc), la preamplificator imi trebuie alimentare simpla (15Vcc).

Dar ce vumetru folositi de va trebuie alimentare simetrica la acesta? scratchchin.gif

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci,pentru clarificarea mea,este varianta A sau B.

B.

Este bobinata prima infasurare,iar a doua este in continuarea celeilalte,cu un capat comun,deci are 2 sarme pe mijloc.Imi desenati va rog o schema de alimentare simetrica cu LM7824 pe fiecare alternanta?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,vreau doar o schema,atat...e traful din A350,ce pot spune despre el???Ca sarmele sunt legate una in continuarea celeilalte?Am cumparat LM-urile si vreau sa fac schema pe o placuta de test.

In schema arata ca doua infasurari independente,dar pe traf am 2x23Vca,cu o sarma bobinata una in continuarea celeilante,la mijloc fiind unite.

post-647-1241540778_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este optiunea Dvs. cu CI sau tranzistor si zener?Daca doriti cu CI,aveti aici si modul de aplicare.

Multumesc Dl.Miron.In figura 2 e exact ceea ce cautam.

Maine o sa imi cumpar LM7924.

O seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock