Sari la conținut

energie eoliana


gdmc46

Postări Recomandate

:b9: intrebare pentru cine stiie si vrea sa ma ajute :b9:

magnetii din foto pot fi folositi la un generator eolian ?

de astea pot face rost de mai multi

se resping puternic de la o distanta de 20mm insa nu stiu cum sa definesc puternic

post-818-1204721969_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge,dar generatorul va fi mai robust si plat

.Magneti is buni pt stator iar rotorul tre bobinat.

 

Eu as avea nevoie de unul de 90mm diametrul exterior. first.gif thumbup.gif

 

 

mersi mult

de rotor stiam nu stiam cum se fac calculele pentru alegerea magnetilor daca ai nevoie de magnet 90mm diametru sa stii ca iti pot trimite dar nu face tre sa platesc coletu 30 euro si orcum aia de microunde sint identici cu cei de la difuzoare numai ca acolo tre sa ai grija cum ii scoti crapa foarte repede eu am de la microunde ca astea arunca cuptoarele la cel mai mic defect <arderea unei sigurante>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 3 years later...

Dinamul de Trabant e bun, dar are nevoie de cateva lucruri: o baterie de 6 V pentru excitatie (nu are magneti permanenti), un regulator de tensiune (7,1 V)si un conjunctor-disjunctor care incarca bateria si, mai ales, o turatie mare. Si alternatorul de Dacia are cam aceleasi nevoi, dar la 12 V, iar puntea de diode impiedica descarcarea bateriei in alternator la turatii mici. Alternatorul este deci mai comod si mai convenabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock