Sari la conținut

Reglare bias amplificator AS2020


HelliosSun

Postări Recomandate

Buna ziua.Am achizitonat de curand un amplificator AS2020 care avea atat finalii cat si prefinalii arsi complet.I-am schimbat dar acum am problema cu reglarea biasului.In primul rand din cele doua semireglabile nu stiu care este cel de curent si cel de tensiune.In al doilea rand nu stiu cum se face aceasta operatiune.Adica unde conectez ampermetrul setat pe mA.Mai exact intre ce si ce.Stiu doar ca iesirea trebuie pusa in scurt si nu trebuie sa am difuzoare cand reglez biasul.Deci daca imi poate explica cineva intre ce si ce montez ampermetrul si cam ce valoare trebuie sa aiba curentul.Eu stiam ceva de 500-550mA dar degeaba stiu daca nu stiu unde montez bornele ampermetrului.Multumesc.

post-35113-0-83073000-1458018056_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne-a?i comunicat dac? func?ioneaz? cu muzic?.

 

Curentul f?r? semnal la intrare, prin tranzistorii finali (bias) ?i reglajele sunt a?a cum v-a indicat domnul @flomar.

 

Pentru m?surarea comod? a curentului de bias, far? s? demonta?i vreo pies?, m?sura?i tensiunea pe rezisten?ele din

  emitori, R103,R104,R203 ?i R204 ?i o ?mp?r?i?i la valoarea rezisten?ei. Ea va fi de circa 23,5mV.

Sunt modele de amplificatoare modificate, unde aceste rezisten?e au 0,33 ohmi.

 

 

Stiu doar ca iesirea trebuie pusa in scurt si nu trebuie sa am difuzoare cand reglez biasul

 Aten?ie. Scurtcircuitul la ie?ire duce la scurtcircuitarea tranzistorilor finali ?i poate chiar la defecte mai multe.

 

Este bine s? schimba?i to?i condensatorii electrolitici din amplificator, deoarece nu mai au capacitate ?i au multe alte probleme.

 

Succes la depanarea aparatelor vechi !.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca ampermetrul trebuie sa imi indice 50mA montat ca in schema.Si intre cele doua rezistente si plus nu trebuie sa am jumatate din tensiunea de alimentare??La fel si intre rezistente si minus??Transformatorul este in curs de bobinare.Nu am alimentat inca schema.Mi-a zis cineva ca transformatorul sa scoata intre 24-26v c.a ca dupa redresare si filtrare sa am 34-39v c.c.Este corect asa???Ce formula a folosit ca sa afle???

Editat de HelliosSun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)ampermetrul trebuie sa imi indice 50mA montat ca in schema.

2)Si intre cele doua rezistente si plus nu trebuie sa am jumatate din tensiunea de alimentare??La fel si intre rezistente si minus??

3)Ce formula a folosit ca sa afle???

1)Da, se face separat pe fiecare canal.

2)Pai daca este 1/2 din tensiunea de alimentare sigur este si fata de 0V, jumatate inseamna distanta egala fata de extreme.

3) Uac dupa redresare si filtrare devine Uc=Uac x 1,4.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit o problema.O dioda DRD 1V4 este arsa.In schema scrie ca poate fii inlocuita cu doua de 1n4007.Intrebarea mea este cum se leaga cele doua diode 1n4007 astfel incat sa inlocuiasca pe cea DRD?Apoi cum vin montate in locul ei.Anod la anod sau anodul uneia la coatodul celeilalte??Daca aveti un desen explicativ.

Editat de HelliosSun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

buna,

am primit de la un prieten un amplificator as2020,cam deteriorat, arsi finali, rezistente,am schimbat finali si rezistentele,dar nu pot sa reglez tensiunea mdiana,se alimenteaza la 38,5vcc

bias-ul l am reglat la 530mv,masurat pe rezistentele de putere 

amplificatorul merge bine,dar nu stiu cu sa reglez tensiunea mediana sau intre ce puncte trebuie masurat cer iertare daca nu m am exprimat bine multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aparent asa ar trebui sa fie, dar eu cred ca schema lucreaza pe curent continuu

  prin multiplicarea tensiunii din baza tranzistorilor  cuplati in schema Darlington,

  ca si cum ar fi o dioda zener si tensiunea mediana ramine aproape constanta

  la variatiile tensiunii de alimentare intre anumite limite.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock