Sari la conținut

Inca un amplif facut de mine


DjLeco

Postări Recomandate

Am facut upgrade cu 2 module V2 acestui amplif, http://www.forum.pow...hp?f=64&t=19182 si ca atare cu modulele recuperate am decis sa mai fac un Leco Amp cu traf si aceste module ramase.

 

Finalii de pe ele sint ceva mai speciali cu SOA de 2,5A/80Vce/1Sec, MJL21195 si MJL21196.

 

http://www.onsemi.co.../MJL21195-D.PDF

 

Traful este dintr-un Crest VS1100, traf ce asigura dupa redresare si filtraj 2x78Vcc.

 

http://www.peaveycom...100_5-20-97.pdf

 

Ca filtraj am folosit 4 buc de 12000uF cite 2 in paralel pe rail+inca 2 de 3300uF/100Vcc deci cam 27000uF/rail sau 54000uF per total.

 

Este un amp full stabil 2 ohm pe canal, limitarea de curent la iesire facindu-se la aproape 35A rms.

 

Ca relevanta, Crown Macrotech 5000VZ are limitarea de curent setata la 30A rms.

 

Suporta full 4 ohm in configuratie bridge, sau 2 ohm/canal si ofera un sunet foarte calitativ, pe drivere suna demential, cit si in bass sau full range.

 

Banda de frecvente reprodusa cu maxim 0,5db la capete de banda (aproximat din testele facute) 5Hz-50kHz la full power/2 ohm.

 

Citeva poze din timpul constructiei:

 

DSCN9867.jpg

 

DSCN9868.jpg

 

Leco_Test_Amp.jpg

 

Am facut citeva teste pe diverse sarcini pe iesire, chiar si pe 1 ohm, cit si pe muzica:

 

Test curent iesire 4 ohm/50Hz:

 

 

 

 

Test curent iesire 2 ohm/50Hz:

 

 

 

 

Test curent iesire 1 ohm/50Hz:

 

 

 

 

Test dreptunghiular 2 ohm 50Hz+10kHz+20kHz+40kHz:

 

 

 

 

Test dreptunghiular 8 ohm (masurare standard) 10kHz+20kHz+40kHz+60kHz:

 

 

 

 

Test liniaritate la iesire intre 1000Hz si 100000Hz

:

 

 

 

Imagini statice:

 

10kHz:

 

10k_Hz.jpg

 

20kHz:

 

20k_Hz.jpg

 

40kHz:

 

40k_Hz.jpg

 

Testat si pe muzica, un canal incarcat cu 2 ohmi (boxa+infrabass), celalalt cu 4 ohmi, pe muzica, alegeti 1080p la youtube pt calitate audio maxima:

 

 

Piesa poate fi descarcata de aici

 

Drum test full wav

 

Untitled.jpg

 

Pentru eventuale intrebari va stau la dispozitie.

Editat de DjLeco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

THD,IMD de ce nu le faci ? Eventual si raspunsul in frecventza.Dar pe aparate reale,nu conteaza ca au o suta de ani numai sa fie calibrate.Daca folosesti metode moderne gen placa sunet PC si soft gratuit nu cred sa aiba credibilitate.E ca si cum ai compara Metra_Hit_ul ala al tau cu o chinezarie de multimetru de 5 lei la masuratori RMS in audio.La cum arata oscilogramele si ,,supravietzuiesc'' la scurturile facute de tine pe parcursul testarilor,eu le vad mult peste scule de firma .La un moment dat chiar ma gandeam sa_tzi cumpar o pereche de V2 sa le testez.Astept insa V3_ul.

Poate si V4 cu Thermal_track_uri...cine stie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul in frecventa l-am facut, daca nu ai observat, este aproape liniar pina pe la 60Khz pe 2 ohm (diferenta de maxim 500mV) .

 

 

Restul de teste nu am cu ce sa-l fac neavind 2 generatoare af sa ma joc cu 60Hz si 7kHz pentru IMD.

 

THT urmeaza Duminica, detalii aici:

 

http://www.elforum.r...e-clone/page-16

 

Scuze ca dau link catre alt forum, insa acolo problema este HOT.

 

Revin cu rezultate finale si aici!

Editat de DjLeco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...vezi sa nu te pacaleasca ,,greierasul'' la distorsiuni...eu pariez pe amp tau ,sunt sigur ca o sa castige.Ca sa fii sigur de performantzele amplificatorului fa niste teste de THD exact dupa normele germane de studio,adica:

-40 Hz

-1KHz

-4,67KHz

-11KHz

-14KHz

-20KHz

Daca nu avetzi timp pt toate macar 40Hz,1KHz,10KHz si 20KHz.

In general astea se fac cu 0 dB la intrare (0,775V RMS)

Se pot face si in functzie de puterea pe dummy load,1W,10W ,100W si max (RMS).

Ca sa arate bine la THD se poate aranja foarte frumos din bias,si mici bibileli ,chiar daca nu mai are full power,pt cum se asculta la bloc merge.Stiu un tip care numai asa le regleaza,nici nu_l intereseaza cum arata in dreptunghiular ,incearca doar sa obtzina distorsiuni minime si sa ramana cat se poate in AB.

Uite aici cum se regleaza biasul la un amplificator cu lampi pe analizorul de spectru pt a taia K2 (armonica a 2_a) si a reduce K3 cat se poate.

Sara e inca ..firava,eu nu o vad sa tzina la scurt pe iesire sau sa duca boxe cu impendantza joasa gen Kappa 9 care ajung in 0,5 ohmi.Nemtzii astia parca au o boala sa_si tot schimbe boxele si sa faca teste audiofile ...si o fac pana isi prajesc amplificatoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa alimenteze ampliful din sursa in comutatie, va obtine un THD si IMD mai mare decat in cazul in care ar folosi o alimentare clasica cu transformator, punte redresoare si condensatoare de filtraj.

In realitate cu greu poti obtine la pmax un THD sub 0.1%, mai ales cand e vorba de sute de watti pe iesire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vedem Duminica la masuratori, nu sint avid dupa distorsiuni cu multe zerouri in fata dupa virgula.

 

Daca la P-max pe 2 ohmi am 0,5-1% la 1V sub clipping, ma declar multumit de rezultat.

 

Ampliful este pe traf, dupa cum se vede.

Editat de DjLeco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele 2 teste cu Leco Amp, cu 1 ohm paralel cu alti 4 ohm ca sarcina si scurt pe iesire peste sarcina (de 0.8 ohm):

 

 

 

Filmare cu o siguranta de 25A inseriata in circuit:

 

 

Filmare fara siguranta si scurt pe iesire:

 

Siguranta de 25A se s-a intrerupt pina la urma:

Sig_25_A.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost astazi acolo, greierasul (Raimond) a testat si ampliful meu, pun aici pozele:

 

0.05% distorsiuni masurate in 8 ohm, si 0,2% pe 2 ohm, 0,39% pe 0,8 ohm la P-max.

 

Distors 1Khz

 

Distors_la_1_Khz.jpg

 

Distors 20kHz

 

Distors_la_20_Khz.jpg

 

IMD 250Hz+8kHz

 

IMD_250_Hz_8k_Hz.jpg

 

Eu ma declar foarte multumit de rezultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock