Sari la conținut

Magnetofon Rostov 105 - fabric. 1988


sxnake2014

Postări Recomandate

Ceva legat de tamburul din stanga ar trebui sa fie, daca ajut f.putin rola din stanga cand scartaie... merge...

Nu prea inteleg cum functioneaza tamburul din stanga... Poate ca ajuta masurarea tensiunilor conform tabelului.

Acei condensatori ficsi ar trebuie inlocuiti?

Editat de Busulica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati prin inlocuire individuala, daca nu are efect pozitiv, il replantati pe cel vechi, dar ar fi util ca atunci cand un condensator este extras sa-l si masurati comparativ cu cel plantat ca valoare.Nu va luati dupa valoarea inscriptionata tolerantele sunt destul de mari.

P.S.

Utilizati letconul(30-45W) nu pistolul, pentru a diminua riscul de exfoliere a placatului.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am retinut erau ficsi de 68nF. Nu ar fi mare lucru sa cumpar 4-5 ficsi si sa-i schimb daca ar functiona corect, dar trebuie sa imi fac curaj sa-l redesfac...

Din necunostinta de cauza si la sfatul vanzatoarei mi-am cumparat un letcon de 60W, cam mare, zboara cablajul imediat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva legat de tamburul din stanga ar trebui sa fie, daca ajut f.putin rola din stanga cand scartaie... merge...

Nu prea inteleg cum functioneaza tamburul din stanga... Poate ca ajuta masurarea tensiunilor conform tabelului.

Acei condensatori ficsi ar trebuie inlocuiti?

 

Aveti schema in limba romana la pagina 6 Bloc Administrare Electric in partea dreapta a schemei aveti legenda unde este indicat clar R5 reglaj tensionare banda , mai aveti tot in legenda si tabelul cu tensiuni masurati-le .

 

Puteti incerca chiar o usoara ajustare a lui R5 nu inainte de al masura si nota valorile !

 

Masurati valorile tensiunilor in punctele indicate in schema , nu stiu de ce va incapatanati sa tot bajbaiti prin magnetofon inlocuind dupa ureche condesatorul X condensatorul Y .

 

Rusii nu degeaba au indicat in schema puncte de masura si tabel cu valorile tensiunilor pentru respectivele puncte !

Editat de dominicue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce priveste letconul chiar daca are 60 w se poate folosi doar ca cere putina indemanare si mai ales o pompa de cositor .

 

Procedeul clasic de dezlipire prin supra incalzirea placatului si tragerea de componenta nu se poate aplica in cazul placatului rusesc.

 

Folositi o pompa de cositor , incalziti pentru foarte scurt timp ( max 2 sec ) lipitura si aspirati cositorul si dupa aceiea scoateti componenta !

 

Si o rugaminte puteti sa ne aratati si noua??? partea cu lipituri ( faceti o poza ) dupa interventile dumneavoastra .

 

A si inca ceva daca ajutand rola stanga cu mana dispare scartiitul , atunci puteti sa va faceti o vaga idee cam cat de tensionata este banda astfel .

 

Atingeti banda ( o atingeti pe dosul ei in apropierea palpatorului ) cu un betisor de urechi in momentul in care apare scartiitul , daca banda este tzeapana este clar ca este mult prea tensionata !

 

Este foarte posibil ca in timpul interventiilor dumneavostra pe placa sa se miscat putin semiregalbilul R5 sau chiar sa faca un contact prost cursorul .

 

Puteti incerca masurarea valorilor lui R5 valori intre cursor si capetii peliculei rezistive , dupa care sa-l miscati de cateva ori stanga/dreapta pana la capat de cursa si mai apoi sa-l readuceti in pozitia initiala , din ce am vazut eu in pozele pe care le-ati postat placile erau cam pline de praf depus de-a lungul timpului .

Editat de dominicue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dominicue: ptr dvs pare simplu ptr ca probabil lucrati in domeniu si intelegi ce si cum trebuie facut.

Eu am facut electronica doar ca un hobby in copilarie, si au trecut mai bine de 25 de ani de atunci.

Momentan nu bajbai prin magnetofon ptr ca este inchis si ca sa-l redeschid trebuie sa fiu convins ca stiu ce am de facut.

Am inteles ca intai trebuie masurate tensiunile din montajul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dominicue: ptr dvs pare simplu ptr ca probabil lucrati in domeniu si intelegi ce si cum trebuie facut.

Eu am facut electronica doar ca un hobby in copilarie, si au trecut mai bine de 25 de ani de atunci.

Momentan nu bajbai prin magnetofon ptr ca este inchis si ca sa-l redeschid trebuie sa fiu convins ca stiu ce am de facut.

Am inteles ca intai trebuie masurate tensiunile din montajul respectiv.

 

Nu ma cred mai destept decat prevede legea , expert in electronica nici atat si eu practic electronica doar de hobby si numai in timpul liber , insa de fiecare data am tinut cont de parerile celor care chiar se ocupa exclusiv cu electronica si am invatat si invat in continuare cate ceva !

 

Pentru verificarea tensiunilor de placa blocului de administrare nu trebuie desfacut decat capacul din spate si rabatat suportul cu cele doua placi aflat la jumatatea inaltimi magnetofonului !

 

Sunt de acord ca trebuie sa stiti ce aveti de facut , si de acea aveti schema drept indrumar pentru ce trebuie facut in prima faza !

Editat de dominicue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este indicat clar R5 reglaj tensionare banda

Acel semireglabil este inclus in bucla de reactie negativa, deci regleaza amplificarea

operationalului DA 2.1 din ?157??2, post-9-0-95623600-1401617247_thumb.gif singura posibilitate ca acolo sa fie un defect, este o plapare slaba a cursorului, deci cresterea amplificarii semnalului palpatorului.Indexati pozitia actuala, efectuati cateva manevre stanga/dreapta, dupa care il repozitionati pe punctul indexat initial.

inlocuind dupa ureche condesatorul X condensatorul Y

Acei condensatori indicati de mine, au un rol in economia tensiunii CC finale de comanda a motorului.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce curatati capacul frontal? Este o idee buna sa folosesc apa calduta si sapun? Si o carpa moale, bine-nteles.

 

Se poate folosi cu succes sapunul lichid de vase si pensula moale!!

 

Cu sapunul de rufe nu stiu ce sa zic , eu nu m-as risca avand in vedere varsta magnetofonului , este posibil sa se stearga inscriptiile .

 

Eu personal am folosit o solutie speciala pentru curatarea plasticului diluata in proportie de 1 / 10 -adica un litru de solutie la 10 litri apa, daca o lasam mai concentrata curata tot inclusv inscriptiile de pe panouri !

Editat de dominicue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca 'pur'-ul nu ataca vopseaua.

.

Chiar daca ar ataca-o, orice proces chimic depinde de timp pentru a produce efecte, deci daca actiunea dureaza putin si clatiti bine riscurile sunt f.f. mult diminuate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock