Jump to content
sxnake2014

Magnetofon Rostov 105 - fabric. 1988

Recommended Posts

Asta este demontata si se vede in poza mea fiind jos, pe masa, langa mag. Aici sunt cei 2 de 10uF. C1+C3, confirmati de dl Miron. Asta e clar.

Insa eu am mai gasit 2x10uF pe placa din stanga jos, C17 + C18. Va rog sa vedeti cele 2 poze postate anterior. Aici as avea nevoie de clarificari daca se poate. Sa stiu ce sa pun. Tot bipolari? Sau daca nu... am electrolitici de 10uF cumparati si i-as pune, dar cum??? Unde +??

Insa eu am mai gasit 2x10uF pe placa din stanga jos, C17 + C18.

Ce indicativi are pe conectori placa, XS ...?

La care va referiti, post-9-0-31597700-1399201626_thumb.jpg cea marcata cu 1 sau cu 2?

Edited by miron1947

Este cea de la baza mag-ului, din stanga jos, cu mufe xp3, din dreptul potentiometrelor.

Pe aceasta placa, in dreapta ei, exista C17 + C18. Astia nu stiu ce sa pun. Electrolitici sau bipolari,...

Cea marcata de mine cu cifra 2?

Colegul face referire la modulul din stanga jos cel care este in pozitie orizontala si cu mufa pentru iesirea de linie!

Eu tot nu inteleg un lucru!!!

Daca am pus la dispozitie schema de ce nu se consulta aceasta pentru identificarea modului respectiv unde se poate vedea clar , daca condensatorii sunt polarizati sau nu !

Edited by dominicue

Corect, despre acea placa vorbesc.

Din schema primita de la 'dominicue' placa de care spun ar trebui sa fie 12.Amplificator Redare. Aici C17 + C18 sunt nepolarizati. Deci?...

In schema romaneasca 16.Amplificator putere: C1 + C2 = 5uF NEPOLARIZATI. In schema ruseasca a mag-ului apare polarizat, mentionandu-se +-ul. Eu am pus electrolitici polarizati de 5uF. Sper sa fie in regula. (condensatorii originali nu aveau mentionat +). Va pun o poza a partii electronice cu C1 si C2 si cablajul...

Ce sfat imi puteti da?

post-29027-0-91410700-1399209834_thumb.jpg

post-29027-0-23496900-1399209835_thumb.jpg

Edited by Busulica

am pus electrolitici polarizati de 5uF. Sper sa fie in regula.

Este.

Edited by miron1947

Multumesc d-lui. Miron ptr clarificarea referitor la C1 + C2 - Amplificator de putere.

A mai ramas C17 + C18 - Amplififcator redare. Ar trebui sa fie 2x10uF NEPOLARIZATI?

Sunt nepolarizati, pe schema mea asa apar.

Edited by miron1947

Si in schema in limba romana C17/C18 -din amplificatorul de redare ,apar tot nepolarizati !!

Edited by dominicue

Multumesc dl Miron si 'dominicue' ptr ajutor, rabdare si timp acordat mai ales ca este duminica.

Inseamna ca in total sunt 2x5uF + 4x10uF nepolarizati. Sper sa-i gasesc la magazin.

'Bateria' de 4 x 2000 uF sa-i schimb avand in vedere ca am schimbat toti condesantorii?

Acum am vazut pe schema si in blocul original sunt 3x2000uF + 1x5000uF!

Edited by Busulica

Daca te referi la bateria de condensatoare a alimentarii comenzilor si motoarelor , te sfatuiesc sa o lasi asa deocamdata ( sau studiaza bine schema inainte sa faci vreo interventie ) !!!

Pe partea de amplificicator poti inlocui bateria de condensatoare cu doua condensatoare de 6800 uF/ 63V sau mai bine 80V , cate unul pentru fiecare ramura ( atentie mare la polaritate, original ai cate trei condensatoare de 2000uF/ 50V in paralel , pe fiecare ramura )

Si ca fapt divers ai mare grija de unde cumperi condensatori cu capacitati mari , nu tot ce se gaseste prin magazinele online sunt si componente de calitate !!!

Daca nu par suspecti condensatorii din baterii , lasa-i impace !!!

Cei 6x2000uF i-am inlocuit.

Toti condensatorii i-am cumparat de la magazine din Bucuresti, str Maica Domnului. Oricum nu stiu altele.... Sper sa fie bune. Banuiesc ca si ei vand ... ce se gaseste pe piata. Altii de unde?!

Suspecti nu pareau nici unii insa daca toata lumea spune ca trebuiesc schimbati mi-am luat inima in dinti si m-am apucat.

Ideea este ca nu mai trage banda la sfarsit si scartaie. Il am de nou, acum am gasit si bonul de la magazin, 22.12.1988. Nu l-am desfacut niciodata. De anul trecut imi sta in gand, acum daca m-am apucat trebuie sa si termin.

Electronica mi-a placut in copilarie si adolescenta, sirene, orga de lumini, etc... insa nu am mai facut nimic de mai bine de 25 de ani asa ca...

Sincer nu ma asteptam sa intampin greutati la inlocuirea condensatorilor. Oricum, interesant cu BIPOLARII, nici nu stiam ca exista. Invatam...

Si mai ciudat mi se pare faptul ca se exfoliaza extraordinar de repede cablajul! Am mai citit antentionari dar nu credeam ca e chiar asa. Parca-i din bezele.

Revenind la cei 4 condensatori ai alimentarii, ei par a fi noi insa daca tot am schimbat si ma duc maine sa cumpar bipolarii am sa-i cumpar si pe cei 4. Banuiesc ca cei noi sunt mai buni decat cei vechi.

M-am uitat atent si pe fiecare este mentionata polaritatea +/- deci e simplu de schimbat, nu ar trebuie sa intampin greutati.

Sper sa gasesc cei 6 bipolari + cei 4 'grasi' si sa-l inchid maine. Si mai ales sa mai si functioneze.

se exfoliaza extraordinar de repede cablajul! Am mai citit antentionari dar nu credeam ca e chiar asa. Parca-i din bezele.

Utilizati un letcon de 30W.

Edited by miron1947