Sari la conținut

aparat foto SONY DSC-P92


donpetru

Postări Recomandate

As dori sa stiu opiniile voastre cu privire la repararea unui aparat foto digital tip SONY DSC-P92. Am depistat pana la urma care este defectul, nu este obiectivul ci un circuit integrat care lucreaza pe senzorul CCD, de fapt un procesor de imagine care va trebui sa-l inlocuiesc. M-am consultat cu cei de la reprezentata SONY care, culmea ironiei, sunt singuri care pot face rost de acel CI. Adica, pana la urma, ori va trebui sa-l cumpar de la ei, ori va trebui sa ma duc la ei sa-mi inlocuiasca piesa. Problema e ca "depanatorul de la reprezentanta" doreste sa-l inlocuiasca si in nici un caz sa mi-l dea mie. Oricum, diferenta de pret dintre cele doua variante este minora. Pretul spus de "depanator" este 170lei. Acum va intreb pentru ca as dori sa stiu si parerile voastre, se merita sa dau bani astia sau sa-mi cumpar un alt aparat foto. Mentionez ca aparatul nu mai este in garantie.

Deci, ce sa fac ? :b7:

 

P.S. As dori pana la sfarsitul anului sa-l repar ca sa pot face niste imagini "frumoase" noi statii de amplificare personale, pe care urmeaza sa o prezint la proiecte DIY in forum (modulul de amplificare deja l-am prezentat). Adica nu mai doresc sa le fac cu mobilul. Totusi, nu stiu daca mai este "RENTABIL" sa-l mai repar ? Ce spuneti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, diferenta de pret dintre cele doua variante este minora. Pretul spus de "depanator" este 170lei.

Costul reparatiei,este cam 1/2 din pretulul,unui aparat nou ,chiar mai performant,daca nu gresec.M-am uitat aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sony a anuntat ca va rechema peste opt modele de camere digitale Cybershot din cauza unei defectiuni la senzorul CCD

sursa:

http://www.zf.ro/articol_103155/sony_reche...nzorul_ccd.html

 

Nu ma refer in cele ce urmeaza la produsele Sony.

 

Sfatul no.1

 

Parerea mea este sa nu cumparati on line ci de la magazin.Am citit o gramada de probleme intampinate de cumparatorii on line.Sunt unele magazine virtuale care vand cu buna stiinta scule gata defecte,doar traim in Romania.

Sau pot fi transportatorii niste "artisti" si arunca coletul ca la oina.

Deci eu nu sunt adeptul cumparaturilor on line.Poate in tari civilizate functioneaza sistemul,dar acolo vorbim de magazine virtuale cu traditi,transportatori cu traditie,etc,care,datorita concurentei acerbe nu fac rabat de la calitatea prestarii serviciilor.

La noi firma Popescu srl care face transport,poate mai ieri vindea paste fainoase,azi face transporturi,maine cine stie,se apuca de imobiliare. Deci neavand vechime,traditie,o concurenta sanatoasa,firmele noastre schimba obiectul de activitate ca pe ciorapi si deci nu ii intereseaza sa se duca vestea ca sunt firma serioasa ptr. ca intr-un an schimba obiectul de activitate si chiar numele firmei.

Deci nu exista seriozitate.

 

 

Sfatul no 2

 

Cand cumparati de la magazin sa nu cumparati ultima bucata din modelul respectiv.In general acesta este cel care a fost expus pe3 stand si incercat de toti vizitatorii magazinului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Online am mai cumparat, de exemplu imprimanta laser si nu am avut probleme. Bineinteles ca am cumparat de la un magazin online, cu traditie zic eu (adica asta).

Totusi, ca sa concluzionam, credeti ca se merita sa cumpar aparatul foto Panasonic tinand cont si de caracteristicile lui ? Adica, intreb in cazul in care sa presupunem ca dispuneti de 300lei si trebuie sa alegeti: sa depanati aparatul sau sa cumparati Panasonic-ul ? Ce ati alege in situatia asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica, intreb in cazul in care sa presupunem ca dispuneti de 300lei si trebuie sa alegeti: sa depanati aparatul sau sa cumparati Panasonic-ul ?

Fiind de fapt un upgrade(am inteles ca are facilitati in plus) si diferenta de cost nu este prea mare,as alege cel nou,mai ales ca am si o perioda de garantie,care la celalalt,am inteles ca a expirat.Din punctul meu de vedere,ambele firme sunt lideri in domeniul video,deci a imaginii in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un Fuji A820.

Cateva opinii ale unor utilizatori despre FujiA820:

 

1. "Stabilizatorul e bunicel, meniul ar mai trebui modificat ca pasi de urmat ca sa ajungi ca o anumita comanda. Dar ce ma enerveaza e ca tre sa astepti destul de mult dupa ce faci o foto ca sa faci o alta".

 

2. "Singurul minus ar fi claritatea displayului, care ar fi mers imbunatatita, insa nu este un impediment prea mare. In concluzie, e un aparat deosebit, probabil cea mai buna alegere in aceasta clasa de pret".

 

3. "intradevar un aparat bun dar eu am o mica problema cu el la inceput cand l-am luat am folosit baterii normale pana am luat acumulatori,prima oara am luat acum.de 2700 i-am incarcat nu a vrut sa mearga neam am fost am schimbat acumulatorii cu uni de 2100 i-am incarcat si pe asti surpriza au tinut cat sa fac 2 poze si pe urma s-au descarcat am mai incercat odata sa ii incarc si mi s-a intimplat acelasi lucru asa ca singura mea problema sunt acumulatori sper sa nu fie nimic de la aparat. am incercat si cu alti acumulatori de la un alt aparat si imi face aceeasi figura 2-3poze si se descarca"

 

Sursa: emag.

 

Bineinteles ca sunt si opinii mai bune dar se pare ca are totusi are niste neajunsuri care dupa cateva lunii de utilizare pot sa-ti dea mari batai de cap (sunt suspicios totusi cu acest aparat). Din cate am inteles diferenta dintre un aparat foto cu 5Mpixeli si unul cu 8Mpixeli, la o utilizare amatoriceasca, diferenta este nesemnificativa, aproape ca nu exista (este nesesizabila). In concluzie, tinand cont si de pret si la ce poate Panasonic-ul, nu stiu, tot Panasonic as lua.

Mai astept si alte recomandari de aparate foto, daca exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu opiniile voastre cu privire la repararea unui aparat foto digital tip SONY DSC-P92. Am depistat pana la urma care este defectul, nu este obiectivul ci un circuit integrat care lucreaza pe senzorul CCD, de fapt un procesor de imagine care va trebui sa-l inlocuiesc. M-am consultat cu cei de la reprezentata SONY care, culmea ironiei, sunt singuri care pot face rost de acel CI. Adica, pana la urma, ori va trebui sa-l cumpar de la ei, ori va trebui sa ma duc la ei sa-mi inlocuiasca piesa. Problema e ca "depanatorul de la reprezentanta" doreste sa-l inlocuiasca si in nici un caz sa mi-l dea mie. Oricum, diferenta de pret dintre cele doua variante este minora. Pretul spus de "depanator" este 170lei. Acum va intreb pentru ca as dori sa stiu si parerile voastre, se merita sa dau bani astia sau sa-mi cumpar un alt aparat foto. Mentionez ca aparatul nu mai este in garantie.

Deci, ce sa fac ? :b7:

 

P.S. As dori pana la sfarsitul anului sa-l repar ca sa pot face niste imagini "frumoase" noi statii de amplificare personale, pe care urmeaza sa o prezint la proiecte DIY in forum (modulul de amplificare deja l-am prezentat). Adica nu mai doresc sa le fac cu mobilul. Totusi, nu stiu daca mai este "RENTABIL" sa-l mai repar ? Ce spuneti ?

 

Buna ziua!

In leg cu senzorul ccd, iti recomand sa il il duci la cel mai apropiat centru service autorizat Sony, numai ei il pot monta, deoarece dupa montaj exista o procedura service pentru reglaj, aceasta procedura se poate face numai intr-un centru service Sony autorizat, chiar daca ai vrea sa o faci tu nu poti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceasta procedura se poate face numai intr-un centru service Sony autorizat, chiar daca ai vrea sa o faci tu nu poti

Stiam de acest lucru, asa ca alternativa este sa duc aparatul la service.

Problema este daca nu cumva este rentabil sa cumpar un aparat nou nout, gen Panasonic (vedeti exemplu de mai sus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam de acest lucru, asa ca alternativa este sa duc aparatul la service.

Problema este daca nu cumva este rentabil sa cumpar un aparat nou nout, gen Panasonic (vedeti exemplu de mai sus).

Cu 170ron nu cumperi asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donpetru se referea la a alege intre a-l repara cu 170 RON sau de a cumpara un Pansonic nou la 300 RON.

Dar despre asta stiati!:?n?tiin?are pentru de?in?torii de camere foto digitale Sony

 

24 Noiembrie 2006

 

V? mul?umim pentru ajutorulacordat ?i pentru fidelitatea fa?? de Sony ?i produsele Sony.

 

anul trecut, ?n Octobrie 2005, am emis o ?n?tiin?are oferind o extensie pentru serviciul de repara?ie gratuit? pentru anumite camere foto care ?ncorporau dispozitive cu senzor deimagine produs de Sony care prezentau urm?toarele defec?iuni:

 

La utilizarea camerei foto digitale ?n modul camer?, panoul LCD ?i/sau vizorul electronic fie afi?a o imagine distorsionat?, fie nu afi?a nicio imagine.

 

Acum am descoperit c?, pe l?ng? modelele acoperite de anun?ul f?cut ?n Octombrie 2005, este posibil ca alte 8 modele de camere foto digitale (DSC-T1, DSC-T11, DSC-T3, DSC-T33, DSC-U40, DSC-U50, DSC-F88, DSC-M1) s? sufere de acelea?i defec?iuni ?i c? aceste defec?iuni sunt mai frecvente ?n zonele cu temperaturi ?i umiditate ridicate. ?n efortul de a asigura satisfac?ia clien?ilor, vom extinde serviciul de repara?ie gratuit? pentru aceste modele.

 

?n consecin??, clien?ii care posed? o camer? foto digital? Sony al c?rui model este acoperit de lista de mai jos ?i care experimenteaz? aceast? problem? trebuie s? contacteze centrul de asisten?? telefonic? (detaliile se afl? mai jos) pentru a aranja solicita gratuit?. Verifica?i num?rul modelului consult?nd cardul de garan?iesau eticheta de pe produs.

 

Modele de camere foto digitale afectate:

 

DSC-F88

DSC-F717

DSC-M1

DSC-P10

DSC-P12

DSC-P2

DSC-P31

DSC-P32

DSC-P51

DSC-P52

DSC-P7

DSC-P71

DSC-P72

DSC-P8

DSC-P92

DSC-T1

DSC-T3

DSC-T11

DSC-T33

DSC-U10

DSC-U20

DSC-U30

DSC-U40

DSC-U50

DSC-U60

DSC-V1

MVC-CD400

MVC-CD500

MVC-FD200

 

Detalii de contact companiei de v?nz?ri Sony din ?ar? ?i orele de func?ionare

 

Ne cerem scuze pentru orice inconveniente provocate ?i v? mul?umim pentru ?n?elegerea fa?? de aceast? situa?ie. V? asigur?m c? Sony continu? s? depun? toate eforturile pentru a-?i ?mbun?t??i standardele de calitate c?t mai mult posibil.

 

Cu sinceritate,

 

Denumirea companiei de v?nz?ri Sony

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre asta stiati!:?n?tiin?are pentru de?in?torii de camere foto digitale Sony

 

24 Noiembrie 2006

 

V? mul?umim pentru ajutorulacordat ?i pentru fidelitatea fa?? de Sony ?i produsele Sony.

 

anul trecut, ...........

 

Denumirea companiei de v?nz?ri Sony

c;ick pe http://www.sony.ro/search/Search.action?ap...llSections=true

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock